Nobelova cena za fyziku míří do Japonska a Kanady. Za výzkum, který změnil pohled na vesmír

Michal Žák Zuzana Kleknerová Michal Žák, Zuzana Kleknerová
Aktualizováno 6. 10. 2015 13:06
Letošními laureáty Nobelovy ceny za fyziku se stali Japonec Takaaki Kadžita a Kanaďan Arthur B. McDonald. Ocenění jim vynesl objev oscilace neutrin, která dokazuje, že neutrina mají hmotu. Neutrina jsou elementární částice pocházející ze Slunce. Dvaasedmdesátiletý Artur B. McDonald působí na Queen's University v kanadském Kingstonu. O šestnáct let mladší Takaaki Kadžita na Tokijské univerzitě.
Kolorovaný snímek ukazuje stopy neutrin. Fermiho laboratoř v Batavii, stát Illinois.
Kolorovaný snímek ukazuje stopy neutrin. Fermiho laboratoř v Batavii, stát Illinois. | Foto: Profimedia.cz

Stockholm - Neutrina mají hmotu. Za tento objev udělil Nobelův výbor letošní Nobelovu cenu za fyziku.

Ocenění získali Japonec Takaaki Kadžita a Kanaďan Arthur B. McDonald.

Neutrina jsou extrémně malé a lehké částice pocházející ze Slunce. Jen obtížně se měří. Každou vteřinu jich lidským tělem projdou miliardy.

Podle Nobelova výboru Kadžita a McDonald dokázali, že neutrina oscilují, tedy umějí změnit identitu. A právě to je neklamným důkazem toho, že musejí mít nějakou hmotnost mít.

"Objev změnil naše chápání nejniternějšího fungování hmoty," píše Královská švédská akademie věd ve zdůvodnění ocenění s tím, že objev je "klíčový pro náš pohled na vesmír".

Dvaasedmdesátiletý Artur B. McDonald působí na Queen's University v kanadském Kingstonu. O šestnáct let mladší Takaaki Kadžita na Tokijské univerzitě.

Takaaki Kadžita na přelomu tisíciletí prezentoval zjištění, že neutrina se v atmosféře dokážou měnit. Vědci pod vedením McDonalda v Kanadě zase prokázali, že se neutrina cestou ze Slunce na Zemi neztrácejí, ale mění svoji podobu.

Jak připomněla ČTK, je to již podruhé za sebou, co Nobelova cena za fyziku putuje do Japonska. Minulý rok ji získali Japonci Isamu Akasaki a Hiroši Amano a Američan japonského původu Shuji Nakamura za vývoj modrých světelných diod umožňujících vytvoření nového, ekologického světelného zdroje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy