Pozorovatelé by měli v Sýrii zůstat, řekly arabské země

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 1. 2012 19:29
Vedení Ligy arabských států se vyslovilo pro pokračování mise v nepokoji zmítané zemi
Pozorovatelé LAS V Sýrii
Pozorovatelé LAS V Sýrii | Foto: Reuters

Káhira - Vedení Ligy arabských států (LAS), které se v neděli v Káhiře sešlo se skupinou mezinárodních pozorovatelů působících v Sýrii, se vyslovilo pro pokračování monitorovací mise v blízkovýchodní zemi zmítané nepokoji.

Pozorovatelé, kteří se v Sýrii pod záštitou LAS nacházejí od 26. prosince, poprvé informovali ligu o své činnosti.

Názory na pozorovatelskou misi jsou rozporné, neboť navzdory přítomnosti zahraničních emisarů pokračují násilnosti proti opozici prezidenta Bašára Asada. Syrská opozice považuje misi LAS za neúčinnou a tolerantní vůči zločinům režimu.

Poté, co první zprávu o pozorování představil šéf mise generál Muhammad Dabí, se výbor ministrů zahraničí LAS rozhodl dát pozorovatelům čas pro další práci v souladu s arabským mírovým plánem. Ministři se zároveň vyslovili pro větší počet pozorovatelů, kteří budou mít více prostoru pro svoji činnost.

Liga zároveň podle agentury AFP vyzvala syrskou vládu i všechny ozbrojené skupiny působící v Sýrii k okamžitému ukončení násilností.

Výbor ministrů zahraničí LAS měl při slyšení s pozorovateli posoudit celkovou situaci v Sýrii a "zvážit, jakých kroků bude v příští etapě zapotřebí," řekl novinářům před zahájením schůze mluvčí LAS.

V Sýrii je dnes 163 mezinárodních pozorovatelů. Osobu šéfa mise - súdánského generála Dabího - považuje syrská opozice za nevěrohodnou, protože Dabí se jako šéf vojenské rozvědky údajně účastnil násilností v súdánském Dárfúru.

Sám Dabí prohlásil, že posuzovat výsledky pozorovatelské mise je předčasné. "Mise teprve začala a neměla dostatek času, aby si vytvořila vlastní názor," řekl generál britskému listu The Observer.

LAS nedávno připustila, že při činnosti pozorovatelské mise došlo k pochybením, ale sám fakt jejího vyslání obhajovala. Mise prý zajistila osvobození politických vězňů a stažení tanků z ulic syrských měst. Tato tvrzení však syrští povstalci popírají.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy