reklama
 
 

Trumpova zástupkyně v OSN se postavila prezidentovi. Zastala se žen, které ho obvinily z obtěžování

Aktualizováno 11. 12. 2017 15:04
"Myslím si, že každá žena, která se cítí jakkoliv zneuctěna, má právo promluvit," prohlásila Nikki Haleyová v nedělním pořadu televizní stanice CBS.

Washington - Velvyslankyně USA při OSN a de facto přímá podřízená amerického prezidenta Nikki Haleyová se ostře postavila Donaldu Trumpovi.

Ženy, které ho v minulosti obvinily ze sexuálního obtěžování, by měly být vyslyšeny, řekla v neděli.

Kvůli podobným obviněním rezignovali letos ve Spojených státech už dva demokratičtí senátoři a jeden republikánský. Proti Donaldu Trumpovi se jich přitom objevilo nespočet už loni během jeho prezidentské kampaně.

Podle Haleyové by ale Trumpovo vítězství ve volbách nemělo automaticky znamenat, že se tato obvinění budou přehlížet.

"Ženy, které někoho obviňují, by měly být vyslyšeny. A myslím, že jsme je slyšeli (obvinění proti Trumpovi) už před volbami," uvedla Haleyová v pořadu televizní stanice CBS. "Každá žena, která se cítí jakkoliv zneuctěna, má právo promluvit," řekla Haleyová, která je Trumpovou přímou podřízenou.

Donald Trump už loni veškerá nařčení odmítal. Stanovisko Bílého domu je takové, že všechny ženy, které prezidenta obviňují, jednoduše lžou.

Mezitím ale sexuální skandály otřásly Hollywoodem i americkou politickou scénou a měly dohru v podobě pádů významných mužů, a to včetně politiků. Ženy, které měly v minulosti údajně podobnou zkušenost s Donaldem Trumpem jako herečky s producentem Harveym Weinsteinem, se ptají, proč je nikdo nevyslyší.

Nebylo jich přitom málo. Obvinění padala z úst Trumpových spolupracovnic i žen, které se v minulosti s tehdejším realitním magnátem setkaly jen náhodou. Objevovaly se historky o sahání pod sukni, ohmatávání prsou, líbání bez souhlasu, nebo dokonce finančních nabídkách za sex.

Britský list The Guardian vydal seznam dvaceti žen, které o Trumpově údajném nemístném chování nahlas promluvily.

Loni na podzim navíc americký deník The Washington Post zveřejnil 11 let starou nahrávku, na které se Donald Trump chvástá, že si k ženám může dovolit cokoliv, protože má peníze a vliv.

"Jsem nesmírně pyšná na ženy, které s tím šly ven," tvrdí nyní Nikki Haleyová. "Jsem hrdá na jejich sílu a na jejich odvahu. Myslím, že to, co se teď děje, začne rozšiřovat povědomí o této situaci nejen v politice, ale také - jak jsme viděli - v Hollywoodu a každé sféře. A myslím, že čas už dozrál," dodává velvyslankyně.

autor: Zahraničí | 11. 12. 2017 12:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama