Šest žen podalo na Weinsteina žalobu kvůli sexuálnímu vydírání, podle nich jsou obětí možná stovky

ČTK ČTK
6. 12. 2017 21:27
Na filmového producenta Harveyho Weinsteina podalo žalobu dalších šest žen kvůli sexuálnímu vydírání. Měl herečky lákat do hotelových pokojů, svého domu a na další setkání, kde jim vyhrožoval koncem kariéry, pokud se mu nepodvolí.
Harvey Weinstein.
Harvey Weinstein. | Foto: Denis Makarenko / Shutterstock.com

New York - Šest žen ve středu podalo žalobu na filmového producenta Harveyho Weinsteina kvůli sexuálnímu vydírání, kterého se podle nich dopustil při organizované snaze o zatajování svých sexuálních útoků. Ženy podle médií tvrdí, že reprezentují "desítky, ne-li stovky" žen, které magnáta viní ze sexuálního napadení. Weinsteinovi prý pomáhala držet sexuální útoky v utajení celá síť firem a osob.

Žaloba byla podána u federálního soudu v New Yorku a vyplývá z ní, že Weinsteinovo chování by mohlo být hodnoceno jako organizovaný zločin.

Šest žalujících hereček či modelek - Louisette Geissová, Katherine Kendallová, Zoe Brocková, Sarah Ann Masseová, Melissa Sagemillerová a Nannette Klattová - tvrdí, že o chování filmového producenta vědělo mnoho lidí.

V žalobě podle agentury AP stojí, že "koalice" firem a osob se stala součástí "Weinsteinova sexuálního podniku" a pomáhala mu rozsáhlé sexuální obtěžování a útoky tajit. "Weinsteinův sexuální podnik" prý měl mnoho účastníků a postupně se rozrůstal s tím, jak bylo stále obtížnější Weinsteinovo počínání tajit.

"Harvey Weinstein byl predátor. Bob (Weinsteinův bratr) to věděl, jeho správní rada to věděla, advokáti to věděli, soukromí detektivové to věděli, Hollywood to věděl," uvedly ženy v dnešním prohlášení, citovaném agenturou AFP.

Z žaloby podle AP vyplývá, že herečky a další ženy ve filmovém průmyslu byly lákány na filmové události, do hotelových pokojů nebo Weinsteinova domu a na další setkání nebo pohovory pod záminkou, že je třeba projednat nový projekt. Magnát jim hrozil koncem kariéry, pokud se mu nepodvolí.

Nejméně 75 žen v médiích v poslední době producenta obvinilo ze sexuálních útoků, obtěžování a nevhodného chování. V reakci na to se po celém světě rozpoutala kampaň proti sexuálnímu obtěžování #MeToo, díky níž padlo podezření ze sexuálního zneužívání či obtěžování na řadu vlivných mužů, včetně politiků nebo herců. S obtěžováním se začaly svěřovat i Češky. Časopis Time ve středu prohlásil za osobnosti roku všechny, kteří "prolomili mlčení" a připojili se ke kampani proti sexuálnímu obtěžování #MeToo.

Jako jedna z prvních Weinsteinových obětí se přihlásila Ashley Juddová. Z nevhodného chování obvinily producenta rovněž Gwyneth Paltrowová nebo Angelina Jolie.

Související video: Nepřekvapilo mě, že se Harvey Weinstein ukázal být zákeřným predátorem, hodnotí skandál slavného producenta herečka Alena Doláková

Nepřekvapilo mě, že se Harvey Weinstein ukázal být zákeřným predátorem, hodnotí skandál slavného producenta herečka Alena Doláková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy