"Strašná čísla." Zelenského poslanec pálí do vlastních řad kvůli dění v Mariupolu

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
2. 12. 2024 16:04
Zhruba 150 tisíc Ukrajinců, kteří před válkou utekli na západ země, se rozhodlo vrátit na Rusy okupovaná území. Pro většinu z nich bylo téměř nemožné začít nový život, říká ukrajinský poslanec za vládní stranu Sluha národa Maxim Tkačenko. Na vině je podle něj stát, který uprchlíkům nedokázal poskytnout dostatečnou podporu nebo rovné pracovní příležitosti.
Na vině je podle poslance Tkačenka (Sluha národa) stát, který potřebným neposkytuje dostatečnou podporu. | Video: Reuters

Přístavní a strategicky důležité město Mariupol u Azovského moře se krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 ocitlo v ruském obklíčení, které si podle Ukrajinců vyžádalo životy tisíců civilistů. V druhé polovině května 2022 Rusové dobyli poslední baštu ukrajinského odporu v tamních ocelárnách Azovstal a v bojích značně zničený Mariupol tím zcela padl do jejich rukou. Záběry zdemolovaného města se staly snad nejděsivější připomínkou toho, že Rusové budou ve své agresivní invazi pokračovat za každou cenu.

"Kvůli válce z města odešlo zhruba 200 tisíc obyvatel. Třetina z nich se navzdory okupaci po čase vrátila domů. Zdá se, že tam nyní žije až 70 tisíc lidí. To jsou strašná čísla," řekl Tkačenko v rozhovoru pro server Ukrinform

Podle poslance se většina uprchlíků rozhodla navzdory riziku vrátit, protože začít nový život jinde v zemi pro ně bylo téměř nemožné. Stát obyvatelům, kteří museli kvůli válce opustit své domovy, neposkytuje potřebnou pomoc. "Nemají ani bydlení, ani sociální podporu a nezískali odškodnění," cituje web Ukrajinska pravda politika. Jde přitom do jisté míry o střelbu do vlastních řad - strana Sluha národa, jejímž je Tkačenko členem, je domovskou partají prezidenta Volodymyra Zelenského. 

Uprchlíci mají na Ukrajinou ovládaném území také problémy s hledáním práce. "Zaměstnavatelé se k nim často staví skepticky a všechny nabídky, které vnitřně vysídleným osobám nabízí, jsou velmi špatně placené," podotýká.  

Jejich příjmy zřídkakdy dosahují osmi až dvanácti tisíc ukrajinských hřiven (v přepočtu zhruba dva až osm tisíc korun), zatímco náklady na nájem v bezpečnějších okresech Ukrajiny začínají na deseti tisících hřivnách. S nástupem do zaměstnání navíc uprchlíci ztrácí nárok na příspěvky na bydlení. 

Tkačenko uvedl, že v současné době je na Ukrajině zhruba pět milionů vnitřně vysídlených osob. "Na jedné straně se jejich počet zvýšil v důsledku ruského postupu. Na druhé se snižuje, protože se jednotlivci vracejí domů, zejména na dočasně okupovaná území, nebo cestují do zahraničí. Ztrácíme lidi, protože stát s podporou otálí," říká poslanec. 

Rusové porušili další červenou linii. Zastavit to může jenom Čína, říká Mikulecký (článek s videem zde)

Vojenský analytik Milan Mikulecký o tom, k čemu severokorejští vojáci poslouží Putinovi na Ukrajině. | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy