Prezident Hollande: Nikoho neurážíme, hájíme své ideje

ČTK ČTK
19. 1. 2015 21:58
"Francie nepoučuje žádnou zemi, ale Francie neakceptuje žádnou netoleranci. Vlajka Francie je vždy vlajkou svobody," zdůraznil prezident.
Francouzský prezident François Hollande.
Francouzský prezident François Hollande. | Foto: Reuters

Paříž - Francie nikoho neuráží, když brání své ideje. Řekl to v pondělí francouzský prezident François Hollande ve zjevné narážce na demonstrace, odehrávající se v muslimských zemích po otištění karikatur proroka Mohameda v nejnovějším čísle satirického časopisu Charlie Hebdo. Toto číslo je reakcí na útok dvou islamistů na pařížské sídlo časopisu, který si vyžádal 12 obětí na životech.

"Nikoho neurážíme, když bráníme naše ideje, když hlásáme svobodu. Naopak respektujeme všechny ty, na něž se naše ideje obracejí, aby je sdíleli," prohlásil Hollande u příležitosti 70. výročí existence tiskové agentury AFP.

Ustupovat se nebude

"Francie nepoučuje žádnou zemi, ale Francie neakceptuje žádnou netoleranci. Vlajka Francie je vždy vlajkou svobody," zdůraznil prezident.

Demonstrace proti Charlie Hebdo pokračovaly i v pondělí po bouřlivém víkendu, poznamenaném hlavně násilnostmi v Nigeru s desítkou mrtvých.

Proti údajnému znesvěcování islámu na stránkách Charlie Hebdo, který vyšel týden po teroristickém útoku v Paříži s karikaturou proroka Mohameda na obálce, se v minulých dnech protestovalo v řadě muslimských zemí. Kromě Nigeru také v Jemenu či Pákistánu. V pondělí se uskutečnila demonstrace v Afghánistánu a věrnost muslimské víře přísahaly i statisíce obyvatel v čečenském hlavním městě Grozném.

Hollande vyjádřil svou úctu pákistánskému fotografovi AFP, vážně postřelenému při páteční demonstraci proti Charlie Hebdo před francouzským konzulátem v Karáčí.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy