Berlín - Předsedkyně protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová se chystá vystoupit ze strany. Řekla to v úterý v Drážďanech.
Stranu opouští i její muž a zemský šéf AfD v Severním Porýní-Vestfálsku Marcus Pretzell.
Pokračují tak vnitřní problémy uskupení, které se v nedělních volbách poprvé dostalo do parlamentu.
"Jasné je, že tento krok bude následovat," řekla Petryová podle německých médií ke svému odchodu ze strany. Kdy se tak přesně stane, neuvedla. Pretzell svůj chystaný krok zdůvodnil nespokojeností s vývojem strany.
AfD tak přijde o jednoho ze svých dvou předsedů. Tím, který v čele strany zůstane, je Jörg Meuthen.
Dvaačtyřicetiletá politička, která ve volbách získala přímý mandát, už v pondělí vzbudila rozruch, když na společné tiskové konferenci lídrů AfD v Berlíně oznámila, že nebude součástí parlamentní frakce své strany. Poté tiskovou konferenci k překvapení svých kolegů i novinářů předčasně opustila.
Volební lídryně AfD Alice Weidelová se v reakci nechala slyšet, že by Petryová měla ze strany odejít. To se tedy zřejmě brzy stane.
Německo může být hrdé na světové války
Spory uvnitř AfD jsou podle pozorovatelů projevem rozdílných pohledů konzervativního a národoveckého křídla strany.
Petryová je představitelkou konzervativců, kteří původně straně dominovali a požadovali zejména jinou politiku v eurozóně. Postupně ale narostla síla národoveckých a pravicově radikálních členů, kteří se profilují především na migrační politice.
Petryové, ale i dalším v poslední době vadily například výroky volebního lídra Alexandera Gaulanda, který v září hovořil třeba o tom, že Německo má právo být hrdé na to, co němečtí vojáci ve dvou světových válkách vykonali.
Ve druhé světová válce se přitom řada z nich podílela na válečných zločinech i vyvražďování Židů.
Členové AfD připouštějí, že se mohou objevit i další politici, kteří opustí poslanecký klub strany. Její nejednota, která se projevuje i v některých spolkových zemích, může být podle pozorovatelů daná mimo jiné tím, že jde o stranu protestní, v níž se spojují lidé s často velmi odlišnými názory.
Alternativa pro Německo získala ve volbách 12,6 procenta hlasů a v novém Spolkovém sněmu bude třetí nejsilnější. Prosazuje například tvrdší migrační politiku a mimo jiné zrušení Benešových dekretů.