Washington není Hollywood. Weinsteinova aféra otřásla filmovým průmyslem, Trump ale obvinění ustál

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 10. 2017 20:47
Aféra amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina otřásla Hollywoodem. A tak se ženy, které v minulosti obvinily prezidenta Donalda Trumpa také ze sexuálního obtěžování, ptají, proč se to samé ve Washingtonu neřeší. Během loňské prezidentské kampaně několik žen nařklo Donalda Trumpa ze sexuálního násilí. Realitní magnát všechno popřel a následně dokázal zvítězit v prezidentských volbách. Filmového producenta ale aféra stála místo i pověst. Navíc se objevují i další obvinění, protože se ženy přestávají bát promluvit.
Harvey Weinstein.
Harvey Weinstein. | Foto: Reuters

Washington - Aféra filmového magnáta Harveyho Weinsteina otřásla Hollywoodem. Poté, co mocného amerického producenta obvinilo několik hereček ze sexuálního obtěžování, se strhla lavina.

Jako kostičky domina začala padat další a další obvinění, která ani jeden z nejvlivnějších mužů ve filmovém průmyslu nedokázal ustát. Přestože se veřejně omluvil, ze svých řad ho vyloučila i americká Akademie filmového umění a věd, která uděluje ceny Oscar.

Zatímco zástupy hollywoodských hereček celou kauzu sledují s pocitem zadostiučinění, existuje řada žen, které jsou zklamané.

Konkrétně ty, které před rokem obvinily ze sexuálního obtěžování tehdejšího kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Každý den cítím bolest, zatímco je ten bastard Trump prezidentem," napsala na Twitter Jill Harthová, Trumpova podřízená z doby, kdy nynější prezident podnikal v oblasti soutěží krásy.

Harthová loni v rozhovoru pro britský list The Guardian obvinila Trumpa z toho, že ji v 90. letech osahával na intimních místech ve svém domě na Floridě.

Nebyla jediná. Podobné zkušenosti popsaly i další jeho spolupracovnice. Objevovaly se historky o sahání pod sukni, ohmatávání prsou, líbání bez souhlasu, nebo dokonce finančních nabídkách za sex.

Ve stejné době loni na podzim zveřejnil americký deník The Washington Post 11 let starou nahrávku, na které se Donald Trump chvástá tím, že si k ženám může dovolit cokoliv, protože má peníze a vliv.

Nejenže pak všechna nařčení odmítl a jejich autorky označil za lhářky, Trump si navíc dokázal získat přízeň voličů a stát se americkým prezidentem.

Mnohé z těchto žen dnes nevěří vlastním očím.

Dvojí metr

"Pan Trump se dokázal celé věci zbavit a to bylo velké zklamání," prozradila nyní listu The Guardian Jessica Leedsová, která byla jednou z prvních kritiček chování Donalda Trumpa vůči ženám. V 80. letech ji měl budoucí prezident osahávat na palubě letadla.

Ačkoliv počet Weinsteinových obětí výrazně převyšuje ty Trumpovy, oba muže spojuje způsob, jakým využívali svou moc. Trumpovy řeči jsou tak podle Leedsové neomluvitelné.

"Přála bych si, aby měl Weinsteinův příběh nějaký dopad na ten Trumpův, ale Hollywood je trochu jiný," dodává.

A americká veřejnost jí dává za pravdu.

Z průzkumu agentury You Gov, který si nechal vypracovat list Huffington Post, vyplývá, že Američané věří obviněním proti Harveymu Weinsteinovi. Už mnohem méně ale věří obviněním proti Donaldu Trumpovi.

Největší rozdíl je pak patrný u lidí, kteří se považují za republikány. Jen 19 procent z nich označilo svědectví žen, které Trumpa obvinily z napadení, za věrohodné.

Vlivní, bohatí a muži

Ženy, které přijdou s obviněním až po mnoha letech, vždy čelí pochybnostem o své důvěryhodnosti. Stejně jako ty, které se následně přidají s vlastními utajovanými příběhy, shodují se americká média.

Obzvlášť když jde o vlivné bohaté muže, jejichž pověst je v sázce.

Bývalá modelka Karin Wellsová, která loni také obvinila Trumpa z obtěžování, míní, že právě v tom tkví největší problém. Zatímco muži si své silné postavení obhájí, veškerá pozornost se obrátí na oběť, která stejně nic nezmění.

Naději ale vidí v zemětřesení, které v Hollywoodu způsobila zmíněná aféra Harveyho Weinsteina a předtím také amerického komika Billa Cosbyho.

"S každým dalším svědectvím se dostaneme dál," nechala se slyšet Wellsová.

Další obvinění přibývají

V americkém showbyznysu skutečně promlouvá stále více žen. Obvinění padají na hlavy režisérů i hudebníků. Většině z nich je přes 60 let a dali by se zařadit do generace, na kterou se vymlouval sám Harvey Weinstein. Ten ve své oficiální omluvě napsal, že se na vrchol dostal "v 60. a 70. letech, kdy byla pravidla chování na pracovišti jiná a byla to prostě taková kultura".

A nejde jen o showbyznys. V posledních týdnech znovu ožil na sociálních sítích hashtag #metoo, pomocí kterého oběti sexuálního obtěžování upozorňují na rozsah tohoto problému.

Každý, kdo kdy něco podobného prožil, se tak může svěřit se svým příběhem. 

Objevují se ale i obvinění, která vyvolávají více otázek.

Naposledy obvinila ze sexuálního útoku americká herečka Heather Lindová bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího. Ten ji měl v roce 2014 chytnout za zadek, když společně pózovali fotografům.

Ačkoliv je 93letý exprezident už pět let na vozíku, za újmu, kterou mladé herečce zřejmě způsobil, se omluvil. "Ruka pana prezidenta se občas dotkne spodní části pasu lidí, se kterými se fotografuje," okomentoval aféru jeho tiskový mluvčí.

Video: Sexuální násilí v Hollywoodu? Tak to chodí, spousta kamarádek zažila něco podobného, říká Doláková

Nepřekvapilo mě, že se Harvey Weinstein ukázal být zákeřným predátorem, hodnotí skandál slavného producenta herečka Alena Doláková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy