Změnu svého postoje oznámila armáda podle agentury AP v novém prohlášení vydaném v noci po mimořádné schůzce se zástupci UNICEF. Během ní armáda "pokárala" UNICEF za aktivity, které by mohly narušovat vojenské operace proti extremistickým skupinám jako teroristická organizace Boko Haram.
Kromě Boko Haram působí na severovýchodě Nigérie také skupina Islámský stát v západní Africe (ISWA), která se od Boko Haram v roce 2016 odštěpila. Obě organizace chtějí v severovýchodní Nigérii založit samostatný stát a zavést v něm islámské právo šaría.
UNICEF podle původního obvinění armády školí lidi v odkrývání případů porušování lidských práv a sabotuje tak boj vojáků s povstalci. "Falešnými a nepotvrzenými" obviněními ohledně porušování lidských práv vládními vojáky prý UNICEF škodí protiteroristickým snahám armády.
V prohlášení vydaném v noci na dnešek organizace Amnesty International Nigeria označila obvinění vznesená nigerijskou armádou za "absurdní". Pozastavení činnosti UNICEF je podle ní součástí rozsáhlého snažení o zastrašení mezinárodních humanitárních skupin.