"Koronavirus nebude čekat, až bude povolení za rok či dva uděleno. Mezitím onemocní mnoho milionů lidí a statisíce jich zemřou jen kvůli lpění na razítku a kvůli názoru, že nepostupuju legálně," hájí se Stöcker. Mnozí virologové tvrdí, že Stöcker se chová jako mastičkář, protože nedodržuje základní pravidla bezpečnosti a kontroly čistoty látky.
Stöcker, který se pyšní profesorským titulem, není v Německu ani mimo vědeckou obec zcela neznámou postavou.
Winfried Stöcker entwickelte auf eigene Faust einen Impfstoff gegen das Coronavirus. Mit seinem Antigen »könnte man innerhalb eines halben Jahres drei Viertel der Bevölkerung Deutschlands gegen Corona immunisieren«, sagt er. Jetzt bei SPIEGEL+.https://t.co/8DuKpb2AZV
— DER SPIEGEL (@derspiegel) February 8, 2021
Média si ho povšimla nejen kvůli jeho kritickým vyjádřením na adresu uprchlíků, kancléřky Angely Merkelové nebo klimatických aktivistů, ale také díky prodeji jeho firmy Euroimmun zaměřené na laboratorní diagnostiku. Obchod to byl úspěšný, protože firmu, kterou založil na konci 80. let, prodal jisté americké společnosti za 1,2 miliardy eur (31,4 miliardy korun).
Po prodeji z oboru neodešel a v Gross Grönau u Lübecku si založil klinicko-imunologickou laboratoř, ve které zaměstnává asi pět desítek lidí.
A právě tam vyvinul antigenní preparát, který je podle něj výhodnější než dosud vyvinuté vakcíny. Stöcker argumentuje tím, že jeho látka nevyvolává žádné alergické reakce, nemá vedlejší účinky a je nenáročná na výrobu. Uvádí také, že je možné ji rozvážet při pokojové teplotě a během skladování ji není nutné udržovat v hluboce zmrazeném stavu.
"Jsem nyní imunní vůči Sars-CoV-2," napsal Stöcker loni v květnu na svém blogu. Předtím si v březnu a dubnu sám aplikoval čtyři dávky antigenu. Látku následně podal své rodině, včetně dětí. "Žádný vektor, žádná RNA, žádný inaktivovaný koronavirus, jen malý peptid," říká o své organické sloučenině.
Povzbudivé výsledky
Stöcker byl přesvědčen o úspěchu, proto kontaktoval Christiana Drostena, který je jako hlavní virolog berlínské kliniky Charité jednou z tváří boje s pandemií.
"Četl jsem o vašem pokusu v deníku Lübecker Nachrichten," odpověděl mu Drosten. V dopise mu sdělil, že chápe jeho pokus a že navrhuje neutralizační test, který by ověřil, zde se v těle skutečně tvoří protilátky proti koronaviru. Výsledek neutralizačního testu, který Drosten provedl, příznivá data skutečně potvrdil. Zkoušku nicméně označil spíše za diagnostické vyšetření než za rozbor účinnosti očkovací látky.
Látku prověřil i virolog Hendrik Streeck z univerzity v Bonnu, který dospěl rovněž k povzbudivému výsledku.
Hodnocení Drostena a Streecka jsou, jak německá média upozorňují, tvrzením Stöckera, neboť ani jeden z nich se do debaty veřejně nezapojil. Vyjádřit se přímo nechce ani ministerstvo zdravotnictví. Mluvčí ministerstva Hanno Kautz na středeční tiskové konferenci o tématu hovořit odmítl a na opakované dotazy odpověděl, že nemá o látce a ani o kauze žádné informace.
Stöcker se po dopisování s Drostenem obrátil na Institut Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor. Šéfa PEI Klause Cichuteka požádal o souhlas se zkušební imunizací dobrovolníků, aby si ověřil, že látka nevyvolává žádné vedlejší účinky. Výsledkem byla dvě trestní oznámení, protože PEI se obával, že Stöcker provádí klinické zkoušky experimentálního léčiva bez příslušných povolení.
"V současné katastrofální situaci nejsou třeba žádné zdlouhavé dvojitě slepé pokusy, abychom zjistili přesné rozdíly v účinnosti. Naočkuje se prvních tisíc dobrovolníků, které rovnou imunizujeme. Pokud to půjde dobře, bude následovat deset tisíc lidí a poté zbytek," vysvětluje Stöcker, jak by chtěl postupovat.
Tři dávky, bez patentu
Stöcker také říká, že na sklonku roku naočkoval 64 lidí, z nichž žádný neměl vedlejší účinky a žádný neonemocněl covidem-19. "Na 95 procent očkovaných mělo po šesti týdnech po aplikaci ochranné protilátky ve vysokých koncentracích," uvádí. Data o naočkovaných, mezi kterými je i dvanáctileté dítě, zveřejnil na svém blogu. Odborníci ale údaje považují za kusé.
Stöckerův očkovací plán počítá s třemi dávkami po 15 mikrogramech preparátu a poté doporučuje v pětiletých či desetiletých intervalech změřit protilátky pro případnou posilující dávku.
Svou látku si patentovat nenechal. Tvrdí, že chce, aby jeho antigen mohl vyrábět kdokoli bez jakýchkoli licenčních poplatků. "A aby díky tomu mohl být každý očkován za minimální náklady," dodává.