Nobelovu cenu za medicínu získali vědci za léky na malárii a další nemoci. Zachraňují miliony lidí

Michal Žák Zuzana Kleknerová Michal Žák, Zuzana Kleknerová
Aktualizováno 5. 10. 2015 13:50
Nobelův týden začal, a to tradičně oznámením laureátů ceny za fyziologii a lékařství ve stockholmském Institutu Karolinska. Letošními vítězi se stali Ir William C. Campbell, Japonec Satoši Ómura a Číňanka Tchu Jou-jou, kteří se věnují léčbě infekcí. Vítěze oznámil Urban Lendahl, předseda Nobelova výboru pro fyziologii a lékařství.
Foto: ČTK

Stockholm - Ve Stockholmu byla oznámena první letošní Nobelova cena. Ocenění za fyziologii a lékařství získali tři vědci: Ir William C. Campbell, Japonec Satoši Omura a Číňanka Tchu Jou-jou.

Všichni ocenění se zabývají výzkumem parazitů.

Pětaosmdesátiletý Campbell, emeritní profesor na Drewově univerzitě v Madisonu v americkém New Jersey, a o pět let mladší Omura, profesor chemie na Wesleyské univerzitě v USA, se věnovali léčebné terapii onemocnění říční slepotou a lymfatické filariózy (elefantiázy). Podle Nobelova výboru úzce spolupracovali se svojí čínskou kolegyní, která se zaměřila na malárii.

Členové Nobelova výboru na tiskové konferenci po oznámení laureátů ceny za fyziologii a lékařství
Členové Nobelova výboru na tiskové konferenci po oznámení laureátů ceny za fyziologii a lékařství | Foto: Reuters

První dva jmenovaní si ocenění vysloužili za objev nového léku Avermectinu, který radikálně snížil výskyt už zmiňovaných chorob. Účinný je ale i proti dalším parazitárním onemocněním.

Čtyřiaosmdesátiletá Tchu Jou-jou pro změnu stojí za vývojem Artemisininu, v tuto chvíli nejúspěšnějšího léku proti malárii. Inspirovat se přitom nechala starověkou literaturou o bylinkářství.

"Tyto dva objevy poskytly lidstvu nové výkonné prostředky pro boj s těmito oslabujícími chorobami, které postihují stovky milionů lidí ročně. Důsledky, které to má pro zlepšení lidského zdraví a snížení utrpení (pacientů), jsou nezměrné," píše se ve zdůvodnění Nobelova výboru.

Odměna osm milionů švédských korun

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (více než 23 milionů Kč) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Nobelova cena za fyziologii a lékařství - nejvyšší vyznamenání v oboru - se uděluje od roku 1901 a doposud ho získalo 207 lidí, mezi nimi pouze jedenáct žen. Tchu je tedy teprve dvanáctou laureátkou.

Letos bylo nominováno 327 vědců, z nich 57 vůbec poprvé, připomněla agentura ČTK. Odhady favoritů na vítězství ve vědeckých kategoriích každoročně vyhlašuje společnost Thomson Reuters, letos jí ale předpověď nevyšla.

Pro rok 2015 tipovala na vítězství v kategorii fyziologie a lékařství Jeffreyho Gordona z Washingtonské univerzity za "důkaz vztahu mezi lidským střevním mikrobiomem a fyziologií, metabolismem a výživou".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy