New York - New York odškodní tisíce lidí, kteří pomáhali s úklidem a záchrannými pracemi po teroristických útocích na Světové obchodní centrum (WTC) z 11. září 2001. Američané zde pracovali týdny mezi doutnajícími troskami a oblaky prachu a mnozí z nich od té doby trpí onemocněními dýchacího ústrojí. Někteří onemocněli rakovinou.
Tito pracovníci přitom nebyli dostatečně pojištěni před případnou újmou na zdraví. New York platí záchranářům a odklízečům trosek zdarma zdravotní péči, nikoli však náhradu škod.
Roku 2004 vznikla zvláštní pojišťovna WTC Captive Insurance Company, do které federální vláda vložila jednu miliardu dolarů, aby pokryla městu a firmám, které odstraňovaly trosky, náklady spojené s úhradou škod (především na zdraví) způsobených teroristickými útoky.
Vzápětí však vypukl spor o to, k čemu jsou tyto peníze vlastně určeny. Pojišťovna tvrdila, že jsou na to, aby se město bránilo proti případným žalobám. Záchranáři a někteří američtí senátoři - včetně někdejší senátorky za New York Hillary Clintonové - tvrdili, že jejich cílem bylo poskytnout peníze obětem, nikoli platit právníky, aby teď bojovali s úřady.
200 milionů na právníky
Pojišťovna zatím právníkům podle BBC dala více než 200 milionů dolarů. Zaplatila však zatím pouze šestici osob se zdravím postiženým v důsledku toho, že se podílely na odklízení trosek.
V současné době čelí 10 000 žalobám a zástupci obou stran se ve čtvrtek večer dohodli na ukončení sporu. Podmínky musí ještě posvětit soudce a pětadevadesát procent žalujících.
Pokud se tak stane, vyplatí WTC Captive Insurance Company postiženým 575 milionů dolarů. V případě že budou s podmínkami souhlasit všichni žalující, bude to 657,5 milion dolarů.
Aby byly nároky uznány, musí požárníci, stavební dělníci, policisté či dobrovolní záchranáři doložit, že skutečně v určené době u WTC pracovali a také vlastnit lékařskou dokumentaci potvrzující jejich postižení.
Náhradu pak New York poskytne dle závážnosti postižení. Očekává se, že u některých osob to bude pouze několik tisíc dolarů, u jiných i přes milion USD. Nynější dohoda mezi stranami ve sporu také zřizuje zvláštní pojištěnecký fond pro ty, u nichž se rakovina či jiné závažné onemocnění rozvine v budoucnu.
Dobrá dohoda
Strany se dohodnou také na prostředníkovi, který bude závažnost postižení určovat. Systém je podobný jako v případě fondu na odškodnění rodin pozůstalých po těch, kteří při útocích zemřeli.
„Je to dobrá dohoda," citoval list New York Times Marca Berna, jehož právní firma zastupuje více než 9000 žalujících. „Jsme rádi, že tito hrdinní muži a tyto hrdinné ženy vykonávající své povinnosti bez toho, aby hleděli na zdravotní dopady, konečně obdrží spravedlivou kompenzaci za svoji bolest, ušlé platy a zdravotní a další výdaje, jak to zamýšlel Kongres USA, když tyto peníze (městu) předal."
Dohodu přivítal i starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten stál na straně pojišťovny a postižení jej také žalovali, protože měl údajně federální peníze využívat "pro blaho města", a nikoli ve prospěch obětí.