Trumpova zástupkyně v OSN se postavila prezidentovi. Zastala se žen, které ho obvinily z obtěžování

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 11. 12. 2017 15:04
"Myslím si, že každá žena, která se cítí jakkoliv zneuctěna, má právo promluvit," prohlásila Nikki Haleyová v nedělním pořadu televizní stanice CBS.
Nikki Haleyová a Donald Trump.
Nikki Haleyová a Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Velvyslankyně USA při OSN a de facto přímá podřízená amerického prezidenta Nikki Haleyová se ostře postavila Donaldu Trumpovi.

Ženy, které ho v minulosti obvinily ze sexuálního obtěžování, by měly být vyslyšeny, řekla v neděli.

Kvůli podobným obviněním rezignovali letos ve Spojených státech už dva demokratičtí senátoři a jeden republikánský. Proti Donaldu Trumpovi se jich přitom objevilo nespočet už loni během jeho prezidentské kampaně.

Podle Haleyové by ale Trumpovo vítězství ve volbách nemělo automaticky znamenat, že se tato obvinění budou přehlížet.

"Ženy, které někoho obviňují, by měly být vyslyšeny. A myslím, že jsme je slyšeli (obvinění proti Trumpovi) už před volbami," uvedla Haleyová v pořadu televizní stanice CBS. "Každá žena, která se cítí jakkoliv zneuctěna, má právo promluvit," řekla Haleyová, která je Trumpovou přímou podřízenou.

Donald Trump už loni veškerá nařčení odmítal. Stanovisko Bílého domu je takové, že všechny ženy, které prezidenta obviňují, jednoduše lžou.

Mezitím ale sexuální skandály otřásly Hollywoodem i americkou politickou scénou a měly dohru v podobě pádů významných mužů, a to včetně politiků. Ženy, které měly v minulosti údajně podobnou zkušenost s Donaldem Trumpem jako herečky s producentem Harveym Weinsteinem, se ptají, proč je nikdo nevyslyší.

Nebylo jich přitom málo. Obvinění padala z úst Trumpových spolupracovnic i žen, které se v minulosti s tehdejším realitním magnátem setkaly jen náhodou. Objevovaly se historky o sahání pod sukni, ohmatávání prsou, líbání bez souhlasu, nebo dokonce finančních nabídkách za sex.

Britský list The Guardian vydal seznam dvaceti žen, které o Trumpově údajném nemístném chování nahlas promluvily.

Loni na podzim navíc americký deník The Washington Post zveřejnil 11 let starou nahrávku, na které se Donald Trump chvástá, že si k ženám může dovolit cokoliv, protože má peníze a vliv.

"Jsem nesmírně pyšná na ženy, které s tím šly ven," tvrdí nyní Nikki Haleyová. "Jsem hrdá na jejich sílu a na jejich odvahu. Myslím, že to, co se teď děje, začne rozšiřovat povědomí o této situaci nejen v politice, ale také - jak jsme viděli - v Hollywoodu a každé sféře. A myslím, že čas už dozrál," dodává velvyslankyně.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy