reklama
 
 

Nobelova cena za fyziku míří do Japonska a Kanady. Za výzkum, který změnil pohled na vesmír

Aktualizováno 6. 10. 2015 13:06
Letošními laureáty Nobelovy ceny za fyziku se stali Japonec Takaaki Kadžita a Kanaďan Arthur B. McDonald. Ocenění jim vynesl objev oscilace neutrin, která dokazuje, že neutrina mají hmotu. Neutrina jsou elementární částice pocházející ze Slunce. Dvaasedmdesátiletý Artur B. McDonald působí na Queen's University v kanadském Kingstonu. O šestnáct let mladší Takaaki Kadžita na Tokijské univerzitě.

Stockholm - Neutrina mají hmotu. Za tento objev udělil Nobelův výbor letošní Nobelovu cenu za fyziku.

Ocenění získali Japonec Takaaki Kadžita a Kanaďan Arthur B. McDonald.

Neutrina jsou extrémně malé a lehké částice pocházející ze Slunce. Jen obtížně se měří. Každou vteřinu jich lidským tělem projdou miliardy.

Podle Nobelova výboru Kadžita a McDonald dokázali, že neutrina oscilují, tedy umějí změnit identitu. A právě to je neklamným důkazem toho, že musejí mít nějakou hmotnost mít.

"Objev změnil naše chápání nejniternějšího fungování hmoty," píše Královská švédská akademie věd ve zdůvodnění ocenění s tím, že objev je "klíčový pro náš pohled na vesmír".

Dvaasedmdesátiletý Artur B. McDonald působí na Queen's University v kanadském Kingstonu. O šestnáct let mladší Takaaki Kadžita na Tokijské univerzitě.

Takaaki Kadžita na přelomu tisíciletí prezentoval zjištění, že neutrina se v atmosféře dokážou měnit. Vědci pod vedením McDonalda v Kanadě zase prokázali, že se neutrina cestou ze Slunce na Zemi neztrácejí, ale mění svoji podobu.

Jak připomněla ČTK, je to již podruhé za sebou, co Nobelova cena za fyziku putuje do Japonska. Minulý rok ji získali Japonci Isamu Akasaki a Hiroši Amano a Američan japonského původu Shuji Nakamura za vývoj modrých světelných diod umožňujících vytvoření nového, ekologického světelného zdroje.

autoři: Michal Žák, Zuzana Kleknerová | 6. 10. 2015 11:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama