Prokurátor obvinil bývalou prezidentku Argentiny z korupce a praní špinavých peněz

ČTK ČTK
10. 4. 2016 8:12
Cristina Fernándezová Kirchnerová skončila v úřadu loni v prosinci po osmi letech vládnutí. Spolu s manželem, někdejším prezidentem Néstorem Kirchnerem, byli zapleteni do případu praní špinavých peněz a zpronevěry financí určených na veřejné stavby. Prokuratura rovněž obvinila Julia De Vida, dlouhodobého spojence Fernándezové Kirchnerové a Kirchnera a bývalého ministra plánování a veřejných investic.
Cristina Fernándezová Kirchnerová
Cristina Fernándezová Kirchnerová | Foto: Reuters

Buenos Aires - Bývalá argentinská prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová byla prokuraturou oficiálně obviněna z praní špinavých peněz. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na soudní zdroje.

V pátek proti Fernándezové Kirchnerové, která skončila v úřadu loni v prosinci po osmi letech vládnutí, svědčil podnikatel Leonardo Fariňa. V rámci dohody o přiznání viny Fariňa prohlásil, že Fernándezová Kirchnerová a její manžel, někdejší prezident Néstor Kirchner byli zapleteni do případu praní špinavých peněz a zpronevěry financí určených na veřejné stavby.

Prokuratura rovněž obvinila Julia De Vida, dlouhodobého spojence Fernándezové Kirchnerové a Kirchnera a bývalého ministra plánování a veřejných investic.

Dá se předpokládat, že obvinění vůči levicové exprezidentce podnítí hněv mezi řadovými Argentinci, protože Fernándezová Kirchnerová vždy vystupovala jako zastánce chudých.

Kritici Fernándezové Kirchnerové již dříve vyčítali špatné řízení ekonomiky země, které mělo za následek zhoršování hospodářské situace. Politika Fernándezové Kirchnerové se vyznačovala výraznými státními zásahy do ekonomiky včetně zestátňování klíčových podniků a soukromého penzijního systému, kontrolou měny nebo obchodním protekcionismem.

Fernándezová Kirchnerová v prosinci podle ústavy již nemohla usilovat o třetí mandát, mohla by ale opět kandidovat v prezidentských volbách v roce 2019.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy