Syrská armáda střílela do demonstrantů, zemřelo 21 lidí

ČTK ČTK
7. 1. 2012 22:48
Ke střelbě došlo nejméně ve dvou městech
Demonstrace Asadových odpůrců
Demonstrace Asadových odpůrců | Foto: Reuters

Damašek - Syrští vojáci nejméně ve dvou městech zahájili palbu na dav demonstrantů, kteří protestovali proti represím režimu prezidenta Bašára Asada.

Ke střelbě podle aktivistů opozice došlo v noci na sobotu v Homsu ve střední Sýrii a rovněž v severosyrském městě Sarakíb. Aktivisté z organizace hájící lidská prává hlásí nejméně 21 mrtvých, napsala agentura AFP.

Jedenáct civilistů přišlo o život při násilnostech v Homsu a zbývajících deset pak v neklidné provincii Idlib na severozápadě země. Podle aktivistů zastřelily bezpečnostní jednotky 17 lidí a další čtyři zabila raketa vypálená na účastníky manifestace na podporu režimu.

Útoky se odehrály den po akci sebevražedného atentátníka, který v pátek v syrské metropoli Damašku zabil 26 lidí. Dalších více než 60 utrpělo zranění.

Mezi mrtvými bylo údajně i jedenáct policistů, s nimiž se v sobotu v jedné z mešit v Damašku přišly rozloučit tisíce stoupenců Asadova režimu.

V síni mešity bylo vystaveno jedenáct rakví pokrytých syrskými vlajkami. Před mešitou tisíce stoupenců režimu skandovaly "Nebojme se Ameriky, matky terorismu". Demonstranti požadovali obnovení výjimečného stavu, který prezident Asad loni v dubnu zrušil jako jeden z prvních ústupků opozici.

Znepokojení po pátečním útoku v Damašku dnes vyjádřil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Žádná forma násilí není přijatelná," uvedl v prohlášení, které tlumočil jeho mluvčí v newyorském sídle OSN.

Jak ale upozorňuje agentura DPA, Rada bezpečnosti OSN na krvavý incident nereagovala. Její akceschopnost paralyzuje debata o přijetí protisyrské rezoluce, kterou blokují delegáti Ruska a Číny. K dalšímu jednání se má Rada bezpečnosti sejít v úterý.

K syrským břehům dnes směřovaly dvě bitevní lodi ruského námořnictva, což místní média označují za demonstraci podpory prezidentu Asadovi.

Syrský režim označil za původce pátečního atentátu islámské extremisty. Opozice ale naznačuje, že akci inspirovaly špičky syrské tajné policie, protože k útoku došlo v přísně střežené části Damašku.

Podle odhadů OSN od loňského března, kdy v zemi začaly protivládní protesty, bylo v Sýrii zabito na 6000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy