Uplynulé tři týdny provázely v Nepálu protesty, chaos a zákaz vycházení. Dnes je situace klidnější. Král v pondělním projevu slíbil, že obnoví parlament, který rozpustil v roce 2002.
Ulicemi projíždějí poprvé od 6. dubna autobusy a taxíky, bylo obnoveno fungování mobilní telefonní sítě, které bylo v sobotu přerušeno. V ulicích však stále hlídkuje pořádková policie a vojáci s automatickým zbraněmi.
Jak dlouho klid vydrží?
Otázkou je, jak dlouho klid vydrží. Maoisté na dnešek vyhlásili blokádu Káthmándú a okresních měst. Toto prohlášení přichází poté, co představitelé sedmi opozičních stran uvítali králův projev a prohlásili, že se budou snažit zapojit maoisty do politického dění.
Ani v pondělí ve městě žádné protesty nebyly vidět. Zákaz vycházení se turistů zřejmě netýká, protože ti si chodí, kam potřebují a nikdo je nijak neomezuje.
I my jsme včera chodili po městě bez jakýchkoliv problémů. Bohužel jsme se nedostali na vzdálenější místa, protože zde byl od 9:00 ráno zákaz vycházení a pokud jsme se s nějakým autem vůbec setkali, šlo o policejní vůz, vojáky nebo sanitku.
Finty prodavačovy
Většina obchůdků je uzavřena, ale nakupovat se dá. Prodavači mají pootevřené rolety, postávají na chodnících, když vidí policii nebo vojáky procházet ulicí, tak vejdou dovnitř a roletu stáhnou. Když je pak opět "čisto", rolety znovu vytáhnou a snaží se něco prodat.
Řada restaurací je také zavřena, ale je jich zde tolik, že není problém si v nějaké sednout. Turistů je zde velmi málo, v neděli jsme byli v dosti známém baru Tom a Jerry, a bylo poloprázdno.
Turistům mohou komplikovat cestování blokády na silnicích. Je téměř nemožné dostat se například do Tibetu po zemi.
Jinak je tady pro turisty bezpečno, těch si nevšímají demonstranti (které jsem ani pořádně neviděl, kromě nějakých výrostků, kteří se snažili dát velký kámen na silnici a vytvořit jakousi malinkou barikádu, která se dala překročit) ani policie a vojáci.
Infobox
Více o situaci v Nepálu:
Neklidný Nepál: Bouře v ulicích nekončí
Stávkujícím v Nepálu hrozí vyhladovění
Galerie: Policie v Nepálu střílí ostrými
Obavy o turistický ruch
Když jsme v pondělí šli do města na Durbar square podívat se na chrámy, tak jsme se policistů a vojáků ptali na cestu, bez problému nám poradili a byli příjemní.
Turistů je tady tak málo, že se mě včera vyptávali třeba redaktor z The Independent, nebo se mnou dělala rozhovor nepálská televize. Byl jsem zde před třemi lety a to, co vidím dnes, je nesrovnatelné. Prázdné ulice tam, kde dříve bylo plno aut a lidí.
Turistické památky jsou bez turistů, nejvíce tím trpí místní lidé, protože jsou na turistický ruch odkázáni.
"Další historická chyba"
Maoisté zahájili v roce 1996 válku za zrušení monarchie a kontrolují od té doby velkou část himálajského království. Od roku 2005 tvoří neformální spojenectví se sedmi hlavními opozičními stranami proti královi.
Maoistický předák Pračánda dnes řekl, že sedm stran udělalo "další historickou chybu", a vyzval lid, aby pokračoval v protestech, dokud strany nevyhlásí volby do parlamentu, který připraví novou ústavu.
"Královo prohlášení je ostudou a spiknutím proti nepálskému lidu," uvedl maoistický předák Pračánda. "Naše strana to rozhodně odmítá."
Opoziční strany dnes navrhly, aby se do čela nové vlády postavil někdejší premiér Giridža Prasád Koirála. "Předložíme dnes jeho kandidaturu v královském paláci," řekl předák komunistické strany Madhav Kumár Nepál.