Oslo - Držitelem Nobelovy ceny míru za rok 2007 se stali bývalý americký viceprezident Al Gore a Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC), který se skládá z vědců, vypracovávajících zprávy a analýzy pro OSN.
Nobelův výbor letos vybíral ze 181 kandidátů. S cenou je spojena odměna ve výši půldruhého milionu dolarů.
Gorovi výbor udělil cenu za jeho aktivity v boji proti změnám klimatu. Politik tvrdí, že lidé mají značný podíl na globálním oteplování.
Poctěni a dojati
V první reakci na ocenění prohlásil: "Jsem hluboce poctěn." Uvedl, že peníze věnuje na činnost Aliance na ochranu klimatu. Sdružení, které spoluzakládal a je jeho předsedou.
- Čtěte blog: Gore má Nobela za byznys, Bílý dům je daleko
Šéf Mezivládního panelu pro klimatické změny Rádžendra Pačaurí řekl, že je oceněním dojat. "Nemohu tomu uvěřit, jsem šokován. A vážím si toho být oceněn spolu s Alem Gorem," řekl indický vědec.
Klaus: Nejasné, nezřetelné
Globální oteplování bylo i mottem jeho úspěšného filmu Nepříjemná pravda. Někteří klimatologové s ním polemizují a tvrdí, že zkresluje vědecké poznatky. K jeho velkým kritikům patří i český prezident Václav Klaus.
"Rozhodnutí Nobelova výboru je jeho rozhodnutím, k tomu nemá Václav Klaus ani kdokoli jiný z nás co dodávat. Je ale poněkud překvapen, že Al Gore dostal cenu za mír, protože souvislost mezi jeho aktivitami a světovým mírem je nejasná a nezřetelná. Spíše se zdá, že Goreovo zpochybňování základních stavebních kamenů současné civilizace míru příliš nepřidává," komentoval udělení Nobelovy ceny mluvčí prezidenta Klause.
Na rozhodnutí norského výboru reagoval také Joseph Blast z amerického Hertland Insitute: "Gore nerozumí příčinám klimatických změn anebo vědecké poznatky záměrně dezinterpretuje. V obou případech to ale neznamená, že si ocenění nezaslouží."
Gore je rozhodným stoupencem a obhájcem Kjótského protokolu a tvrdí, že někteří jeho odpůrci jsou financováni ropnými společnostmi.
Devětapadesátiletý rodák z Washingtonu byl viceprezidentem Billa Clintona v letech 1993 až 2001.
V prezidentských volbách v roce 2000 prohrál velice těsně souboj o Bílý dům s Georgem Bushem. O výsledku rozhodlo pouhých 537 hlasů na Floridě.
Prezidentem už být nechce
Letos oznámil, že v nadcházejících volbách příští rok se o prezidentské křeslo ucházet nebude.
Gore byl v politice už od roku 1977, kdy se stal členem Sněmovny reprezentantů za stát Tennessee. Za tentýž stát byl později i senátorem.
V osmdesátých letech byl jedním z mála zákonodárců v USA, který vystupoval proti americké podpoře iráckého diktátora Saddáma Husajna v jeho válce s Íránem.
V roce 1971 sloužil pět měsíců v americké armádě ve Vietnamu, k válce byl ale tehdy i potom kritický.
Držitelé Nobelovy ceny míru v posledních sedmi letech:
2000 - Jihokorejský prezident Kim Te-džung
2001 - Generální tajemník OSN Kofi Annan
2002 - Bývalý americký prezident Jimmy Carter
2003 - Íránská právnička Širín Ebadíová
2004 - Keňská ekologická aktivistka Wangari Maathaiová
2005 - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAEE)
2006 - Bangladéšský ekonom Muhammad Júnus
Kdo byl tento týden oceněn?
|
|
ČTĚTE VÍCE:
Nobelovu cenu mají tři lékaři za genetickou změnu myší
|
|
ČTĚTE VÍCE:
Němec, odsunutý z Čech, získal Nobelovu cenu
|
|
ČTĚTE VÍCE:
Čistší výfukové plyny přinesly vědci Nobelovu cenu
|
|
ČTĚTE VÍCE:
Feministka má Nobelovu cenu za literaturu