Berlín/Brusel - Vydělávají peníze v Německu, jejich příjmy ale končí nezdaněné na kontech v evropských daňových rájích.
Tak by se dal ve stručnosti popsat problém, s nímž chce berlínské ministerstvo financí skoncovat s pomocí Bruselu.
Nejde zdaleka jen o pár výjimek: do jednoho z největších finančních skandálů historie je namočeno více než šest stovek Němců.
Berlín sice na základě draze koupených citlivých dat od tajného agenta rozjel razii proti neplatičům daní, přiznává ale, že "alpský tunel" do lichtenštejnských, monackých nebo andorských bank se stále vyplatí.
Německý ministr financí Peer Steinbrück se proto chce na úterní bruselské schůzce se svými resortními kolegy pokusit o důsledné uplatňování tři roky staré směrnice o daních z úspor a její aplikaci i na státy tradičně blízké EU.
Směrnice EU (zatím) nefunguje
Právě daňové ráje by tak podle vzoru Unie měly danit unijní občany minimální sazbou tak, aby se zamezilo daňovému zvýhodňování. Získání dat o klientech by také mělo být pružnější.
Ani evropská směrnice ale nefunguje tak, jak byla přijata. Dosud se státy EU shodly jen na její minimální aplikaci. Území států EU ležící mimo kontinent (Normanské ostrovy, ostrov Man, Nizozemské Antily a Aruba nebo britská závislá území v Karibiku) pak stojí dosud mimo směrnici.