Nová naděje pro lidi: Ochrnutí psi se uzdravili

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 11. 2012 13:53
Psi ochrnutí na zadní nohy s nimi díky buňkám z nosní sliznice opět začali hýbat
Pes. Ilustrační foto.
Pes. Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Londýn - Britští lékaři hlásí přelomový úspěch. Podařilo se jim obnovit cit a hybnost končetin ochrnutých po poranění míchy. I když zatím jen u psů.

Psy ochrnuté na zadní končetiny vědci z Cambridge University vyléčili tím, že jim do míchy vpichovali buňky ze sliznic jejich vlastních čenichů.

Čichové ústrojí je totiž jedinou částí těla, kde se i v dospělosti tvoří nová nervová vlákna. Čichové buňky, které  umožňují vnímat pachy a přenášet informace o nich do mozku, se v nosní dutině neustále obměňují.

Autoři studie, jejíž závěry byly publikovány v odborném magazínu Brain, tvrdí, že by podobná terapie mohla fungovat i u lidí.
K tomu je ale ještě daleko.

Na dobré cestě

Úspěšný pokus byl proveden na 34 ochrnutých psech. Třiadvaceti z nich byly do místa poranění vpíchnuty čichové buňky, které jim byly předtím odebrány a několik týdnů kultivovány v laboratoři. Zbytku vědci podali pouze neutrální roztok.

U velké části čtyřnohých pacientů, kteří dostali čichové buňky, bylo pozorováno zlepšení. V závěsném postroji byli opět schopni chodit na běžícím pásu. Žádný z pokusných psů nicméně nezačal sám chodit.

"Výsledky studie jsou velmi vzrušující, protože prokazují, že transplantace těchto buněk může výrazně pomoci při vážných poraněních míchy. Jsme přesvědčeni, že jsme našli způsob, jak zlepšit stav pacientů po tomto typu úrazu, k cíli, tedy úplnému obnovení hybnosti, máme ale ještě stále daleko," cituje BBC biologa Robina Franklina, jenž se na studii podílel.

Nová metoda by se ale mohla přidat k těm stávajícím a dát současným pacientům novou naději.

 

Právě se děje

Další zprávy