reklama
 
 

Argentina má nového prezidenta, Mauricio Macri složil přísahu

Aktualizováno 10. 12. 2015 21:48
Novým argentinským prezidentem se stal Mauricio Macri. Vystřídal tak v prezidentském křesle svou předchůdkyni Cristinu Fernándezovou. V budoucnu by chtěl oživit argentinskou ekonomiku, podpořit export a urovnat spory ohledně dluhopisů s USA.

Buenos Aires - Nový argentinský prezident Mauricio Macri složil přísahu. Dosavadní starosta Buenos Aires nástupem do úřadu ukončil dvanáctiletou vládu levice v této druhé největší latinskoamerické zemi. Před sebou má šestapadesátiletý Macri obtížný úkol - zejména oživit argentinskou ekonomiku, která poslední roky zažívá další krizi.

Dnešní slavnostní přísahy argentinského prezidenta se zúčastnilo několik hlav států hispanoamerického regionu a také bývalý španělský král Juan Carlos I.

Poprvé od konce diktatury v zemi v roce 1983 se jí však nezúčastnil odstupující prezident. Cristina Fernándezová se s Macrim před ceremoniálem dostali do křížku ohledně místa a času, kde se má předání úřadu konat. A prezidentka pak účast odmítla.

Syn italského přistěhovalce a bohatého magnáta Macri ukončil v zemi dvanáctiletou éru zvanou kirchnerismus, během níž byl prezidentem Néstor Kirchner a poté osm let jeho manželka Fernándezová.

Oba tíhli k levicové politice, zvyšovali sociální výdaje a udržovali kontakty zejména s levicovými prezidenty v regionu, včetně radikálního Venezuelce Huga Cháveze či Bolivijce Eva Moralese. Macri naopak slíbil zlepšení vztahů s USA.

Macri chce oživit ekonomiku a využít argentinský potenciál

Někdejší podnikatel Macri chce využít potenciálu Argentiny (suroviny, zemědělství) k oživení třetí největší ekonomiky Latinské Ameriky. Dědictví převzal nepěkné: zhruba 30procentní inflaci, vysoký schodek rozpočtu (v první polovině letošního roku vzrostl asi o 4,2 procenta HDP) a stagnaci ekonomiky (ve druhém čtvrtletí rostl HDP mezičtvrtletně jen o 0,5 procenta).

Macri chce mimo jiné nechat nadhodnocenou měnu oslabit, aby podpořil export. Rád by také urovnal dlouholetý právní spor se skupinou hedgeových fondů v USA, které požadují úhradu původních dluhopisů v plné výši. Kauza se týká dluhopisů, které Argentina vydala před státním bankrotem v roce 2002.

Macri v listopadových prezidentských volbách porazil kandidáta vládní levicové koalice Daniela Scioliho. Fernándezová už podle ústavy nemohla usilovat o třetí mandát, kandidovat může znovu až v roce 2019.

autor: ČTK | 10. 12. 2015 18:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama