Nemluvme, bombardujme, zlobí se neokonzervativci kvůli Íránu

Martin Novák Martin Novák
2. 4. 2015 5:58
Dohoda pěti států s Teheránem o řešení jaderného programu ve Švýcarsku je na dosah, ale ještě ne hotová.
Vyjednávací delegace opouštějí hotel Beau Rivage Palace v Lausanne.
Vyjednávací delegace opouštějí hotel Beau Rivage Palace v Lausanne. | Foto: Reuters

Lausanne/Washington - Írán a pět světových mocnosti dojednávají ve Švýcarsku podrobnosti dohody o jaderném programu. A odpůrci prezidenta Baracka Obamy jsou ve Spojených státech netrpěliví.

Část opozičních republikánů i někteří představitelé takzvané "neokonzervativní skupiny" v administrativě Obamova předchůdce George W. Bushe nejenže dohodu odmítají, ale na prahu jejího dosažení nabízejí zcela opačný recept.

Bombardovat Írán, a to co nejrychleji.

Bombu nejlépe zastaví bomby

Obamovu taktiku kritizují jako neúčinnou a souhlasí s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Je to prý špatná dohoda, která stejně Íráncům v cestě za atomovou bombou nezabrání.

Bývalý americký velvyslanec při OSN z éry Bushe juniora John Bolton v komentáři pro deník The New York Times napsal, že "zastavit íránskou bombu půjde nejlépe bombami na Írán".

Tvrdí, že nálety by vrhly tamní jaderný program o tři až pět let dozadu a historie ukazuje správnost takového kroku.

Argumentuje izraelským bombardováním iráckého jaderného reaktoru v Osiraku v roce 1981 a později podobným izraelským náletem na cíl ve východní Sýrii, kterým zřejmě byla stavba jaderného zařízení.

Někteří vlivní kongresmani - například prezidentský kandidát z roku 2008 John McCain - chtějí, aby šéf Bílého domu dopředu deklaroval, že podpoří Izrael, pokud se rozhodne na íránská nukleární zařízení zaútočit.

Tlačí také na to, aby Kongres učinil vše pro vetování dohody s Íránem, kterou kromě Spojených států vyjednávají i Francie, Velká Británie, Německo, Rusko a Čína.

Analytik Joshua Muravchik, který v roce 2002 v amerických médiích obhajoval invazi do Iráku a byl přesvědčen o existenci iráckého arzenálu zbraní hromadného ničení, nyní navrhuje opakované bombardování Íránu.

"Že útoky pouze zbrzdí íránský pokrok ve vývoji atomových zbraní? Možná, ale můžeme udeřit tak často, jak to bude nutné," napsal politolog v listu Washington Post.

Kritici - včetně Netanjahua - varují, že vládě v Teheránu nelze věřit, protože už v minulosti o rozsahu svého jaderného výzkumu lhala.

Izrael považuje nukleárně vyzbrojený Írán za hrozbu číslo jedna pro svoji existenci

Dohoda měla být v hrubých rysech připravena do konce března, což ovšem vyjednávači nesplnili. V zásadě jde o to, že Teherán zastaví svůj program na úrovni, která neumožňuje jeho využití pro vojenské účely, a Rada bezpečnosti OSN výměnou za to zruší protiíránské ekonomické sankce.

Ministři zahraničí Ruska, Francie a Číny ve středu dopoledne ze Švýcarska odcestovali, což naznačuje, že rozhovory v lausannském luxusním hotelu Beau-Rivage Palace skončí bez dohody.

 

Právě se děje

Další zprávy