Bratislava - Tisíce lidí zaplnily v pátek odpoledne náměstí SNP a přilehlé ulice v centru Bratislavy na demonstraci proti vládě premiéra Roberta Fica a za nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.
Na protest do metropole přišlo podle odhadů některých slovenských médií přes 30 000 lidí, list Denník N psal až o 50 000 účastnících. Šlo tak o největší demonstraci od protikomunistických mítinků v roce 1989. Další demonstrace byly svolány do několika desítek měst po celé zemi a v zahraničí. V Košicích se podle tamějších médií sešlo 20 000 lidí.
Demonstranti už v úvodu shromáždění, které trvalo asi hodinu a během kterého nebyly hlášeny žádné incidenty, křičeli "Dost bylo Fica" nebo "Odstoupit, odstoupit" a na skandování hesel proti premiérovi dav využil prakticky každou přestávku mezi projevy řečníků.
Mnozí lidé přišli s transparenty s nápisy jako například "Pozor, padá vláda" nebo "Chceme slušné Slovensko". Dav demonstrantů stejně jako během takzvané sametové revoluce v roce 1989 cinkal klíči nebo používal řehtačky.
"Slovensko je v posledních dnech otřeseno tak, jak dlouho nebylo. Chceme se postavit za slušnou a demokratickou zemi," řekli z pódia v úvodu demonstrace její organizátoři, občanští aktivisté Juraj Šeliga a Karolína Farská.
Z pódia vystoupili s projevem zástupci novinářů, učitelů, pracovníků sociálních služeb či herců, ale například i sestra zavražděného novináře Kuciaka. "Chci vám všem říct jedno velké děkuji. Děkuji za to, že jste tady, že se zajímáte a za to, že vám to není jedno. Ani Martince a Jankovi to nebylo jedno," řekla Mária Kuciaková, po jejímž vystoupení dav odpověděl dlouhým potleskem.
Potlesk si vysloužil také odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák. "Možná jsme se naučili být lhostejní, naučili rezignovat při všech těch kauzách a skutcích, které se staly, či nestaly. Ale aby zabití člověka prošlo vedle nás a ztratilo se v čase, to by znamenalo, že jsme morálně rozvrácení," řekl z pódia oblíbený slovenský duchovní Bezák.
Stejně jako před týdnem se po skončení shromáždění v Bratislavě přesunulo několik stovek lidí k úřadu vlády, kde skandovali hesla proti Ficovi a vládě. Akce se ale navzdory dřívějšímu varování premiéra, že hrozí útoky na veřejné budovy, obešlo bez incidentů.
Tak tohle už Fico slyšel. pic.twitter.com/O58mKNX2by
— Roman M (@Fbeyeee) March 9, 2018
Jeden z transparentov v Martine pic.twitter.com/8CuCRvsv2M
— Richard Balázs (@balazsrichard) March 9, 2018
This is the biggest demonstration in #Bratislava since independence of Slovakia. Thousands of people are asking investigation of murder of journalist #JanKuciak and his fiancée Martina Kušnírová. They also demand new, trustworthy government.
— Filip Struhárik (@filip_struharik) March 9, 2018
(Photo: Tomáš Benedikovič, @dennikN) pic.twitter.com/D6cttfpFHu
Politici se neshodli na společné deklaraci
Slovenský prezident Andrej Kiska, předseda parlamentu Andrej Danko a premiér Robert Fico se v pátek neshodli na společné deklaraci k řešení politické krize. Text, který navrhl prezident, Danko uvítal, Fico ale přišel s vlastním návrhem a oznámil, že se chce o víkendu sejít s koaličními partnery. Demonstrací proti vládě a za nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky se pak odpoledne zúčastnily po celém Slovensku i v zahraničí včetně Česka desítky tisíc lidí. V Bratislavě šlo o největší protest od protikomunistických mítinků v roce 1989.
Kiska deklaraci navrhl s cílem vyřešit politickou krizi na Slovensku po vraždě novináře a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Po jednání s prezidentem a premiérem Danko řekl, že "politickou deklaraci nesestavili".
Prezidentův text předpokládal, že nejvyšší politici podpoří politická rozhodnutí, včetně vyvození politické odpovědnosti a zásadních personálních změn s cílem snížit polarizaci ve společnosti. Měli se také zavázat k nutnosti vyšetřit dlouhodobě neřešená podezření o působení organizovaného zločinu na Slovensku, o kterém Kuciak psal.
Fico, který přišel s vlastním návrhem deklarace, po jednání označil za přirozené, že "tři lidé mohou mít na společné prohlášení různé pohledy".
Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie také oznámil, že o víkendu chce s koaličními partnery hledat řešení politické krize, které by uklidnilo situaci. Menší vládní strana Most-Híd už dříve vybídla ministra vnitra Roberta Kaliňáka k rezignaci. Kaliňák odstoupit odmítl. Fico tento týden uvedl, že nabídne taková řešení, aby Most-Híd mohl pokračovat ve vládě.
Demonstrovalo se i v Česku
Stovky lidí se v pátek shromáždily také před slovenským velvyslanectvím v Praze. Odsuzovali slovenského premiéra Roberta Fica a vyzývali ho k odchodu. Akci zorganizovali slovenští občané žijící v Praze. Účast odhadli na nejméně 1500 lidí. Na protestech se sešli také lidé v Brně. Tisíce demonstrantů přišly na náměstí v centru Bratislavy.
Protestující v Praze zcela zaplnili prostor naproti velvyslanectví a zástup sahal i do dvou přilehlých ulic. Přinesli si transparenty s nápisy "Nastal čas pre slušných ludí", "Vrah Fico" nebo "Fico už ma Sörös" v narážce na to, že slovenský premiér Robert Fico kritizoval prezidenta Andreje Kisku za loňské setkání s americkým finančníkem a filantropem Georgem Sorosem. Na akci vystoupilo několik řečníků a lidé skandovali "Chceme slušnou vládu" či "Fico do basy". Také zvonili klíči a na závěr zazpívali slovenskou hymnu.
Jeden z řečníků citoval z dopisu duchovního Tomáše Halíka, který mimo jiné napsal, že lidé nesmí být lhostejní vůči zlu, které zaplavuje obě země. "Nám všem nyní zvoní hrana. Zastrašování médií a zabíjení novinářů jsou varovný zločin," uvedl. Vystoupil i filozof Martin Putna. Vrahem obou lidí v duchovním smyslu jsou podle něj Fico a český prezident Miloš Zeman. Oba podle něj patří před soud.
Putna měl před několika lety spor se Zemanem, který mu odmítal udělit profesorský titul. Bývalý politik Fedor Gál řekl, že žijeme v době, kdy emoce rozhodují o politice. "Na Slovensku v tuto chvíli vidím jediného politika, který dokáže generovat pozitivní emoce. To je (prezident) Andrej Kiska," prohlásil.
Také v Brně na Komenského náměstí se po 17:00 sešlo téměř 500 lidí, shromáždili se u sochy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka na akci nazvané Postavme se za slušnost. Organizátoři podpořili protesty proti vládě na Slovensku. Za akcí stojí mimo jiné Slováci žijící v Brně.
Brno #allforJan #Kuciak #allforMartina pic.twitter.com/kYHAaBmaPt
— Joaquin Diaz (@joaki88) March 9, 2018
Organizátoři obou shromáždění uvedli, že současnou situaci na Slovensku považují za mimořádně závažnou. Fico i ministr vnitra Robert Kaliňák podle nich pohrdají názory lidí, kteří demonstrovali v ulicích, a tím znevažují i vraždu Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Fico v pátek prohlásil, že v souvislosti s protesty, které se dnes konají v desítkách slovenských měst, hrozí útoky na veřejné budovy. V uplynulých dnech občanské protesty zpochybňoval.
Sedmadvacetiletého novináře Kuciaka pracujícího pro portál Aktuality.sk zastřelil i se stejně starou přítelkyní neznámý pachatel na konci února v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy.
Vývoj po vraždě vedl na Slovensku k politické krizi. Premiér Fico již dříve obvinil opozici z pokusu o převrat. Prezidenta Kisku zase obvinil - v souvislosti s Kiskovým dřívějšími návrhem na zásadní rekonstrukci vlády, nebo vypsání předčasných voleb - ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země.
Jedna ze tří koaličních stran zase vybídla k odchodu ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který takový krok v uplynulých dnech odmítl