Praha - Jak dosáhnout toho, že se zhroucený stát či válečná zóna promění ve fungující stát? Tím se už tři roky zabývá ředitel Odboru koordinátora pro rekonstrukce a stabilizace (S/CRS) na ministerstvu zahraničí USA John Herbst.
Odbor začal fungovat již za předchozího prezidenta George Bushe, teprve nedávno však získal peníze na to, aby se jeho práce naplno rozjela.
John Herbst poskytl Aktuálně.cz interview při příležitostí své oficiální návštěvy České republiky, kam přijel české vládě představit nynější strategii amerických stabilizačních snah v problematických oblastech.
Poučili jsme se
Mohl byste v krátkosti našim čtenářům představit, jaká je vaše pozice a co děláte?
Jsem ředitelem Odboru koordinátora pro rekonstrukce a stabilizace. Je relativně nový, existuje od června 2004 a vznikl proto, že jsme na konci roku 2003 zjistili, že způsob, jakým vedeme civilní operace v Iráku, se potýká s vážnými problémy.
Prvním úkolem mého odboru je koordinace všech amerických civilních agentur provádějících stabilizační operace (stabilizační a rekonstrukční operace bývají definovány jako kombinace vojenských a civilních aktivit, které mají zlepšit životní podmínky v nebezpečných oblastech. Armáda má za cíl zabránit dalšímu násilí a zajistit bezpečnost, může se však podílet i na samotné rekonstrukci - pozn. red.).
Druhým je vytvořit soustavu civilistů s odpovídajícími schopnostmi a vybavením, kteří se budou na stabilizaci a rekonstrukci podílet.
Takže jste začali v Iráku?
Spíše jsme vznikli na základě toho, že jsme se tam setkali s určitými problémy. Od té doby se snažíme naplnit určitou vizi, která má zajistit větší efektivnost. Tou hlavní věcí bylo předestření a implementace plánu na vytvoření takzvané „jednotky civilní reakce", kterou budeme využívat v budoucích stabilizačních operacích.
Jde o 4250 lidí, kteří mají veškeré náležité dovednosti, aby zajistili či dohlíželi na zajištění základních služeb, které má vykonávat vláda. Náš odbor má na starosti zhroucené státy a bezvládné prostory. Cílem je pomoci vládám, aby se staly kompetentními.
30 až 45 zhroucených států
Jaké státy dnes ministerstvo zahraničí USA považuje za zhroucené?
V roce 2001 byl určitě zhrouceným státem Afghánistán, dnes je to určitě Somálsko.
Je zde řada mezinárodních organizací, které každý rok či 6 měsíců publikují seznam zhroucených nebo hroutících se států. Obsahují 30 až 45 států. Seznam vlády Spojených států je tajný.
Na svém postu jste již 3 roky, vidíte nějakou změnu mezi Bushovou a Obamovou administrativou?
Potřeba takového odboru byla rozpoznána už za předchozí administrativy, ale Obamova administrativa klade větší důraz na to, o čem bychom mohli mluvit jako o „civilní stránce národní bezpečnosti", a velice, velice podporuje to, čím se zabýváme. Prezident Obama i ministryně zahraničí Hillary Clintonová kladou velký důraz na civilní operace a myslím, že jejich podpora bude ještě více zřejmá, až do Kongresu přijde první Obamův rozpočet.
Prioritní země
Kdybyste měl vyjmenovat pět států, které jsou nyní v tomto ohledu pro USA prioritou, které by to byly?
Kdybyste se mě zeptal před rokem, pravděpodobně bych se otázce vyhnul. Dnes je jasné, že velkou prioritu má Afghánistán. Je to primární výzva naší národní bezpečnosti a mnoho zdrojů jde sem.
Plánujeme poslat do Afghánistánu jednotku civilní reakce o síle 600 lidí, které chceme vybrat do konce června. Ve stejné době už budeme schopni poslat první z nich přímo na místo, celá jednotka toho však bude schopná až na začátku příštího roku.
S penězi, které v rozpočtu schválil Kongres v březnu, budeme do konce roku 2010 schopni jednotku rozšířit na nejméně 1250 lidí.
Ohledně dalších zemí bych byl raději diskrétnější. Mohu jen doplnit, že během tří let, kdy tu jsem zaměstnán, jsme poslali malé množství lidí do více než tuctu států. V západní hemisféře to bylo Haiti a Kolumbie, v Evropě Kosovo, v Africe súdánský Dárfúr, Čad, Libérie a Demokratická republika Kongo...
Somálsko ne?
Somálsko ne, ačkoliv jsme poskytli ideje a zdroje pro projekt v Somálsku po etiopské invazi v prosinci 2006. Na Blízkém východě to byl Libanon. Měli jsme nějaké lidí v Iráku, ale na velmi krátký čas. Naším nejvýznamnějším závazkem byl Afghánistán. Pak jsme měli lidi na Srí Lance a v Nepálu.
Bezpečnostní síly základem
A teď jste tady. Znamená to, že nám po pádu vlády hrozí i zhroucení státu?
Nejsem tu, abych tu prováděl stabilizační operace (smích). Jsem zde kvůli českému předsednictví EU, abych tu mluvil o spolupráci při provádění stabilizačních operacích. A také proto, že Česká republika má zdroje, které mohou být využity při stabilizačních operacích. Máte provinční rekonstrukční tým (PRT) v Afghánistánu, což je jasným signálem toho, že jste schopni tuto práci dělat.
Co potřebujeme nyní v Afghánistánu, abychom se pohnuli kupředu v otázkách bezpečnosti a dobrého vládnutí?
Když se potýkáte se zhroucenými státy nebo bezvládnými prostory, tak je nutné, aby tam byly místní vlády schopné ustavit efektivní kontrolu. K tomu je nutné, aby zajistily základní potřeby obyvatel. Začíná to bezpečností. Pro Afghánistán je tak velmi důležité mít armádu, která dokáže potlačit povstalce.
Mít policejní jednotky, které se postarají o základní ochranu veřejného pořádku, a to spravedlivě, protože v jistých místech vidí lidé policii spíše jako problém, než jako hodnotu. Také potřebujete prostředí, kde lidé mohou získávat základní životní prostředky jako jídlo, bydlení a práci.
Domníváte se, že první věcí, která je nutná pro nápravu zhrouceného státu, jsou tedy fungující bezpečnostní síly?
Neřekl bych nutně, že bezpečnost je nejdůležitější věcí, ale pokud se bavíme o časovém rozvrhu, je to ta první věc, kterou potřebujete.
A dál?
Nechci tady předkládat nějaké formulky, ale obecně musí být vláda považována za spravedlivého poskytovatele služeb, Mimo bezpečnost to znamená, aby lidé mohli decentně žít a sklízet úspěchy své vlastní práce.
Hledáme partnery i koordinaci
Co očekávají USA od České republiky v otázce stabilizace Afghánistánu?
Ještě jsem se zástupci vaší vlády nejednal, takže bych se této otázce raději vyhnul. Chci jen říci, že problém zhroucených států je obrovský a mnohem větší, než mohou USA zvládnout samy. Hledáme proto tolik partnerů, kolik jen bude možné. Chci u vás popsat, co děláme, a zjistit, zda tu bude nějaká reakce, která povede k další spolupráci.
Můj úřad se stará o to, abychom koordinovali americké úsilí v Afghánistánu, to je zásadní. Myslím, že by však bylo užitečné více sjednotit také mezinárodní snahy v Afghánistánu
Nejsem tu však kvůli tomu, abych mluvil jen o Afghánistánu, mým hlavním úkolem je podat přehled o problému stabilizačních operací obecně.
Počty vojáků ISAF: