Teherán - Zatímco obvykle Západ častuje nelichotivými termíny, tentokrát se íránský duchovní vůdce Alí Chameneí pokusil ukázat vlídnější tvář.
Kvůli nedávným událostem ve Francii a rostoucím protiislámským náladám se rozhodl přímo oslovit západní mládež, a to ve snaze ji přesvědčit, aby se neopírala "pouze o jednotlivé události", ale raději se islámu pokusila nejprve porozumět, než ho odsoudí.
"Rád bych s vámi mluvil o islámu, přesněji o obrázku, který vám je jako islám prezentován," stojí v anglicky psaném dopise adresovaném "Mládeži Evropy a Severní Ameriky", který zveřejnil na svých internetových stránkách.
Mladou generaci v něm nabádá, aby informace o náboženství muslimů nečerpala pouze z médií, ale pokusila se islámu porozumět například i nahlédnutím do Koránu.
"Rád bych, abyste nedovolili hanlivému a urážlivému budování umělého obrazu, aby vytvořil emocionální propast mezi vámi a realitou tím, že vám odebere možnost vytvořit si nestranný úsudek. Komunikační média už odstranila geografické hranice, proto jim nedovolte, aby vás uzavřela do uměle vytvořených hranic mentálních," napsal Chameneí.
Sever Foreign Policy připomíná, že íránský duchovní se k obyvatelstvu USA a Evropy obvykle nestaví tak optimisticky. Jeho slovník ve vztahu k Západu oplývá i mnohem palebnějšími výrazy, například spojeními "Velký Satan" a "zlo".
Teroristé zrození z předsudků
"Netrvám na tom, abyste přijali můj výklad nebo jakékoli čtení islámu. Co chci říct, je: nedovolte, aby vám dnešní dynamická a skutečná realita byla předkládána skrze roztrpčení a předsudky. Nedovolte jim, aby vám pokrytecky předkládaly jimi rekrutované teroristy jako představitele islámu,“ říká Chameneí a naznačuje tak, že právě z podhoubí předsudků se rodí radikálové.
Zároveň se ptá mládeže, zda vůbec Korán četla, než si vytvořila obraz. "Studovali jste učení Proroka o islámu a jeho humánní, etické doktríny?"
Z hodnot náboženství muslimů se podle něj napříč staletími zrodili také skvělí vědci a intelektuálové.
Íránský vůdce se ve svém poselství záměrně obrací na mladé lidi ze západních zemí, protože věří, že právě oni jsou budoucností svých vlastních národů a že se budou snažit poznat pravdu. Politikové podle něj vědomě oddělují politiku od skutečnosti a počestnosti.
Západ a jeho fobie
Západ má podle něj za sebou - co se týče politiky - dlouhou historii předkládání různých fobií a negativní postoj k islámu je jednou z nich.
"Téměř už od rozpadu Sovětského svazu došlo k mnoha pokusům toto velké náboženství (islám - pozn. red.) umístit do pozice děsivého nepřítele," pokračuje Chameneí s tím, že západní vlády často zacházely s ostatními národy a kulturami neupřímně a pokrytecky, i když se to snaží v popisu dějin zakrývat.
Připomíná, že Západ byl ještě v nedávné době spojován s otroctvím a utlačováním lidí jiné barvy pleti nebo jiného náboženství. Zmiňuje krvavé konflikty mezi katolíky a protestanty nebo etnické a národnostní spory z obou světových válek.
"Nechci vytýkat historii, raději bych se vás intelektuálů zeptal, proč se svědomí veřejnosti na Západě probouzí a zase usíná až s odkladem desítek až stovek let."
"Ti druzí"
Ponižování a rozšiřování nenávisti a zdánlivého strachu z "těch druhých" je podle něj společným znakem všech despotických vyděračů. "Rád bych, abyste se sami sebe zeptali, proč stará politika šíření "fobií" a nenávisti cílí na islám a muslimy s tak nebývalou intenzitou. Proč chce mocenská struktura ve světě, aby byla islámská myšlenka marginalizována nebo zůstala skrytá? Jaké koncepty a hodnoty obsažené v islámu narušují programy mocností a jaké zájmy jsou ukryté ve stínu zkreslování obrazu islámu?"
Islámský duchovní se na západní mládež obrací s žádostí, aby si dala tu práci a pátrala po stimulech, které vedou k takovému zobrazování islámu. Mladí lidé podle něj mají možnost klást si nové otázky a nacházet pravdivé odpovědi.
"Proto nepropásněte příležitost dosáhnout řádného, správného a nezaujatého porozumění islámu, takže můžeme doufat, vzhledem k vašemu smyslu pro zodpovědnost k pravdě, že budoucí generace budou psát dějiny současné interakce mezi islámem a Západem s čistším svědomím a menší dávkou roztrpčení."
Chameneí svůj vzkaz evropské a americké mládeži zveřejnil v reakci na nedávné útoky na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, kde dvojice útočníků zavraždila 12 lidí. K atentátům se přihlásila odnož Al-Káidy z Arabského poloostrova (AQAP).
Írán napadení redakce oficiálně odsoudil, zároveň ale tvrdě zkritizoval i karikatury proroka Mohameda, které týdeník publikoval, připomněla ČTK.