Kuřáci e-cigaret trpí záhadnou nemocí. Lékaři je radí nepoužívat, státy zakazují

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 27. 9. 2019 18:47
Americký stát Massachusetts zavedl čtyřměsíční zákaz prodeje elektronických cigaret a náplní do nich. Kalifornie zase vyzvala všechny obyvatele, aby přestali podobné produkty používat, dokud se neprokáže, že jsou zdravotně nezávadné. Úřady v USA se domnívají, že kvůli kouření elektronických cigaret onemocnělo záhadnou chorobou dýchacího ústrojí zhruba 530 lidí a osm jich zemřelo.
Mladík kouří e-cigaretu v ulicích New Yorku.
Mladík kouří e-cigaretu v ulicích New Yorku. | Foto: Reuters

Obavy ze zdravotních důsledků kouření (takzvaného vapování, pozn. red.) e-cigaret neustále rostou a úřady nejen v USA na to reagují. 

"Spotřeba elektronických cigaret a vapování marihuany prudce roste. Máme zprávy o vážném onemocnění plic, kterým trpí hlavně mladí lidé," prohlásil na tiskové konferenci Charlie Baker, republikánský guvernér Massachusetts. Dodal, že zákaz prodeje veškerých produktů na vapování má okamžitou platnost a potrvá do 25. ledna. 

Během čtyřměsíčního zákazu by zdravotničtí experti měli přesně určit, co stojí za záhadnou nemocí, která postihuje plíce lidí, již kouří právě elektronické cigarety. 

Podobně postupuje také Odbor veřejného zdraví v Kalifornii. Ten vyzval všechny obyvatele tohoto státu, aby elektronické cigarety dočasně přestali používat. Tamní úřady registrují 90 lidí, kteří skončili v nemocnici s "vážnými dýchacími potížemi a poškozenými plícemi". Další dva lidé zemřeli. 

"Děje se něco, co jsme nikdy předtím neviděli. Je tu příliš mnoho neznámých faktorů. Kvůli nejasnostem ohledně toho, co přesně způsobuje tuto chorobu, doporučujeme spotřebitelům, aby se zdrželi vapování, dokud neskončí vyšetřování," řekla Charity Deanová, která má v Kalifornii na starosti veřejné zdraví. 

Kalifornské úřady současně vyzvaly všechny kuřáky, aby co nejdříve kontaktovali lékaře, pokud je začne trápit ztížené dýchání, kašel, bolest na hrudi, velká únava nebo vysoká teplota. 

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že počet pacientů neustále roste. "Každý den vidíme nové a nové případy," uvedla Anne Schuchatová z tohoto centra. Tento týden plánuje zveřejnit nové údaje o nemocných. Jejich počet vzrostl "o stovky", varovala. 

Sto jeho pracovníků se snaží přijít na to, co nemoc dýchacího ústrojí způsobuje. Někteří pacienti kouřili náplně s THC, látkou, již obsahuje marihuana. Jiní ale používali jen nikotinové náplně, doplnil list New York Times. "Neznáme příčinu. Neexistuje jeden výrobek, jedna značka, látka nebo přísada, jež by spojovala všechny případy," upozornila Schuchatová s tím, že vyšetřování bude zřejmě zdlouhavé.

USA  a nebezpečné e-cigarety v číslech
Autor fotografie: Shutterstock.com

USA a nebezpečné e-cigarety v číslech

  • Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) informovalo, že kvůli dýchacím obtížím spojeným s inhalací e-cigaret zemřelo 13 lidí.
  • CDC ve své nové zprávě  rovněž hovoří o 805 nemocných, kteří se léčili nebo léčí se závažnými dýchacími obtížemi. Proti minulému týdnu tak počet případů vzrostl o více než 50 procent.
  • Lékaři už ohlásili nemocné se "záhadnou plicní chorobou" téměř ve všech státech USA, přičemž v Kalifornii, Oregonu a Kansasu už evidují po dvou mrtvých.

Zdroj: ČTK, AP

Zakážeme ovocné příchutě

Americký prezident Donald Trump nedávno oznámil, že do poloviny října zmizí z pultů všechny netabákové příchutě, tedy například mentolové nebo ovocné. Aktuálně americký Ústav pro kontrolu potravin a léčiv připravuje novou směrnici, která by měla upravit prodej těchto příchutí. 

"V naší zemi máme problém a tím je kouření elektronických cigaret," prohlásil Trump. Reaguje tak hlavně na statistiku, která ukazuje, že vapování je velmi oblíbené u amerických teenagerů. U nich jsou populární hlavně různé ovocné nebo kořeněné příchutě, například skořice, mango nebo třeba mentol. Polovina nemocných připadá na mladší 25 let, doplňuje list Wall Street Journal. 

Mnozí kritizují také lídra na americkém trhu, kalifornskou společnost Juul. Ta podle expertů cílí hlavně na mladé lidi, kterým nabízela stále různorodější příchutě. Mluví dokonce o "epidemii" kouření e-cigaret u středoškoláků. V červnu už kvůli vysokému podílu mladých kuřáků zakázalo elektronické cigarety San Francisco. 

Nejen USA hledají cesty, jak se postavit proti možným rizikům spojeným s používáním elektronických cigaret. Nedávno proti nim zakročila Indie. Komukoliv, kdo je bude prodávat, vyrábět nebo dovážet, hrozí při opakovaném porušení zákazu až tři roky ve vězení. Také Izrael zvažuje úplný zákaz e-cigaret. 

Čína pak nedávno zakázala on-line prodej výrobků zmíněné společnosti Juul. Od loňského roku si navíc lidé mladší 18 let nemohou elektronické cigarety vůbec koupit. Město Šen-čen, kde sídlí 85 procent čínských výrobců e-cigaret, hodlá od října zakázat jejich používání ve veřejných prostorách, dodává britský list Financial Times. 

Video: Můžou e-cigarety zabíjet? Je to hysterie, v USA kouřili, co neměli, tvrdí Hrdlička

Za 11 let kouření e-cigaret v Česku nikdo neumřel, kvůli klasickému kouření ročně zemře 18 tisíc lidí, říká prezident Komory elektronických cigaret. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy