Nemocná vědkyně se nemůže dostat pryč z polární stanice

ČTK ČTK
16. 10. 2011 22:20
Žena může trpět rakovinou, nebo utrpěla záchvat mrtvice. Záchranu znemožňuje počasí
Antarktický ledovec.
Antarktický ledovec. | Foto: Reuters

Wellington - V Antarktidě se kvůli počasí zasekla evakuace vážně nemocné americké vědkyně, která šéfuje polární stanici a potřebuje akutní lékařskou péči. Letadlo, které pro Renee-Nicole Doucerovou přiletělo z Chile, zatím zůstává na britské antarktické základně Rothera a nemůže odstartovat.

Doucerová má už od srpna potíže se zrakem a řečí a lékaři zatím při diagnóze na dálku určili, že je mohla způsobit mozková mrtvice nebo nádor.

Američanka pracuje už téměř rok na vědecké základně McMurdo na antarktickém pobřeží Rossova moře. Základnu provozuje společnost Raytheon Polar Services a s tou také žena vyjednávala o svém převozu k lékařskému ošetření na Nový Zéland.

Antarktida.
Antarktida. | Foto: Portland State University

Raytheon argumentoval tím, že o převozu musí rozhodnout americká Národní vědecká nadace (NSF), která nakonec nákladnou evakuaci odsouhlasila. Letadlo odstartovalo v pátek z Chile a do Antarktidy doletělo v sobotu, od té doby čeká na britské základně na lepší počasí.

V Antarktidě nyní panují velmi nepříznivé klimatické podmínky, nebezpečný je hlavně silný nárazový vítr. Ten zvedá masy sněhu a piloti tak bojují s takřka nulovou viditelností. Doucerová ale v emailu agentuře AP napsala, že doufá, že se její odlet zpozdí jen o několik dní a že do Christchurche na Novém Zélandu dorazí v pondělí či v úterý.

Také loni touto dobou byla stanice Raytheon dějištěm záchranné akce, při níž musel být evakuován jeden z pracovníků ve vážném zdravotním stavu. Kvůli počasí tehdy převoz trval několik dní. Velice dramatická byla i záchrana americké lékařky v roce 1999, při které letadlo přistávalo na plochu vyznačenou hořícími barely s benzinem. Žena musela být urychleně hospitalizována s rakovinou prsu.

 

Právě se děje

Další zprávy