Pozorovatelé by měli v Sýrii zůstat, řekly arabské země

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 1. 2012 19:29
Vedení Ligy arabských států se vyslovilo pro pokračování mise v nepokoji zmítané zemi
Pozorovatelé LAS V Sýrii
Pozorovatelé LAS V Sýrii | Foto: Reuters

Káhira - Vedení Ligy arabských států (LAS), které se v neděli v Káhiře sešlo se skupinou mezinárodních pozorovatelů působících v Sýrii, se vyslovilo pro pokračování monitorovací mise v blízkovýchodní zemi zmítané nepokoji.

Pozorovatelé, kteří se v Sýrii pod záštitou LAS nacházejí od 26. prosince, poprvé informovali ligu o své činnosti.

Názory na pozorovatelskou misi jsou rozporné, neboť navzdory přítomnosti zahraničních emisarů pokračují násilnosti proti opozici prezidenta Bašára Asada. Syrská opozice považuje misi LAS za neúčinnou a tolerantní vůči zločinům režimu.

Poté, co první zprávu o pozorování představil šéf mise generál Muhammad Dabí, se výbor ministrů zahraničí LAS rozhodl dát pozorovatelům čas pro další práci v souladu s arabským mírovým plánem. Ministři se zároveň vyslovili pro větší počet pozorovatelů, kteří budou mít více prostoru pro svoji činnost.

Liga zároveň podle agentury AFP vyzvala syrskou vládu i všechny ozbrojené skupiny působící v Sýrii k okamžitému ukončení násilností.

Výbor ministrů zahraničí LAS měl při slyšení s pozorovateli posoudit celkovou situaci v Sýrii a "zvážit, jakých kroků bude v příští etapě zapotřebí," řekl novinářům před zahájením schůze mluvčí LAS.

V Sýrii je dnes 163 mezinárodních pozorovatelů. Osobu šéfa mise - súdánského generála Dabího - považuje syrská opozice za nevěrohodnou, protože Dabí se jako šéf vojenské rozvědky údajně účastnil násilností v súdánském Dárfúru.

Sám Dabí prohlásil, že posuzovat výsledky pozorovatelské mise je předčasné. "Mise teprve začala a neměla dostatek času, aby si vytvořila vlastní názor," řekl generál britskému listu The Observer.

LAS nedávno připustila, že při činnosti pozorovatelské mise došlo k pochybením, ale sám fakt jejího vyslání obhajovala. Mise prý zajistila osvobození politických vězňů a stažení tanků z ulic syrských měst. Tato tvrzení však syrští povstalci popírají.

 

Právě se děje

před 40 minutami

ÚOHS potrestal pět firem, uzavřely kartelovou dohodu na IT zakázku v Přerově

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal pět společností, které se zabývají přenosem dat a informací, pokutami v souhrnné výši přesahující 118 milionů korun. Důvodem byla kartelová dohoda, kterou firmy AutoCont, Tesco SW, O2 Czech Republic, Emos a Bach systems uzavřely o veřejné zakázce vypsané přerovskou radnicí. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Kartelovou dohodu úřad potrestal letos v únoru, o rozhodnutí ale informoval až nyní po nástupu nového předsedy Petra Mlsny. Ten chce o rozhodnutích informovat častěji a více je zdůvodňovat.

"Uvedené společnosti si prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělily plnění veřejné zakázky zadávané městem Přerovem a všechny (s výjimkou společnosti O2 Czech Republic) se podílely i na tvorbě zadání předmětné zakázky, a to vše s cílem ovlivnit její výsledek tak, aby nabídka, na jejímž plnění se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy