Simona Fendrychová
22. 12. 2018 16:53
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) letos oslavil 60. narozeniny a představil několik ambiciózních programů. Odstartovala mise ke Slunci a na Marsu přistála sonda, která bude jako první zkoumat nitro rudé planety. Čína se zase vydala na odvrácenou stranu Měsíce. Podívejte se, jaké nejdůležitější události se letos týkaly vesmíru.
Sonda Parker a mise NASA ke Slunci
Letos v srpnu odstartovala NASA historickou misi. Vyslala první vesmírnou sondu ke Slunci. Sonda Parker má do konce roku 2024 několikrát oběhnout Slunce a dostat se až do jeho žhavé atmosféry. Přiblížit se má až na 6,2 milionu kilometrů, což se ještě žádné vesmírné lodi nikdy nepodařilo.
O Slunci, na kterém závisí veškerý život na Zemi, toho stále moc nevíme. Vědce například trápí jedna zásadní otázka: jak je možné, že je povrch Slunce s teplotou okolo 5500 stupňů Celsia výrazně chladnější než koróna, což je vrchní vrstva sluneční atmosféry? Odborníci se nemohou smířit s tím, že ve větší vzdálenosti od Slunce je teplota vyšší než v jeho samotném jádru.
Sonda Parker bude úplně první lidský výtvor, který pronikne do koróny. Tvoří ji žhavé plyny, jejichž teplota stoupá až k několika milionům stupňů Celsia. Podle předpokladů ale bude sonda Parker čelit teplotám kolem 1370 stupňů. Cílem mise je zkoumat strukturu koróny, způsob urychlování částic slunečního větru a zjistit strukturu magnetických polí v místech, kde vítr vzniká.