Nejzkorumpovanější jsou podle lidí politické strany

luk
3. 6. 2009 15:50
Globální barometr korupce odhalil širokou skepsi vůči protikorupčním opatřením
11 % českých respondentů za poslední rok zaplatilo úplatek.
11 % českých respondentů za poslední rok zaplatilo úplatek. | Foto: Aktuálně.cz

Brusel/Praha - Podle výsledků celosvětového průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila organizace Transparency International pod názvem "Globální barometr korupce 2009", jsou korupcí nejvíce zasaženy politické strany a oblast veřejné správy.

Ani česká, ani světová veřejnost však nemá valné mínění ani o vládních opatřeních a protikorupčních balíčcích, které jsou dle jejich názoru neúčinné.

Nejhůře dopadly v celosvětovém měřítku politické strany, které považuje za zkorumpované 68 % dotázaných. Na druhém místě skončila veřejná správa, tedy veřejní představitelé a státní úředníci, s 63 %.

Kritického hodnocení se dostalo také vládním iniciativám - pouze tři z deseti respondentů uvádějí, že vláda jejich země je v boji proti korupci efektivní. Mezi šesti hodnocenými sektory (politické strany, veřejná správa, parlament, soukromý sektor, soudnictví, média) respondenti nejlépe ohodnotili média.

Ani údaje pro Českou republiku nejsou nikterak povzbudivé. Českým nejzkorumpovanějším sektorem je podle 40 % respondentů veřejná správa, za ní jsou s 23 % politické strany. Protikorupční opatření považuje 60% Čechů za neefektivní.

Trasparency International
Trasparency International | Foto: Aktuálně.cz

Jedenáct procent českých respondentů uvedlo, že v posledních 12 měsících oni sami nebo člen jejich domácnosti zaplatili úplatek. Nejvíce úplatků bylo zaplaceno na úřadech pro registrace a udělování nejrůznějších povolení a na úřadech při nakládání s nemovitostmi, ve styku s policií a ve zdravotnictví.

"Alarmující je skutečnost, že téměř 95 procent z těchto respondentů nepodniklo žádné následné kroky," uvedla Česká pobočka Transparency Internartional.

Svou nečinnost zdůvodnili názorem, že by to situaci nepomohlo, nebo obavou z odvetných opatření. Celosvětového průzkumu se zúčastnilo přes 73 000 respondentů z 69 zemí, v České republice to bylo 1000 respondentů.

Globální barometr korupce je jediným celosvětovým průzkumem veřejného mínění zaměřeným na názory a osobní zkušenosti veřejnosti s korupcí. Průzkum se uskutečnil již pošesté. Sběr dat probíhal v období říjen 2008 - březen 2009.

 

Právě se děje

Další zprávy