Rozhovory o íránském jaderném programu pokračují do středy

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 3. 2015 23:41
Diplomaté tlačí na íránské zástupce, aby se dohoda uzavřela do svítání. Nechtějí jednat další dny.
Šéf íránské organizace pro atomovou energii Ali Akbar Salehi se svými íránskými kolegy o přestávce jednání v Lausanne.
Šéf íránské organizace pro atomovou energii Ali Akbar Salehi se svými íránskými kolegy o přestávce jednání v Lausanne. | Foto: Reuters

Lausanne - Rozhovory šesti mocností a Teheránu o íránském jaderném programu ve švýcarském Lausanne se protáhnou do středy. Ochotu pokračovat v jednání i přes úterní vypršení lhůty pro dosažení rámcové dohody vyjádřily večer Spojené státy i Írán.

Do Lausanne se odpoledne vrátil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který v pondělí odletěl do Moskvy, naopak šéf čínské diplomacie Wang I dnes odletěl do Pekingu. Na jednáních ale zůstává podle agentury Reuters jeho zástupce.

Jeden z íránských zástupců sdělil novinářům, že stále přetrvávají nevyřešené otázky a že Írán je ochoten v rozhovorech pokračovat. "Írán nechce jadernou dohodu jen pro to, aby nějaká dohoda byla; konečná dohoda by měla zaručit jaderná práva íránského národa," uvedl íránský zástupce. Teherán podle něj bude v jednáních pokračovat, dokud takové dohody nebude dosaženo.

Očekává se celonoční vyjednávání

Podobně se vyjádřila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová. Podle ní jsou rozhovory produktivní a protáhnou se proto až do středy. Člen německé delegace Reuters řekl, že nálada je "proměnlivá" a že jednání jsou neustále přerušována tím, že se účastníci tříští do menších diskusních skupin. Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius prohlásil, že očekává celonoční rokování.

Diplomaté nicméně podle zdrojů agentury Reuters ze západních delegací na Teherán tlačí, aby se dohoda uzavřela do svítání. "Řekli jsme jim, že rozhodnutí musí padnout nyní," řekl jeden z nejmenovaných diplomatů. "Nemůže to pokračovat dalších šest dnů," dodal. Další člen vyjednávací skupiny zase uvedl, že mocnosti Íránu řekly, že žádný "čas navíc" nedostane.

Právě půlnoc 31. března zúčastněné země stanovily jako termín pro přijetí rámcové dohody, o jejíchž detailech se má pak jednat do 30. června. Smyslem rozhovorů je vyloučit možnost, že Írán bude v rámci svého jaderného programu pracovat na atomové bombě. Výměnou mají být zrušeny protiíránské sankce.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest nicméně dnes večer uvedl, že pokud se nepodaří dosáhnout dohody, Spojené státy nebudou čekat do 30. června a jeho diplomaté jednání opustí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes opět kritizoval připravovanou dohodu, která podle něj otevře Íránu cestu k výrobě jaderné zbraně v krátkém čase. Podle Netanjahua většina íránské jaderné infrastruktury i po případném uzavření dohody s Teheránem zůstane nedotčená.

Rozhovory ve Švýcarsku byly intenzivní v minulých dnech, v pondělí se k diplomatům připojili ministři zahraničí šesti zúčastněných zemí - USA, Ruska, Británie, Francie, Číny a Německa.

K nejobtížnějším bodům patří doba, po kterou bude Írán muset svůj program omezit, a režim uvolňování sankcí. USA zaručily, že nedopustí uzavření "špatné" dohody.

S Íránem se vyjednává desítku let, ale až v roce 2003 se podařilo dospět k dočasnému ujednání, které umožnilo částečně sankce uvolnit. Počítalo se s tím, že po roce bude uzavřena konečná dohoda, ale jednání o ní byla obtížná a musela být dvakrát prodloužena.

 

Právě se děje

Další zprávy