Německý politik jde příkladem. Ubytoval dva mladé Eritrejce

Jan Hejl Jan Hejl
4. 8. 2015 15:50
Poslanec Spolkového sněmu Martin Patzelt potkal dva mladíky v kostele, pozval je na večeři a pak ubytoval. Pomohl jim najít i práci.
Německo je jednou z cílových destinací uprchlíků. Ilustrační foto.
Německo je jednou z cílových destinací uprchlíků. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německo patří mezi nejotevřenější země Evropy, pokud jde o přijímání uprchlíků.

Německý poslanec Martin Patzelt
Německý poslanec Martin Patzelt | Foto: brandenburg-cdu.de

A někteří tamní politici jdou doslova příkladem. Poslanec Bundestagu Martin Patzelt se rozhodl ubytovat dva mladíky z Eritreje ve svém domě.

Politik z vládnoucí křesťansko-demokratické strany CDU vlastní velký dům ve vesnici Briesen na východě Německa, a proto nejvyšší patro nabídl dvojici Afričanů. Spolu s nimi tam bydlí poslancův dospívající syn.

Eritrejce osmašedesátiletý Patzelt potkal v místním kostele a pozval je na večeři. Později souhlasil, aby se k němu nastěhovali.

"Chceme jim pomoct v začátcích, pomoct, aby se naučili německy, a jednoho dne je vypustit do společnosti. Stejně jako naše vlastní děti," vysvětlil svůj nezvyklý čin.

Teď devatenáctiletému Habenovi a čtyřiadvacetiletému Awetovi pomáhá najít trvalou práci, píše německý list Die Welt.

"Přátelství, poskytování přístřeší, opatrování a přivítání jich - tyto malé mosty pomáhají dát uprchlíkům tvář a jméno," řekl Martin Patzelt v televizi ARD.

Africká KLDR

Dočasní členové poslancovy rodiny mluví lámanou angličtinou, ale už teď se účastní hodin němčiny.

Právě kvůli jazyku nechtěly místní podniky eritrejské mladíky zaměstnat, postupně ale změnily názor.

Poslanec Patzelt, který osm let působil jako starosta Frankfurtu nad Odrou, jednomu z uprchlíků pomohl najít dočasnou práci v místní administrativě a druhému v supermarketu.

Zatímco dvojici afrických mladíků se dostalo vlídného přijetí, mnoho ostatních uprchlíků z Eritreje takové štěstí nemělo. V zemi na východě Afriky už dvaadvacet let neomezeně vládne Isaias Afewerky, diktátor, jenž občany svírá represemi. Státu se přezdívá KLDR Afriky.

Eritrejský prezident zavedl například povinnou vojenskou službu trvající často i deset let. Právě kvůli ní mnoho Eritrejců prchá za svobodou do Evropy. A mnoho z nich odejde – stejně jako Haben a Awet – do Německa.

„Mnozí si myslí, že by bylo drzé jen pomyslet na takovou věc jako ubytovat uprchlíka,“ říká politik Patzelt. A vyzývá ostatní, aby se zachovali podobně jako on. „Kdyby to udělalo víc lidí, byli bychom na dobré cestě.“

 

Právě se děje

Další zprávy