Nejpravděpodobnější konec voleb? Těsná výhra Romneyho

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
3. 11. 2012 16:06
Aktuálně.cz exkluzivně nahlédlo do výsledků posledního z předvolelbních průzkumů
Smát se nakonec bude jenom jeden z nich: Obama, či Romney?
Smát se nakonec bude jenom jeden z nich: Obama, či Romney? | Foto: Reuters

Durham (Od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - I ti nejvelkoústější z velkoústých znalců americké politiky se v posledních dnech omezují na svým způsobem sexy tvrzení: Tak krátce před prezidentskými volbami nebyl souboj ještě nikdy natolik vyrovnaný, čekáme na bod zvratu, jen nevíme, kdy a zda vůbec přijde.

Profesor politologie Andrew Smith, který na Univerzitě New Hampshire vede prestižní středisko pro průzkumy veřejného mínění, nemá na takové mudrování čas. Když jsme spolu v pátek pozdě odpoledne hovořili, byl právě ve finální fázi práce na závěrečném předvolebním průzkumu mapujícím rozložení sil v New Hampshire.

Dobré zprávy pro Obamu

Ačkoli ještě neměl pohromadě kompletní analýzu odpovědí všech tazatelů, neváhal se podělit o prozatímní výsledky průzkumu. Pokud by se nyní konaly volby, hlasovalo by 49% voličů v New Hampshire pro Baracka Obamu a 47% pro Mitta Romneyho.

Naprosto čerstvá sondáž v jednom ze států, které v úterý rozhodnou o příštím prezidentovi USA, obsahuje ještě jednu dobrou zprávu pro současného nájemníka v Bílém domě.

Sedmačtyřicet procent oslovených očekává, že Obama volby vyhraje, o Romneym to samé tvrdí 31 procent. Světe, div se, podle historických srovnání má odpověď na otázku po očekávaném vítězi lepší schopnost předpovídat skutečný výsledek voleb než dotaz na to, pro koho by lidé v danou chvíli hlasovali.

Dobré zprávy pro Romneyho

Další závěry průzkumu už budou znít libě Romneyho uším. Republikánští voliči jsou ti, které volby zajímají více než ty demokratické (což by mělo znamenat jejich vyšší volební účast).

Bušení se v prsa Obamovy kampaně, že je lépe zorganizovaná při přímém oslovování voličů, průzkum nepotvrdil. Sedmatřicet procent voličů odpovědělo, že byli v posledním týdnu kontaktováni Obamovými stoupenci, kontakt s Romneyho kampaní však přiznalo rovnocenných pětatřicet procent.

A co je nejdůležitější: nezávislí voliči se v posledních dvou týdnech před volbami výrazně přiklonili na stranu republikánského kandidáta. Zatímco ještě před dvěma týdny pro něj chtělo hlasovat 37 procent (a 39 procent pro Obamu), pouhé čtyři dny před volbami se chystá hodit hlas Romneymu 59 procent z nich (zatímco současnému prezidentovi jen 35%).

Opakování souboje Reagan - Carter?

Pro Andrew Smithe jde o tak přesvědčivý závěr z průzkumu, že ho přivedl k odvážnému výroku: „Připomíná mi to volby v roce 1980, kdy se nezávislí voliči v samém závěru kampaně masově rozhodli volit Ronalda Reagana. Jestli se letos voličstvo ve zbývajícím čase do hlasování někam pohne, pak to bude určitě ve prospěch Romneyho," prohlásil Smith.

Na přímou otázku, jací voliči se tedy pravděpodobně k hlasování letos dostaví, dává Smith rovněž celkem jasnou odpověď.

„Bude volit víc republikánů a méně demokratů než před čtyřmi lety. Méně než v roce 2008 přijde taky hispánců, což je špatná zpráva pro Obamovy vyhlídky především ve státech, jako je Colorado, Florida a Severní Karolína. A nechtěl bych být letos kandidátem, který spoléhá na hlasy mladých lidí - kampus naší univerzity je politicky naprosto mrtvý, nikoho ze studentů volby nezajímají," vykresluje situaci Smith.

Šéf centra pro výzkumy veřejného mínění na Univerzitě New Hampshire Andrew Smith
Šéf centra pro výzkumy veřejného mínění na Univerzitě New Hampshire Andrew Smith | Foto: Pavel Tomášek

Tým Smithe sbíral ve svém závěrečném průzkumu data pouze v New Hampshire, výsledky jsou však celkem dobře promítnutelné na celoamerickou úroveň. Výsledek v New Hampshire  bude poměrně věrně odrážet průměr za USA, s tím, že celkové výsledky budou pro Romneyho nejspíš o fous příznivější. Byť nejtěsnější triumf v New Hampshire podle Smithe znamená jisté Romneyho vítězství v Ohiu.

Tři scénáře pro úterý

Smith se od většiny amerických analytiků zmíněných v úvodu liší i tím, jak zareaguje na velmi přímý dotaz, kdo tedy podle něj příští týden volby vyhraje. Aniž by předstíral, že to v tuto chvíli může vědět, předestře tři scénáře, seřazené podle úrovně pravděpodobnosti, že se naplní.

„Nejpravděpodobnější je podle mého odhadu těsné Romneyho vítězství ve sboru volitelů. Hodně blízko za touto variantou je těsná většina pro Baracka Obamu. Třetí možností je jasnější výhra Romneyho," odhaluje upřímně karty Smith.

A dodává jen jednu „výhradu" k vlastnímu pořadníku: moudřejší prý bude v neděli večer.

Na osobní dotaz, zda se on sám coby zapřisáhlý nezávislý volič už rozhodl, komu letos dá svůj hlas, odpovídá, že nikoli.

„Budu určitě volit, ale ještě nevím koho. Setkal jsem se osobně jak s Obamou, tak Romneym, a jsou to oba lidé, na nichž si můžete řady věcí vážit a ztotožnit se s nimi. Víte, jinak je ale v obou stranách spousta bláznů," uzavírá na osobní notu Smith a hovoří zřejmě ze srdcí přibližně tří procent Američanů, kteří stále váhají.

A na jejichž verdikt čeká zbytek Spojených států i zainteresovaný svět.

 

Právě se děje

Další zprávy