Los Angeles - S Jamesem Deanem zářila v Rebelovi bez příčiny. Se Stevem McQueenem hrála v romanci Muž, o němž nic nevím a s Robertem Redfordem v Zakázaném majetku. Celý svět pak okouzlila v muzikálu West Side Story jako Maria. Ve snímku Třpyt v trávě pak po boku slavného Warrena Beatyho sehrála životní roli jako nervově labilní Wilma Dean Loomisová.
Tragická smrt slavné hollywoodské herečky Natalie Woodové na moři u kalifornského pobřeží nepřestává po téměř čtyři desetiletí zaměstnávat vyšetřovatele i filmové fanoušky. A ti mají nyní pohotovost. Minulý čtvrtek totiž losangeleská policie oznámila, že má k dispozici svědecké výpovědi, které případ posouvají novým směrem.
Neuvádí však, kdy přesně tyto výpovědi získala. Již vyšetřování, vedené okamžitě po smrti herečky, do případu příliš mnoho světla nevneslo a první vážná podezření, že Woodová nezahynula nešťastnou náhodou, se objevila před sedmi lety.
Úřad koronera dospěl původně k závěru, že Woodová spadla 29. listopadu 1981 u ostrova Santa Catalina z jachty Splendour do moře. Předtím údajně pila hodně alkoholu, a protože neuměla plavat, propadla po pádu do vody panice a utopila se. Americká policie nicméně později získala nové informace o okolnostech tragického incidentu. Vyšetřování proto v roce 2011 obnovila a příčinu hereččiny smrti změnila na "utonutí a další nezjištěné okolnosti".
Není totiž stále zřejmé, jakou úlohu ve smrti Woodové sehrál její muž, filmový a televizní herec Robert Wagner. Ten byl onoho osudového víkendu na 18 metrů dlouhé lodi se svou ženou. Na palubě byli ještě další dva muži - filmový partner Woodové Christopher Walken a kapitán plavidla Denis Davern.
"Poté, co jsme případ v průběhu posledních šesti let znovu vyšetřovali, myslím, že se nám teď (Wagner) jeví jako osoba, o kterou se musíme zajímat," citovala stanice CNN policistu Johna Corinu. "Některé věci, které následně udělal, respektive neudělal, nás vedou k závěru, že jeho chování nedává moc smysl," dodal.
Wagner totiž zalarmoval policii až několik hodin po hereččině zmizení. U výslechu pak tvrdil, že si vzhledem ke ztrátě jednoho ze záchranných člunů myslel, že v něm jeho žena odjela na břeh.
Hádka mezi manželi
Na jachtě před smrtí Woodové došlo zjevně k roztržce, které předcházelo velké množství alkoholu. Jeden ze svědků, který sledoval dění na plavidlu z dálky, vypověděl, že z lodi byly v osudovou noc slyšet rány a ječení. Další zahlédl na zádi jachty muže a ženu, jak se hádají.
Podle kapitána plavidla Denise Daverna propukla hádka i mezi Wagnerem a Walkenem. Příčinou byla - Natalie Woodová. Ta s Walkenem tehdy dotáčela snímek Projekt Brainstorm a jejich vztah podle některých svědectví nebyl jen ryze profesionální. Walken policii řekl, že Woodová odešla té noci do své kajuty a už ji nespatřil. Po chvíli s Wagnerem sami odešli spát.
Dutch news papers, stalling about the dead off Nathalie Wood ..and all the questiins that still remain pic.twitter.com/SCuJiyFQb2
— Ginette (@Ginette_Bos) February 4, 2018
"Nevím, co se stalo," tvrdil Christopher Walken v roce 1986 v rozhovoru pro časopis People. "Byl jsem na lůžku."
Woodová podle něj vyšla ze své kajuty, protože záchranný člun narážel do boku jachty. Herečku tento zvuk patrně znervózňoval, chtěla proto člun odvázat od lodi. V ospalosti uklouzla na mokré palubě, udeřila se do hlavy a spadla do moře.
Policistům je ale podezřelá řada okolností. Například neochota Walkena se o událostech inkriminované noci bavit. Stejně jako fakt, že vypovídat před policií příliš nechtěl ani kapitán plavidla Davern, který byl pravděpodobně pod silným tlakem hereččina manžela Roberta Wagnera. Ten když zjistil, že jeho žena zmizela, začal nabízet kapitánovi lodi další alkohol. A druhý den připravil se svým právníkem pro Daverna jeho oficiální výpověď na policii.
Kapitán lodi o třicet let později potvrdil, že v hlavní kajutě zbyla po zmizení Woodové spoušť a že Wagner na svou ženu té noci křičel: "Vypadni z mé lodi!" Žárlivou scénu sehrál Robert Wagner i herci Walkenovi. U toho, jak herečka spadla do moře, ale Davern podle své výpovědi nebyl.
Démoni v hlavě
Policie nyní chce Roberta Wagnera i Christophera Walkena vyslechnout znovu. Otázkou zůstává, zda jejich výpovědi přinesou něco nového.
V autobiografické knize Kousky mého srdce, kterou vydal v roce 2009, si v současnosti sedmaosmdesátiletý Wagner sypal popel na hlavu a tvrdil, že za smrt manželky vždy přičítal vinu jen sám sobě. "Měl jsem udělat cokoli, abych ji zachránil," napsal. "Ztratil jsem ženu, kterou jsem miloval celým srdcem, a nikdy jsem se s tím nesrovnal."
Wagnerova výpověď o událostech tragické noci 29. listopadu 1981 se ale rozchází s Davernovou ohledně příčiny hádky s hercem Walkenem. Zatímco kapitán lodi hovoří o žárlivosti, Wagner podle svých slov vyčítal Walkenovi, že ho zajímá jen profesionální kariéra a snaží se podobně ovlivnit i jeho ženu.
Robert Wagner si slavnou herečku Natalii Woodovou vzal v roce 1957, o pět let později se ale rozvedli. Podruhé se vzali v roce 1972 poté, co oba měli za sebou řadu milostných afér. Woodová mimo jiné se svými slavnými hereckými kolegy Warrenem Beattym, Stevem McQueenem nebo zpěvákem Frankem Sinatrou. Wagner zase koketoval s herečkami Joan Crawfordovou, Elizabeth Taylorovou nebo Anitou Ekbergovou.
Sama Natalie Woodová byla podle lékařů psychicky labilní a často holdovala i alkoholu. Pocházela z rodiny chudých ruských přistěhovalců, její otec byl alkoholik a matka se s ní zase snažila ustavičně manipulovat. Démoni, kteří se herečce kdysi usídlili v hlavě, podle životopisců Woodové v posledních letech před její smrtí oživli.
"Byla závislá na analgetikách a bílém vínu kvůli zklamání z herecké kariéry, která vyzněla do ztracena," uvádí životopisec Woodové Gavin Lambert. Po úspěších Třpytu v trávě či West Side Story herečka sice dostávala další role a patřila mezi hollywoodskou smetánku. Nové úspěchy provázené nominacemi na filmové ceny Oscar, jako v případě tří filmů s Deanem, Beattym a McQueenem, už ale nepřišly.
VIDEO: Hollywood není sexistický, jen stereotypní, míní recenzentka.