New York ovládla nervozita, maraton se nakonec nepoběží

ČTK ČTK
3. 11. 2012 7:40
Mrtvých přibývá, nervozita lidí roste. Pod jejich tlakem starosta nakonec zrušil maraton
People line up along a street in Manhattan to take buses back to the Brooklyn borough in the aftermath of Hurricane Sandy in New York November 1, 2012. New York City subway trains crawled back to limited service after being shut down since Sunday but the lower half of Manhattan still lacked power and surrounding areas such as Staten Island, the New Jersey shore and the city of Hoboken remained crippled from a record storm surge and flooding. REUTERS/Carlo Allegri (UNITED STATES - Tags: ENVIRONMENT DISASTER TRANSPORT) Published: Lis. 1, 2012, 11:53 odp.
People line up along a street in Manhattan to take buses back to the Brooklyn borough in the aftermath of Hurricane Sandy in New York November 1, 2012. New York City subway trains crawled back to limited service after being shut down since Sunday but the lower half of Manhattan still lacked power and surrounding areas such as Staten Island, the New Jersey shore and the city of Hoboken remained crippled from a record storm surge and flooding. REUTERS/Carlo Allegri (UNITED STATES - Tags: ENVIRONMENT DISASTER TRANSPORT) Published: Lis. 1, 2012, 11:53 odp. | Foto: Reuters

New York - Maraton, který měl symbolizovat rychlou obrodu New Yorku po zničující bouři byl nakonec zrušen. Město vyslyšelo kritiku a na 40 tisíc běžců se tak tradiční sportovní události letos nedočká.

V pátek byla také obnovena dodávka elektrické energie u zhruba 100 000 lidí v newyorském dolním Manhattanu, což představuje polovinu obyvatel oblasti bez proudu. Výpadek způsobila v pondělí ničivá bouře Sandy, která zpustošila celý severovýchod USA, kde se pokračuje s odstraňováním následků živelní pohromy.

Obnovení dodávek oznámila distribuční společnost Con Edison, která zároveň vyjádřila naději, že druhá polovina odběratelů elektřiny v oblasti se dočká proudu nejpozději v průběhu dneška.

Jižní část Manhattanu je od řádění bouře také bez dodávek tepla a částečně i pitné vody. V průběhu pátku zůstala kvůli nefungující elektřině uzavřena také většina obchodů.

Počty mrtvých dál rostou

Záchranáři operující v rozlehlém území mezi newyorským Staten Islandem a přímořskými letovisky na pobřeží New Jersey postupně odhalují obrovské škody, jež v minulých dnech způsobil milionům Američanů hurikán Sandy.

Čísla odhadující škody a dokumentující počty mrtvých dál rostou. Doprava vázne, benzínu je málo a dodávky proud se obnovují jen pomalu.

Podle záchranářů je mrtvých už 102. Jen v New Yorku zemřelo 41 lidí, z toho polovina na Staten Islandu, uvedl v pátek newyorský starosta Michael Bloomberg. Varoval současně, že může být nalezeno ještě víc obětí.

Široké publicity se dostalo tragickému případu rodiny ze Staten Islandu, kterou prudký nápor vody uvěznil v automobilu. Vlna prý doslova vyrvala z náručí matky dvě malé děti, jejichž mrtvá těla později našli policisté. V sousedním státě New Jersey zahynulo 13 a v Pensylvánii 14 lidí.

Maraton nebude

Na Staten Islandu, kde žije půl milionu většinou nepříliš zámožných lidí, se šíří nespokojenost s postupem úřadů. Obvod New Yorku, tradičně považovaný za venkovskou výspu pulzující metropole, podle místních obyvatel záchranáři ignorují, přestože právě tam bouře zasáhla nejsilněji.

Právě tady měl v neděli startovat tradiční newyorský maraton za účasti 40 000 běžců. Slavný závod se nakonec neuskuteční. Starosta amerického velkoměsta zasaženého bouří Sandy Michael Bloomberg v pátek oznámil jeho zrušení.

Na start závodu se chystalo přes 40 000 běžců a vedení města původně trvalo na jeho konání. Kvůli tomu se ale stalo terčem kritiky vzhledem ke svízelné situaci, v jaké se New York ocitl po řádění přírodního živlu. Kritici argumentovali, že město má nyní na práci jiné záležitosti než maratonský běh.

"Chtěli jsme zabránit tomu, aby nad závodem samým nebo jeho účastníky ležel nějaký stín pochybností. Proto jsme se rozhodli běh zrušit," oznámil newyorský starosta.

Původně snahy organizátorů o uskutečnění závodu podpořil. "Tohle město je městem, kde musíme pokračovat v normálním životě," prohlásil ještě před několika hodinami. Slavný běh se měl stát symbolem nezlomnosti, vedení města ale od počátku čelilo kritice, že jde o špatné a nevhodné rozhodnutí.

Organizační výbor očekával, že závod přinese městu až 340 milionů dolarů (více než 6,5 miliardy korun). Navíc chtěl věnovat 26,2 dolaru za každého ze 40 000 přihlášených závodníků, minimálně však milion dolarů (20 milionů korun), na obnovu města.

Původní rozhodnutí starosty Bloomberga akci přese všechno uspořádat, vyvolávala stále víc odporu, neboť ve městě vládne chaos a lidé jsou bez základních životních potřeb.

Nervozita z benzínu

Nervozita stoupá i jinde v New Yorku. Přispívá k ní hon na benzin - ceny rostou, ale fronty u čerpacích stanic jsou stále delší. V Queensu zadrželi muže, který souseda ve frontě ohrožoval puškou. V Brooklynu si majitelé pump stěžují, že na ně rozezlení zákazníci plivají a nadávají jim.

Trpělivost dochází obyvatelům newyorských čtvrtí i na autobusových stanicích. V Brooklynu u jedné z nich napočítal zpravodaj agentury AP tisíc čekajících lidí. Když autobus přijel, cestující se rvali o místo, bušili na okna vozidla a spílali sedícím.

Bez proudu je na severovýchodě USA ještě 3,8 milionu domácností a firem. Bezprostředně po úderu bouře jich bylo 8,5 milionu.

V New Jersey je bez elektřiny 1,7 milionu domácností a o benzin a naftu se ve frontách u čerpadel bojuje i tam.

Ulehčit situaci New Yorku chce železniční společnost Amtrak zprovozněním trati spojující milionová města na severovýchodním pobřeží. Obnovení této nejfrekventovanější trasy v USA by podpořilo oživení ekonomiky, protože tisíce lidí se dosud kvůli nefungující dopravě nemohly dostat do práce.

Uprchlíci: Někteří se nebudou moci vrátit měsíce, další nikdy

Na Manhattanu zůstává bez proudu rozsáhlá oblast jižně od Empire State Building, která se z velké části vylidnila. Vstřícnost, s níž šťastnější obyvatelé severnějších obytných bloků přijali "uprchlíky" z jihu, se podle očitých svědků pomalu mění v nervozitu a rozpaky. Sever Manhattanu je přelidněný, obvykle klidné restaurace překypují hlukem, doprava kolabuje a nervozita z nečekaných přesídlenců stoupá dokonce i v nejluxusnějších ulicích v sousedství Central parku.

Bloomberg ale v pátek upozornil, že někteří lidé se nebudou moci vrátit domů i několik měsíců.

Na pobřeží New Jersey měli v pátek první lidé možnost zjistit na místě rozsah škod na svém majetku, ale mnozí z nich svá obydlí vůbec nenašli. Guvernér státu Chris Christie po prohlídce postižených oblastí prohlásil, že je "čas jednat, nikoli plakat".

V postiženém regionu se záchranáři obávají hlavně o osud starších a nemocných lidí uvězněných ve vyšších patrech obytných domů. Výtahy často kvůli výpadkům proudu nefungují, lidé se bojí vyjít ven, zásoby potravin a léků docházejí. Na dolním Manhattanu dobrovolníci procházejí obytné domy, aby poskytli pomoc lidem neschopným postarat se v nouzi sami o sebe.

Hrozí další bouře

V horských oblastech státu Západní Virginie zase vrtulníky hledají lidi odříznuté záplavami sněhu.

Meteorologové varují, že severovýchod USA by mohla asi za šest dní postihnout další bouře, jež sem tentokrát směřuje z vnitrozemí. Na rozdíl od Sandy to není tropická, ale zimní bouře a nebyla by zdaleka tak ničivá. Nicméně by mohla přinést řadu nepříjemností - déšť, nízké teploty, sněžení a silný vítr - v oblastech, které se sotva vzpamatovávají z úderu Sandy.

 

Právě se děje

Další zprávy