Kosovo bude nezávislé možná už koncem týdne

bh
11. 2. 2008 13:30
Parlament prý v neděli přijme ústavu a symboly

Priština - Kosovo možná získá nezávislost již tuto neděli, tedy 17. února. S odvoláním na zdroje z prištinského parlamentu to napsal slovinský server 24ur.com.

K nezávislosti by přitom mělo dojít ve dvou krocích: v neděli by nejprve parlament měl přijmout novou ústavu, vlajku a státní znak. Samotné vyhlášení samostatnosti pak proběhne až v březnu.

"Je to hotová věc. Všichni to vědí. Nikdo v Bělehradu nemůže ovlivnit pozitivní efekt deklarace a uznání kosovské nezávislosti," řekl novinářům kosovský premiér Hashim Thaçi po setkání s šéfem mise OSN v zemi Joachimem Rückerem.

Thaçi podle svých slov počítá s okamžitou podporou stovky států. Evropská unie nemá v případě kosovské nezávislosti jasno - většina států by Prištinu uznala i bez nové rezoluce OSN, Kypr, ale zřejmě také Řecko nebo Slovensko jsou proti.

Foto: Aktuálně.cz

Podle slovinského serveru také na severu Kosova - v oblasti Mitrovice, která je obývána převážně Srby - dojde k vytvoření nového srbského parlamentu. Ve hře je tak stále úprava hranic Kosova a připojení etnicky srbského území k Bělehradu.

Čtěte v souvislostech: Nizozemsko oprášilo Paroubkův plán. Chce dělit Kosovo

Do Kosova prý už také dorazili první úředníci nové unijní mise. "Do Prištiny v tichosti a bez zájmu veřejnosti přijíždějí policejní a právní experti mise, aniž by k tomu měli souhlas Rady EU," řekl v rádiu B92 Marko Jakšič, jeden z lídrů kosovských Srbů.

Unijní mise by měla nahradit dosluhující misi UNMIK, která v zemi působí již od roku 1999.

Čtěte více: EU nabízí Kosovu pomoc. Chce si ale ponechat vliv

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
Další zprávy