* Povstání je prý dílem zahraničních konspirátorů * Pokud začne válka, Izrael přijme syrské uprchlíky
Damašek - Syrský prezident Bašár Asad vystoupil s projevem na Damašské univerzitě a vzkázal těm Syřanů, kteří už deset měsíců na demonstracích žádají jeho odchod, že neodstoupí.
"Nevzdám se svých povinností," prohlásil rozhodně. "Pokud někdy odejdu, pak jedině z vůle lidu." Slíbil, že v březnu se uskuteční referendum o nové ústavě a potom i parlamentní volby. Prezident podle svých slov není proti tomu, aby se na vládě podílely "všechny politické síly".
Dosud platná ústava zakotvuje výsadní postavení vládnoucí strany Baas.
Asad zaútočil na Ligu arabských států za to, že Sýrii pozastavila členství. Podle něj liga izoluje Sýrii, ale nedělá nic pro ukončení okupace Palestiny. Podle něj mnohé arabské země nemají Sýrii co poučovat o demokracii.
Dílo zahraničních konspirátorů
"Je to, jako když lékař, který kouří, léčí kuřáka a radí mu, aby s kouřením přestal," prohlásil šestačtyřicetiletý politik, původním povoláním oční lékař.
Demonstrace a nepokoje, při kterých zahynulo od loňského března už šest tisíc lidí, označil za dílo "zahraničních konspirátorů", neřekl však konkrétně, koho tím myslí.
"Za nepokoji stojí zahraniční aktéři, ale tyto síly nezískaly takovou podporu, jakou si představovaly," uvedl.
Syrská opozice viní Asada ze střelby do neozbrojených demonstrantů a z mučení zadržených aktivistů. Asad řekl, že chce dialog s opozicí, ta na to ale prý není připravena.
Prezident v projevu řekl, že žádný rozkaz ke střelbě ostrými náboji nebyl vydán, nicméně fotografie a videozáznamy ze syrských měst takovou střelbu jednoznačně zachycují.
Tlak se zvyšuje
Liga arabských států Damašku pozastavila kvůli brutálnímu potlačování nepokojů členství a vyslala do země pozorovatele.
Násilí ale pokračuje, z armády utíkají dezertéři a pod hlavičkou Svobodné syrské armády útočí na Asadovy jednotky.
Evropská unie přijala vůči režimu tvrdé sankce, úplně zastavila import syrské ropy. Izrael nedlouho po prezidentově vystoupení oznámil, že v případě začátku války přijme syrské uprchlíky. Podle serveru Haaretz by je umístil do táborů na sporných Golanských výšinách.
Špičky armády a všech bezpečnostních složek ale zůstávají vůči Asadovi loajální, stejně tak jako nejvyšší státní představitelé a vedení vládní strany Baas.
Syrský režim ovládá menšinová náboženská komunita alávitů, zatímco protesty a odpor proti prezidentovi organizují hlavně většinoví sunnitští muslimové.
Asad má diplomatickou podporu Ruska a Číny. Obě země blokují odsouzení režimu v Radě bezpečnosti OSN. Ve Valném shromáždění však při hlasování Damašek odsoudilo 133 států.
Blízkovýchodní region je v otázce Sýrie rozdělen. Turecko a Saúdská Arábie podporují opozici, Írán a Irák Asada.