Porazí pomoc uprchlíkům papeže Františka? Sázkaři tipují vítěze Nobelovy ceny míru

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2015 13:31
Pracovníci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky by letos mohli získat už třetí Nobelovu cenu za mír. Podle expertů by udělování cen mělo odrážet největší uprchlickou krizi od konce druhé světové války. Podle sázkových kanceláří je ale hlavním favoritem papež František, který vyzývá svět k sociální spravedlnosti a kritizuje války a násilí. Dalšími pravděpodobnými adepty jsou například Edward Snowden, šéf americké diplomacie John Kerry a íránský ministr zahraničí, konžský gynekolog pomáhající obětem znásilnění nebo ruský opoziční list Novaja gazeta. Držitel ceny bude oznámen v pátek 9. října.
UNHCR pomáhá běžencům prchajícím před Islámským státem.
UNHCR pomáhá běžencům prchajícím před Islámským státem. | Foto: Reuters

Oslo - Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), jehož pracovníci pomáhají běžencům na jejich strastiplné cestě do Evropy ze zemí postižených válečnými konflikty či chudobou, by podle expertů mohl získat letošní Nobelovu cenu za mír.

Sázkové kanceláře nicméně jako hlavního favorita uvádějí papeže Františka. Píší o tom norský deník Dagens Naeringsliv a anglický list The Daily Telegraph. Podle německého deníku Bild je zase vážnou favoritkou německá kancléřka Angela Merkelová.

Podle odborníků oslovených deníkem Dagens Naeringsliv bude letošní Nobelova cena za mír odrážet nejrozsáhlejší uprchlickou krizi od druhé světové války.

Největší naději na zisk ocenění, jehož držitel bude oznámen v pátek 9. října v norské metropoli Oslu, má údajně UNHCR společně s eritrejským katolickým duchovním Mussie Zeraiem. Uvádějí to norští historikové Asle Sveen, Ivar Libaek a Öivind Stenersen, kteří se podílejí na činnosti internetové stránky Nobeliana a kteří v minulosti napsali řadu děl o Nobelově ceně za mír.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky získal Nobelovu cenu za mír v minulosti již dvakrát, v letech 1954 a 1981. To ale podle odborníků ničemu nebrání, protože například Mezinárodní výbor Červeného kříže je trojnásobným laureátem ocenění.

Zerai stojí v čele organizace, jež bojuje za práva migrantů, kteří se na lodích vydávají na evropský kontinent. Jeho vlast Eritrea patří po válkou zdevastovaných zemích Sýrii, Afghánistánu a Iráku ke státům, z nichž do Evropy proudí nejvíce běženců.

Díky svému úsilí o řešení migrační a také ukrajinské krize má podle deníku Bild velkou naději na získání Nobelovy ceny Angela Merkelová. "Kancléřka má dobré vyhlídky na získání Nobelovy ceny za mír," napsal list.

Totéž naznačil ve čtvrtek ředitel norského mírového institutu Prio Kristian Berg Harpviken, který patří mezi nejuznávanější experty při tipování budoucích laureátů. "Nobelovu cenu za mír dostane Angela Merkelová," prohlásil Harpviken a poukázal mimo jiné na to, že pozornost Nobelova výboru se letos zaměří na uprchlickou krizi a Merkelová se podle něj v této problematice ujala "vůdčí role".

Naopak největší sázková kancelář na světě Betfair má za největšího favorita papeže Františka, který ve svých projevech opakovaně vyzývá k sociální spravedlnosti, podporuje chudé a kritizuje války a násilí. Zajímavostí je, že na Nobelovu cenu ho navrhl norský poslanec muslimské víry, který je z přistěhovalecké rodiny.

Na druhém místě je u sázkové kanceláře Betfair někdejší spolupracovník americké tajné služby NSA Edward Snowden, který před dvěma lety zveřejnil materiály amerických tajných služeb o rozsáhlém sledování komunikace Američanů i lidí v zahraničí.

Internetové stránky Nobeliana řadí na druhé místo mezi favority ruský opoziční deník Novaja gazeta, který kritizuje režim prezidenta Vladimira Putina a je jedním z mála nezávislých hlasů v Rusku. List si získal uznání důslednou investigativní žurnalistikou, která stála život několik jeho novinářů, například Annu Politkovskou. Internetové stránky Nobeliana v této souvislosti připomínají, že Nobelovu cenu za mír doposud nikdy nezískala média.

Třetí největší šanci mají podle zmíněných internetových stránek vyjednávači, kteří letos dospěli k dohodě o omezení íránského jaderného programu. Konkrétně jsou jmenováni íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf a šéf americké diplomacie John Kerry.

Jak na stránkách Nobeliana, tak mezi sázkaři jsou rovněž často skloňována jména konžského gynekologa Denise Mukwegeho, který pomáhá obětem znásilnění, či saúdskoarabského obhájce lidských práv Raífa Badávího, jenž byl ve své vlasti odsouzen k deseti rokům vězení a 1000 ran bičem za údajnou urážku islámu.

Deník The Daily Telegraph si všímá, že mezi desítkou nejnadějnějších uchazečů podle sázkových kanceláří není letos žádná žena. V loňském roce Nobelovu cenu za mír dostala tehdy sedmnáctiletá pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malala Júsufzaiová. Stala se tak vůbec nejmladším držitelem tohoto ocenění.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Starostové shánějí podpisy pro mimořádnou schůzi k suchu. Je zbytečná, tvrdí Brabec

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce sucha a nakládání s vodou, řekl šéf sněmovního klubu Jan Farský. Na schůzi, které podle něj už přislíbili podporu Piráti, by se měly přednostně probrat vládní i opoziční návrhy, které mají boj proti suchu podpořit. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že její strana schůzi podpoří.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) svolání schůze považuje za zbytné, o otázce sucha se podle něj může diskutovat i při debatě například o vodním zákoně.

Farský uvedl, že téma sucha bylo v poslední době odsunuto do pozadí kvůli epidemii koronaviru, ale problém zůstává. "Bohužel vláda k suchu víc mluví, než dělá," řekl. Na programu mimořádné schůze k suchu by podle STAN mělo být osm předpisů, které sucho nějakým způsobem řeší. Jde o vládní zákon, několik předpisů STAN, ale i návrh KSČM, uvedl Farský.

Další zprávy