Argentina má nového prezidenta, Mauricio Macri složil přísahu

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2015 21:48
Novým argentinským prezidentem se stal Mauricio Macri. Vystřídal tak v prezidentském křesle svou předchůdkyni Cristinu Fernándezovou. V budoucnu by chtěl oživit argentinskou ekonomiku, podpořit export a urovnat spory ohledně dluhopisů s USA.
Mauricio Macri, nový argentinský prezident
Mauricio Macri, nový argentinský prezident | Foto: Reuters

Buenos Aires - Nový argentinský prezident Mauricio Macri složil přísahu. Dosavadní starosta Buenos Aires nástupem do úřadu ukončil dvanáctiletou vládu levice v této druhé největší latinskoamerické zemi. Před sebou má šestapadesátiletý Macri obtížný úkol - zejména oživit argentinskou ekonomiku, která poslední roky zažívá další krizi.

Dnešní slavnostní přísahy argentinského prezidenta se zúčastnilo několik hlav států hispanoamerického regionu a také bývalý španělský král Juan Carlos I.

Poprvé od konce diktatury v zemi v roce 1983 se jí však nezúčastnil odstupující prezident. Cristina Fernándezová se s Macrim před ceremoniálem dostali do křížku ohledně místa a času, kde se má předání úřadu konat. A prezidentka pak účast odmítla.

Syn italského přistěhovalce a bohatého magnáta Macri ukončil v zemi dvanáctiletou éru zvanou kirchnerismus, během níž byl prezidentem Néstor Kirchner a poté osm let jeho manželka Fernándezová.

Oba tíhli k levicové politice, zvyšovali sociální výdaje a udržovali kontakty zejména s levicovými prezidenty v regionu, včetně radikálního Venezuelce Huga Cháveze či Bolivijce Eva Moralese. Macri naopak slíbil zlepšení vztahů s USA.

Macri chce oživit ekonomiku a využít argentinský potenciál

Někdejší podnikatel Macri chce využít potenciálu Argentiny (suroviny, zemědělství) k oživení třetí největší ekonomiky Latinské Ameriky. Dědictví převzal nepěkné: zhruba 30procentní inflaci, vysoký schodek rozpočtu (v první polovině letošního roku vzrostl asi o 4,2 procenta HDP) a stagnaci ekonomiky (ve druhém čtvrtletí rostl HDP mezičtvrtletně jen o 0,5 procenta).

Macri chce mimo jiné nechat nadhodnocenou měnu oslabit, aby podpořil export. Rád by také urovnal dlouholetý právní spor se skupinou hedgeových fondů v USA, které požadují úhradu původních dluhopisů v plné výši. Kauza se týká dluhopisů, které Argentina vydala před státním bankrotem v roce 2002.

Macri v listopadových prezidentských volbách porazil kandidáta vládní levicové koalice Daniela Scioliho. Fernándezová už podle ústavy nemohla usilovat o třetí mandát, kandidovat může znovu až v roce 2019.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy