Rotterdam, Haag - Nizozemec Hans de Borst přišel v malajsijském letounu o sedmnáctiletou dceru Elsemiek. Jediné dítě.
O viníkovi tragédie má jasno, a tak napsal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi otevřený dopis. Jak informoval server The Telegraph, líčí v něm, jaké měla středoškolačka plány a co chtěla v životě dokázat.
"Díky. Hans de Borst z Monsteru, jehož život je v troskách."
Tak otevřená (a adresná) kritika ale z Nizozemska zaznívá spíš výjimečně. I když při pádu letadla Malajsijských aerolinií zemřelo téměř 200 Nizozemců.
Pozůstalí sice truchlí, třeba v největším evropském přístavu Rotterdamu se ale o víkendu normálně konal venkovní hudební festival s názvem Crazy Sexy Cool.
Deník New York Times informuje, že deset tisíc lidí si zaplatilo, aby si mohlo poslechnout elektronickou hudbu a zatancovat si.
"Očekávala bych, že někdo aspoň něco řekne k tomu, co se stalo," diví se dvacetiletá Elena Vasilikos, která do Rotterdamu přijela. "Neřekli vůbec nic," stěžuje si.
Chladní politici
Také vlajky na půl žerdi vlají v Nizozemsku jen výjimečně. Téměř nikdo není oděný do smuteční černé barvy. Dokonce ani ti, co vystupují v televizi.
Premiér Mark Rutte sice opakovaně vyjádřil smutek i hněv, ale zatím se nesešel s příbuznými obětí.
"Nikdo z našich lídrů nepodporuje smysl pro sounáležitost," říká nizozemský novinář Bas Heijne. "Působí spíš chladným a nejistým dojmem," popisuje.
Mnoho lidí napříč Nizozemskem dělá, jako by se o dva tisíce kilometrů dál ve válečné zóně nestalo vůbec nic. Ani další naplánované hudební festivaly, letní slavnosti a party nikdo nezrušil.
"Každý zná někoho"
Řadové Nizozemce přitom tragédie zasáhla, píše New York Times.
Jednašedesátiletá Joppe Ingebordová sedí na obědě v restauraci poblíž přístavu v Haagu. "Je to stejná situace, jako když letadla narazila do amerických Dvojčat," říká s odkazem na teroristické útoky z 11. září 2001. "Jsem hodně naštvaná, že separatisté toho z místa havárie tolik odnesli," dodává.
"Všichni o tom každý den přemýšlejí," zamýšlí se instruktorka surfingu Sanne Vermeijová a popisuje, jak jsou facebookové příspěvky jejích přátel plné vzpomínek na oběti katastrofy.
"Každý zná někoho, kdo měl v letadle kamaráda," tvrdí.
Zlost na Facebooku
Hlavní platformou pro vyjadřování smutku, ale i hněvu se v Nizozemsku staly právě sociální sítě.
Někteří uživatelé jsou z vládní nečinnosti vzteky bez sebe. Svou zlost mnohdy vyjadřují anonymně.
"Kde je náš ministr obrany?" ptá se Casper van Nierop na své facebookové zdi. "Skoro 200 Nizozemců bylo zabito. Pošlete výsadkáře a komanda, aby zajistili místo. Proč se nic neděje?"
"Jsem pobouřený, že hromadné večírky normálně pokračují. Nic se nepočítá víc než solidarita s rodinami nevinných obětí," napsal jiný facebookový uživatel Willem Vissers.
Monarchovo mlčení
Ačkoli král může podle ústavy činit důležitá rozhodnutí, zatím toho nevyužil.
Vilém-Alexandr, který zemi tulipánů vládne rok, zatím nepromluvil ani v televizním projevu. Podle některých novinářů "nápadně mlčí".
Podepsal se jen do kondolenční knihy a v pondělí se má soukromě setkat s pozůstalými.
Někteří komentátoři jsou ale vůči monarchovi shovívaví. "Stejně jako v případě předchozích katastrof budou několik dní čekat, než začnou jednat," myslí si novinář a odborník na královskou rodinu Marc van der Linden.