Nevěřte Kimovi. Usmíření kolem olympiády je jen podvod, vzkáže otec zemřelého Američana Warmbiera

Josef Pazderka Josef Pazderka
6. 2. 2018 7:20
Otec Američana Otto Warmbiera, který zemřel s vážnými zraněními po věznění v KLDR, doprovodí viceprezidenta USA Mikea Pence na olympiádu do Jižní Koreje. Chce tam varovat před brutálním režimem diktátora Kim Čong-una.
Americký student Otto Warmbier (vlevo) a jeho otec Fred.
Americký student Otto Warmbier (vlevo) a jeho otec Fred. | Foto: ČTK

Soul - Jižní Korea často přezdívá své blížící se zimní olympiádě "mírové hry". Její severní totalitní soused na ně nakonec vysílá malý olympijský tým i jednoho z nejvýše postavených politiků v zemi, předsedu Nejvyššího lidového shromáždění KLDR Kim Jong-nama.

Společný ženský hokejový tým Jižní a Severní Koreje.
Společný ženský hokejový tým Jižní a Severní Koreje. | Foto: Reuters

Sportovci obou zemí budou navíc během pátečního úvodního ceremoniálu pochodovat pod jednou vlajkou. Společně trénovali už před začátkem olympijských her a vytvořili dohromady ženský hokejový tým.

Podle Američanů je ale "malé korejské jaro" jen dalším úhybným manévrem taktizujícího severokorejského diktátora Kim Čong-una. Těsně před začátkem olympiády proto znovu varují, že na podstatě Kimova režimu se nic nemění.

"Žádný režim nepronásledoval své občany více a brutálněji než krutá diktatura v Severní Koreji," zopakoval Trump minulý týden ve svém vystoupení v americkém Kongresu.

Během něj také přivítal manžele Freda a Cindy Warmbierovy - rodiče mladého Američana Otta, který utrpěl vážná zranění během věznění v Severní Koreji. Na jejich následky po převozu do USA zemřel.

"Otta systematicky mučil a záměrně zranil Kim Čong-un a jeho režim. Nebyla to náhoda," řekl navíc Fred Warmbier loni v září stanici CNN.

Je to jen úhybný manévr

Americký viceprezident Mike Pence teď bere Freda Warmbiera na olympiádu do Jižní Koreje a chce tam za celé USA předat podobný vzkaz. "Viceprezident hodlá připomenout světu, že cokoliv Severní Korea dělá kolem olympiády, je jen pokus zakrýt skutečnost, že jde o nejbrutálnější a nejrestriktivnější režim na světě," řekl Penceův poradce pod podmínkou anonymity americkému portálu Axios.

Americký viceprezident Mike Pence.
Americký viceprezident Mike Pence. | Foto: Reuters

"Viceprezident bude při jakékoliv příležitosti poukazovat na represe v Severní Koreji a na zotročování vlastních lidí. Nedovolíme, aby propaganda KLDR ovládla olympijskou atmosféru," dodal poradce Trumpovy "pravé ruky".

Kimův režim chystá na čtvrtek 8. února, tedy den před začátkem olympiády, velkou vojenskou přehlídku. Předvedení "stovek" mobilních odpalovacích zařízení a raket má být pokusem "vyděsit Američany k smrti", potvrdily stanici CNN dva vysoce postavené americké diplomatické zdroje.

Podle Bílého domu je to další důkaz toho, že Západ musí zůstat vůči KLDR velmi ostražitý a poukazovat na nebezpečnou podstatu jejího fungování. I proto pozval Donald Trump minulý pátek do Oválné pracovny uprchlíky ze Severní Koreje.

"Jde o skvělé lidi, kteří neuvěřitelně trpěli," prohlásil americký prezident během setkání s novináři.

Případ Warmbier

Olympijská mise Freda Warmbiera, otce mladého Američana, který zemřel po věznění v KLDR, má být dalším podobným vzkazem.

Otto Warmbiera zatkli Severokorejci 2. ledna 2016 během turistického zájezdu do KLDR. Důvod byl téměř nevinný - údajný pokus o krádež propagandistického plakátu, který visel na hotelu v Pchjongjangu.

Totalitní režim odsoudil mladého studenta k 15 letům vězení a těžkých prací za protistátní činnost. Warmbier poté zmizel z dohledu diplomatů i rodiny. Loni v červnu se ale Washingtonu podařilo dojednat jeho přesun do Spojených států.

Dvaadvacetiletý mladík se vrátil v otřesném stavu. Podle rodičů byl hluchý a slepý a ležel na nosítkách. Po několika dnech od návratu zemřel. Lékaři zjistili, že měl už z vězení v Severní Koreji velmi těžce poškozený mozek - kvůli mučení, brutálnímu zacházení nebo zanedbané péči.

Režim diktátora Kim Čong-una jakékoliv mučení i podíl na smrti Warmbiera popřel.

VIDEO: Mladý Američan Otto Warmbier zemřel

Americký student Otto Warmbier, kterého věznili v Severní Koreji, zemřel v kómatu. Je to týden, kdy ho diktátorský režim po 17 měsících propustil. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy