Nevěřte Kimovi. Usmíření kolem olympiády je jen podvod, vzkáže otec zemřelého Američana Warmbiera

Josef Pazderka Josef Pazderka
6. 2. 2018 7:20
Otec Američana Otto Warmbiera, který zemřel s vážnými zraněními po věznění v KLDR, doprovodí viceprezidenta USA Mikea Pence na olympiádu do Jižní Koreje. Chce tam varovat před brutálním režimem diktátora Kim Čong-una.
Americký student Otto Warmbier (vlevo) a jeho otec Fred.
Americký student Otto Warmbier (vlevo) a jeho otec Fred. | Foto: ČTK

Soul - Jižní Korea často přezdívá své blížící se zimní olympiádě "mírové hry". Její severní totalitní soused na ně nakonec vysílá malý olympijský tým i jednoho z nejvýše postavených politiků v zemi, předsedu Nejvyššího lidového shromáždění KLDR Kim Jong-nama.

Společný ženský hokejový tým Jižní a Severní Koreje.
Společný ženský hokejový tým Jižní a Severní Koreje. | Foto: Reuters

Sportovci obou zemí budou navíc během pátečního úvodního ceremoniálu pochodovat pod jednou vlajkou. Společně trénovali už před začátkem olympijských her a vytvořili dohromady ženský hokejový tým.

Podle Američanů je ale "malé korejské jaro" jen dalším úhybným manévrem taktizujícího severokorejského diktátora Kim Čong-una. Těsně před začátkem olympiády proto znovu varují, že na podstatě Kimova režimu se nic nemění.

"Žádný režim nepronásledoval své občany více a brutálněji než krutá diktatura v Severní Koreji," zopakoval Trump minulý týden ve svém vystoupení v americkém Kongresu.

Během něj také přivítal manžele Freda a Cindy Warmbierovy - rodiče mladého Američana Otta, který utrpěl vážná zranění během věznění v Severní Koreji. Na jejich následky po převozu do USA zemřel.

"Otta systematicky mučil a záměrně zranil Kim Čong-un a jeho režim. Nebyla to náhoda," řekl navíc Fred Warmbier loni v září stanici CNN.

Je to jen úhybný manévr

Americký viceprezident Mike Pence teď bere Freda Warmbiera na olympiádu do Jižní Koreje a chce tam za celé USA předat podobný vzkaz. "Viceprezident hodlá připomenout světu, že cokoliv Severní Korea dělá kolem olympiády, je jen pokus zakrýt skutečnost, že jde o nejbrutálnější a nejrestriktivnější režim na světě," řekl Penceův poradce pod podmínkou anonymity americkému portálu Axios.

Americký viceprezident Mike Pence.
Americký viceprezident Mike Pence. | Foto: Reuters

"Viceprezident bude při jakékoliv příležitosti poukazovat na represe v Severní Koreji a na zotročování vlastních lidí. Nedovolíme, aby propaganda KLDR ovládla olympijskou atmosféru," dodal poradce Trumpovy "pravé ruky".

Kimův režim chystá na čtvrtek 8. února, tedy den před začátkem olympiády, velkou vojenskou přehlídku. Předvedení "stovek" mobilních odpalovacích zařízení a raket má být pokusem "vyděsit Američany k smrti", potvrdily stanici CNN dva vysoce postavené americké diplomatické zdroje.

Podle Bílého domu je to další důkaz toho, že Západ musí zůstat vůči KLDR velmi ostražitý a poukazovat na nebezpečnou podstatu jejího fungování. I proto pozval Donald Trump minulý pátek do Oválné pracovny uprchlíky ze Severní Koreje.

"Jde o skvělé lidi, kteří neuvěřitelně trpěli," prohlásil americký prezident během setkání s novináři.

Případ Warmbier

Olympijská mise Freda Warmbiera, otce mladého Američana, který zemřel po věznění v KLDR, má být dalším podobným vzkazem.

Otto Warmbiera zatkli Severokorejci 2. ledna 2016 během turistického zájezdu do KLDR. Důvod byl téměř nevinný - údajný pokus o krádež propagandistického plakátu, který visel na hotelu v Pchjongjangu.

Totalitní režim odsoudil mladého studenta k 15 letům vězení a těžkých prací za protistátní činnost. Warmbier poté zmizel z dohledu diplomatů i rodiny. Loni v červnu se ale Washingtonu podařilo dojednat jeho přesun do Spojených států.

Dvaadvacetiletý mladík se vrátil v otřesném stavu. Podle rodičů byl hluchý a slepý a ležel na nosítkách. Po několika dnech od návratu zemřel. Lékaři zjistili, že měl už z vězení v Severní Koreji velmi těžce poškozený mozek - kvůli mučení, brutálnímu zacházení nebo zanedbané péči.

Režim diktátora Kim Čong-una jakékoliv mučení i podíl na smrti Warmbiera popřel.

VIDEO: Mladý Američan Otto Warmbier zemřel

Americký student Otto Warmbier, kterého věznili v Severní Koreji, zemřel v kómatu. Je to týden, kdy ho diktátorský režim po 17 měsících propustil. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 12 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy