New York - Kosovo v neděli nebo v pondělí přestane být srbskou provincií i územím pod mezinárodní správou. Jeho vedení vyhlásí nezávislost a v Evropě tak vznikne nový stát.
Tento fakt vzaly na vědomí členské země Rady bezpečnosti OSN, jejichž zástupci právě jednají v New Yorku. Informovala o tom německá agentura DPA.
Srbsko nezávislost (nikdy) nepřijme
Necelé dva roky poté, co se od Srbska oddělila po referendu také Černá Hora. Zatímco s její nezávislostí se Srbové smířili, s odtržením Kosova nesouhlasí.
Premiér Vojislav Koštunica v televizním projevu řekl, že Srbsko se nikdy nesmíří s oddělením provincie, ale není schopno ji udržet.
"Dále budeme považovat Kosovo za součást Srbska, máme na to právo," sdělil premiér. Srbská vláda již dříve uvedla, že na Kosovo uvalí totální hospodářské embargo.
Podle agentury Reuters Bělehrad v pondělí stáhne své velvyslance z Velké Británie, Francie a Německa na protest proti tomu, že se Evropská unie s nezávislostí Kosova smířila.
V Bělehradu se poté má konat protestní shromáždění za účasti až milionu lidí.
Samostatnost Kosova prosazovaly hlavně Spojené státy. Jejich prezident George Bush slíbil nezávislost provincii loni v červnu během návštěvy sousední Albánie.
Naopak Rusko je kategoricky proti a deklarovalo podporu Srbsku.
Putin: Je to nemorální
Prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci v Moskvě zopakoval, že podle Kremlu je diplomatické uznání Kosova Evropskou unií a Spojenými státy nezákonné, nemorální a zvýší napětí v Evropě.
Bělerad ztratil kontrolu nad Kosovem v červnu 1999, kdy po osmasedmdesáti dnech bombardování silami NATO se tehdejší jugoslávská armáda z provincie stáhla.
Ještě předtím během bojů armády s kosovskými povstalci uprchlo z provincie na 800 tisíc Albánců a přibližně deset tisíc jich zahynulo.
Po skončení války naopak uprchlo z Kosova mnoho tisíc Srbů.