Teherán - Íránská vláda se rozhodla zakročit proti západnímu stylu oblékání. Do ulic vyslala policejní hlídky, které kvůli nerespektování islámského kodexu varovaly více než 120 tisíc osob, převážně žen.
Přestože k obdobným krokům dochází každoročně, letos byl policejní zátah delší a tresty přísnější.
"Od počátku dubna bylo na nevhodné ošacení upozorněno 122 tisíc osob, z nichž 6947 muselo absolvovat speciální 'nápravný' kurz," píše íránský konzervativní deník Jomhuri-ye Islami.
Konzervativní vláda přitvrdila
S přísnějšími pravidly přišlo loni v květnu současné konzervativní vedení vracející se zpět k zákonům z dob islámské revoluce v roce 1979. Až do nástupu reformějšího režimu prezidenta Chátamího musely ženy nosit čádor, muslimský tmavý oblek, který zahaluje tělo od hlavy až k patě.
Situace se změnila v roce 1997 a především mladé ženy nošení tradičního oděvu nedodržují.
"Je to směšný zákon. Mladé Íránky se rozhodně k nošení tradičních islámských oděvů nevrátí," tvrdila lomi v květnu agentuře AP pětadvacetiletá sekretářka Sahár Gharakhániová.
"Mohli by to změnit jedině v případě, že si dodržování zákona vynutí silou," dodala.
Společná party mužů a žen? Nikdy
Konzervativní deník dále potvrzuje, že během uplynulých několika měsíců bylo zatčeno 482 osob kvůli účasti na oslavách s osobami opačného pohlaví, což je v islámské společnosti nepřípustné. Platí to i o pití alkoholu, kterého vláda zabavila více než 80 tisíc lahví.
Holiči a kadeřníci se zase mají držet přísných islámských pravidel a nenabízet moderní západní sestřihy, píše Jomhuri-ye Islami.
Íránci módě rozumějí
Írán přitom v tomto ohledu patřil až dosud k benevolentnějším státům. Nalíčené ženy v moderním oblečení nebyly v zemi ničím výjimečným.
Místní politici však zákon brání. Podle nich není namířen proti takzvanému západnímu stylu oblékání, ale jde jen o ekonomickou podporu výrobců tradičních islámských oděvů.
"Tento zákon nepřináší žádné povinnosti a neznamená žádné břímě. Jde jen o podporu soukromého sektoru," tvrdil loni poslanec Emád Afrúgh.