Mnichovský soud dnes osvobodil Ladislava Nižňanského, který byl obžalován z toho, že se v roce 1945 podílel na zavraždění celkem 164 slovenských civilistů.
Podle soudu se nepodařilo prokázat jeho vinu na masakrech ve slovenských vesnicích Ostrý Grúň a Kľak a na střelbě do židovských uprchlíků, na kterých se podle obžaloby podílel koncem války jako člen protipartyzánské jednotky Edelweiss.
Přímí účastníci masakrů na Slovensku byli soudním verdiktem šokováni. "Jak se to mohlo stát? Čekala jsem, že ho jistě odsoudí," podivila se šestasedmdesátiletá Gizela Benčová z Kľaku, která je jedním ze tří dodnes žijících svědků řádění německého komanda. (O reakcích Slováků čtěte podrobněji ZDE.)
Nižňanský od začátku vinu popíral
Soudci ve zdůvodnění rozsudku uvedli, že Nižňanský vyhlazení dvou středoslovenských vsí, které ukrývaly partyzány,
nenařídil. Soud se odvolal na výpovědi svědků i na protokoly československého komunistického soudu z roku 1962.
"Doufal jsem, že dosáhnu spravedlnosti," řekl novinářům Nižňanský, který vyhlášení rozsudku sledoval bez viditelného
citového pohnutí. Svou vinu od počátku popíral.
Státní zástupce žádal pro Nižňanského doživotní trest. Ve své závěrečné řeči uvedl, že důkazy ukazují, že Nižňanský nařídil střelbu a pomáhal až do konce války zachovat soudržnost jednotky. "Nebyl pasivní, připravoval operace a aktivně se na nich podílel," uvedl Konstantin Kuchenbauer. Po dnešním vynesení rozsudku prohlásil, že se proti němu odvolá.
Soud: Proces v Československu byl zmanipulován
Nižňanský byl v roce 1962 odsouzen v tehdejším komunistickém Československu k trestu smrti v nepřítomnosti. A to právě za masakry, které údajně spáchal. Mnichovský soud se ale přiklonil k argumentaci obhajoby, podle níž bylo československé řízení z roku 1962, při kterém byl Nižňanský odsouzen k smrti v nepřítomnosti, zmanipulované komunistickou justicí.
Nižňanský odešel po válce údajně jako agent československé vojenské rozvědky na Západ, brzo však obrátil a pracoval mimo jiné pro americkou tajnou službu a později pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.