Nobelovu cenu za medicínu získali vědci za léky na malárii a další nemoci. Zachraňují miliony lidí

Michal Žák Zuzana Kleknerová Michal Žák, Zuzana Kleknerová
Aktualizováno 5. 10. 2015 13:50
Nobelův týden začal, a to tradičně oznámením laureátů ceny za fyziologii a lékařství ve stockholmském Institutu Karolinska. Letošními vítězi se stali Ir William C. Campbell, Japonec Satoši Ómura a Číňanka Tchu Jou-jou, kteří se věnují léčbě infekcí. Vítěze oznámil Urban Lendahl, předseda Nobelova výboru pro fyziologii a lékařství.
Foto: ČTK

Stockholm - Ve Stockholmu byla oznámena první letošní Nobelova cena. Ocenění za fyziologii a lékařství získali tři vědci: Ir William C. Campbell, Japonec Satoši Omura a Číňanka Tchu Jou-jou.

Všichni ocenění se zabývají výzkumem parazitů.

Pětaosmdesátiletý Campbell, emeritní profesor na Drewově univerzitě v Madisonu v americkém New Jersey, a o pět let mladší Omura, profesor chemie na Wesleyské univerzitě v USA, se věnovali léčebné terapii onemocnění říční slepotou a lymfatické filariózy (elefantiázy). Podle Nobelova výboru úzce spolupracovali se svojí čínskou kolegyní, která se zaměřila na malárii.

Členové Nobelova výboru na tiskové konferenci po oznámení laureátů ceny za fyziologii a lékařství
Členové Nobelova výboru na tiskové konferenci po oznámení laureátů ceny za fyziologii a lékařství | Foto: Reuters

První dva jmenovaní si ocenění vysloužili za objev nového léku Avermectinu, který radikálně snížil výskyt už zmiňovaných chorob. Účinný je ale i proti dalším parazitárním onemocněním.

Čtyřiaosmdesátiletá Tchu Jou-jou pro změnu stojí za vývojem Artemisininu, v tuto chvíli nejúspěšnějšího léku proti malárii. Inspirovat se přitom nechala starověkou literaturou o bylinkářství.

"Tyto dva objevy poskytly lidstvu nové výkonné prostředky pro boj s těmito oslabujícími chorobami, které postihují stovky milionů lidí ročně. Důsledky, které to má pro zlepšení lidského zdraví a snížení utrpení (pacientů), jsou nezměrné," píše se ve zdůvodnění Nobelova výboru.

Odměna osm milionů švédských korun

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (více než 23 milionů Kč) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Nobelova cena za fyziologii a lékařství - nejvyšší vyznamenání v oboru - se uděluje od roku 1901 a doposud ho získalo 207 lidí, mezi nimi pouze jedenáct žen. Tchu je tedy teprve dvanáctou laureátkou.

Letos bylo nominováno 327 vědců, z nich 57 vůbec poprvé, připomněla agentura ČTK. Odhady favoritů na vítězství ve vědeckých kategoriích každoročně vyhlašuje společnost Thomson Reuters, letos jí ale předpověď nevyšla.

Pro rok 2015 tipovala na vítězství v kategorii fyziologie a lékařství Jeffreyho Gordona z Washingtonské univerzity za "důkaz vztahu mezi lidským střevním mikrobiomem a fyziologií, metabolismem a výživou".

 

Právě se děje

před 2 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Aktualizováno před 7 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na Twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí. Událost měli hlášenou v 17:15.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy