Vítejte v zemi 300 milionů, kde rozhodne 600 tisíc lidí

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
2. 11. 2012 11:10
Malý New Hampshire na severovýchodě USA může rozhodnout, zda povládne Obama, či Romney
Kapitol v hlavním městě New Hampshire Concordu
Kapitol v hlavním městě New Hampshire Concordu | Foto: Pavel Tomášek

Manchester (Od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - Také vám přijde absurdní sledovat boj o nejmocnější politický post světa ze státu, který má 1,3 milionu obyvatel, zhruba 900 tisíc oprávněných voličů a skutečně v něm přijde odevzdat svůj hlas asi 650 tisíc lidí?

Zpomalte při vyslovování slůvka ano. Absurdní to není, je to fakt.

New Hampshire, stát na severovýchodě USA, pátý nejmenší v americké unii, může letos rozhodnout o tom, kdo povládne 300 milionům Američanů a potažmo - jak oni sami rádi říkají - také povede svobodný svět.

Není lepší důkaz než pohled do cestovních plánů obou uchazečů o Bílý dům. V 96 hodinách zbývajících do voleb se v něm Barack Obama a Mitt Romney ukážou hned třikrát.

Zatímco současný prezident je zde očekáván v neděli a na pomoc si přiveze nejtěžší váhu ve vlastní Demokratické straně, exprezidenta Billa Clintona, jeho republikánský vyzyvatel se do New Hampshire chystá hned dvakrát: v sobotu a pak na úplně poslední slavnostní mítink kampaně v pondělí večer.

Můžete si být jisti, že takto blízko volebnímu dni by ani jeden neztrácel čas návštěvami voličů, jejichž hlasy by jim skutečně nemohly přinést tolik vytoužené vítězství.

Romneyho cesta do Bílého domu

Čtyři hlasy, jimiž New Hampshire disponuje v takzvaném sboru volitelů, který o prezidentovi USA fakticky rozhoduje, mohou být v extrémně vyrovnaném souboji mezi Obamou a Romneym tím, co oddělí vítěze od poraženého.

"Troufnu si na tuto předpověď: Jestli Romney vyhraje v New Hampshire, stane se novým prezidentem USA," řekl Aktuálně.cz profesor politologie z univerzity v New Hampshire Dante Scala.

Tím, zda i místní triumf Obamy by prezidentovi zaručil znovuzvolení, si není jistý.

"Když tu vyhraje Obama, není tak jasné, že bude slavit i celkově, Romney může získat těsný náskok ve státech, jako je Colorado, a dostat se tak k většině ve sboru volitelů," uvedl Scala, který dlouhodobě sleduje volební chování obyvatel New Hampshire.

Zdaleka nejen o prezidentovi rozhodují voliči v New Hampshire - takto vypadá volební lístek pro letošní volby
Zdaleka nejen o prezidentovi rozhodují voliči v New Hampshire - takto vypadá volební lístek pro letošní volby | Foto: Pavel Tomášek

Vítězství od bílých

Triumf Obamy v New Hampshire by byl klíčový v jednom, a to demografickém ohledu. Malý stát při pobřeží Atlantiku je obýván čistě bílou populací, prezidentovi tady tak chybí klíčové skupiny jeho voličů: Afroameričané a Hispánci.

"Když zde vyhraje, bude to znamenat, že získal většinu bílých hlasů," vysvětluje Scala a dodává, že New Hampshire byl kdysi spolehlivě republikánský stát, poté, co se do něj začali masově stěhovat liberálně smýšlející lidé z předměstí nedalekého Bostonu ve státě Massachusetts, začal se naklánět směrem k demokratům.

Podle Scaly se proto dá očekávat, že Obama v New Hampshire získá tak o jedno či dvě procenta víc, než bude jeho celoamerický průměr. A proto vidí případné Romneyho vítězství zde jako klíčový náznak toho, že by získal i Bílý dům.

Proč neboduje Romney víc?

Romney nachází v New Hampshire přívětivé publikum ze dvou důvodů. Místní lidé nemají rádi, když se jim vláda plete do života, myslí si, že by měla hospodařit úsporně a nevytvářet dluhy. Jsou zároveň liberální v sociálních otázkách, politici by podle nich neměli vůbec řešit otázky, jako je právo žen na potrat.

Romney coby fiskální konzervativec a člověk na poměry Republikánské strany relativně umírněných postojů v sociální oblasti má přesto problém dobrat se zde většinové podpory, a proto se do New Hampshire vypravuje hned dvakrát v úplném finiši kampaně.

"Jeho problém je, že se po velkou část letošního roku prezentoval jako pravověrný konzervativec a zapomínal na to, jak vládl coby guvernér v sousedním Massachusetts," říká na vysvětlenou Scala.

Náměstek ministra vnitra New Hampshire David Scanlan na galerii zasedacího sálu místní Sněmovny reprezentantů, který je vůbec nejstarším v celých Spojených státech
Náměstek ministra vnitra New Hampshire David Scanlan na galerii zasedacího sálu místní Sněmovny reprezentantů, který je vůbec nejstarším v celých Spojených státech | Foto: Pavel Tomášek

Dlouhá noc

Obamovi nahrává relativně příznivá ekonomická situace New Hampshire. Místní vzdělané obyvatelstvo se dokázalo dobře přizpůsobit novým hospodářským poměrům a místní nezaměstnanost je pod celoamerickým průměrem.

Klíčové o volebním úterku podle Scany bude, jak se rozhodnou vysokoškolsky vzdělané ženy, které před čtyřmi lety masově hlasovaly pro Obamu.

Tak či tak, výsledek v New Hampshire bude nejspíš těsný. Náměstek místního ministra vnitra David Scanlan, který je zodpovědný za organizaci voleb, předvídá, že jasno bude nejdřív hodinu před půlnocí volebního úterý. To už budeme mít v Česku po páté ráno středy 7. listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy