Nejhledanější státník světa ignoruje zatykač a cestuje

Roman Gazdík
25. 3. 2009 17:20
Během jednoho týdne navštívil súdánský prezident Eritreu a Egypt a míří do Kataru
Umar Bašír vystupuje z letadla v Káhiře
Umar Bašír vystupuje z letadla v Káhiře | Foto: Reuters

Káhira - Přestože byl na súdánského prezidenta Umara Bašíra nedávno vydán mezinárodní zatykač kvůli obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, své cestování "nejhledanější státník světa" nijak neomezil.

V pondělí navštívil Eritreu a ve středu dorazil do Egypta.

Mezinárodní trestní soud (ICC) sídlící v Haagu vyzval počátkem března světovou komunitu k zatčení súdánského prezidenta kvůli údajné účasti jeho režimu na masakrech súdánských civilistů v Dárfúru. Zde podle různých odhadů od roku 2003 zahynulo 200 až 450 tisíc lidí. Súdánská vláda tvrdí, že jich nebylo více než 10 tisíc. Vydání zatykače na Bašíra pak vláda v Chartúmu označuje za mezinárodní komplot neokoloniálních mocností.

Do mezinárodního prostoru

Podle agentury Reuters přijel Bašír do Káhiry jednat se svým egyptským protějškem Husním Mubarakem právě o věcech týkajících se zatykače ICC.

Očekávat, že by Egypt Bašíra zadržel, podle všeho nelze. Jednak Káhira autoritu ICC neuznává, jednak byla jedním z hlasů, které vystupovaly proti tomu, aby byl Bašír obviněn.

Súdánský prezident označuje mezinárodní zatykač za konspiraci Západu
Súdánský prezident označuje mezinárodní zatykač za konspiraci Západu | Foto: Reuters

Liga arabských států a Africká unie podporované Čínou a Ruskem vyzvaly Radu bezpečnosti OSN, aby se zasadila o stažení obvinění proti Bašírovi. Ostatní stálí členové RB OSN, tedy Británie, Francie a Spojené státy ohlásily, že k tomu nevidí důvod.

Obě návštěvy súdánského prezidenta se uskutečnily v sousedních státech, při kterých jeho letadlo nemuselo využít mezinárodního vzdušného prostoru. Tím však bude muset proletět při ohlášené páteční návštěvě Kataru, který rovněž není signatářem tzv. Římského statutu ICC.

Stíhačková operace? Nepravděpodobné

Teoreticky by tak mohl být v mezinárodním vzdušném prostoru zadržen stíhačkami a donucen přistát v zemi, která ICC uznává. To však považují odborníci za velmi nepravděpodobné.

"Nedovedu si to představit. Byla by to velmi riziková operace," řekla Aktuálně.cz Veronika Bílková, která přednáší mezinárodní právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Bílková rovněž neočekává, že by Bašír kvůli verdiktu ICC přestal cestovat.

"Neznám samozřejmě plány budoucích cest prezidenta Bašíra. On nikdy moc necestoval, a když, tak do spřátelených států. Mám dojem, že frekvenci těchto cest nyní naopak zvýší, protože si bude potřebovat zajistit mezi svými spojenci podporu," myslí si. "Zda bude nakonec zatčen, bude záviset právě na tlaku vyvíjeném na tyto země," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy