Němci musí stěhovat křesťanské běžence. Část muslimů je v azylových ubytovnách šikanovala

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 12. 2. 2016 9:29
Německo má speciální program pro ženy znásilněné a zneužívané ve válkách v Sýrii a Iráku. Většinou jezídky. Na výhrůžky a násilím si stěžují v ubytovnách někteří křesťané, píše německý deník Die Welt.
Uprchlíci se v příjímacím centru v Berlíně snaží chránit soukromí dekami a prostěradly napnutými kolem paland. Ve velkých halách žijí vedle sebe stovky lidí.
Uprchlíci se v příjímacím centru v Berlíně snaží chránit soukromí dekami a prostěradly napnutými kolem paland. Ve velkých halách žijí vedle sebe stovky lidí. | Foto: Reuters

Stuttgart - V německých ubytovnách pro azylanty přibývá útoků na křesťany a ženy. Problémy mají také homosexuálové.

Ve svém článku o tom píše deník Die Welt, podle něhož si někteří příslušníci náboženských menšin - kromě křesťanů také jezídové z Iráku - stěžují  na šikanování a výhrůžky ze strany některých muslimských běženců.

Radnice ve Stuttgartu proto rozhodla, že křesťany přesídlí do jiných prostor ve čtvrti Neugereut.

Křesťansko-demokratická strana (CDU) chce na městské radě předložit návrh, aby byli křesťanští uprchlíci lépe chráněni.

Diskriminace jezídů

Ve spolkové zemi Durynsko již jsou běženci různého vyznání a původu ubytováváni odděleně po srpnovém incidentu v Suhlu. V táboře pro azylanty tehdy vypukla rvačka zhruba stovky lidí, a to kvůli údajnému znesvěcení koránu.

Martin Lessethin, předseda organizace Gesellschaft für Menschenrechte, která monitoruje situaci křesťanů ve světě, označil za problematické některé ubytovny v Bádensku-Württembersku, ale také v Norimberku nebo Berlíně.

Podle něj tam křesťané a jezídové čelí násilí a diskriminaci. Jezídové jsou náboženskou komunitou ze severního Iráku, kterou pronásledují a vraždí ozbrojenci teroristické organizace Islámský stát. Zajaté jezídské ženy zneužívají jako sexuální otrokyně.

Některým obětem tohoto sexuálního násilí se podařilo ze zajetí dostat a přijet do Německa, připomíná Die Welt. Nejmladší z nich je osm let.

Jsou ubytovány odděleně, mimo uprchlická centra a ubytovny. Podle ministerského předsedy Bádenska-Württemberska existuje program speciální pomoci zhruba 1100 ženám traumatizovaným tím, co prožily v Iráku.

Žijí v domech, kde je ostraha, a pomáhají jím lékaři a psychologové. Ve Freiburgu žijí zhruba dvě stovky takových žen, úřady jejich adresy tají.

Častější jsou potyčky mezi národnostmi

K oddělenému ubytování křesťanských a jezídských běženců vyzval už na konci loňského roku zástupce šéfa vlivných německých policejních odborů Jörg Radek.

Die Welt o násilných incidentech poprvé informoval již v září. Tehdy se objevily stížnosti křesťanů, že jim někteří muslimové vyhrožují. V jedné ubytovně skupina Alžířanů rozbila Eritrejci o hlavu láhev.

Častější jsou však informace o konfliktech skupin migrantů z různých zemí. Policie několikrát řešila vážné potyčky mezi Syřany a Afghánci či mezi Iráčany a Afghánci. Například o jídlo nebo o přístup k internetu.

 

Právě se děje

Další zprávy