Nejen Gabčík s Kubišem. Tváře československých parašutistů na dobových snímcích

Nejen Gabčík s Kubišem. Tváře československých parašutistů na dobových snímcích
Prezident Edvard Beneš připíná Josefu Gabčíkovi (vlevo) a Janu Kubišovi druhý Čs. válečný kříž 1939. Snímek dvou nerozlučných přátel, kteří později jako paraskupina Anthropoid zlikvidovali Reinharda Heydricha, byl pořízený v britském Moreton Paddox 9. prosince 1940.
Z Velké Británie bylo do protektorátu Čechy a Morava vysláno celkem 38 na svou dobu výtečně vycvičených československých paraskupin.
27. května 1942. Parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem smrtelně zranili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Heydrichův automobil byl vrženou pumou poškozen v Kichmayerově ulici v pražských Holešovičkách. Exploze bomby roztrhala na cáry kapotáž vozu a jedna ze střepin obalená plstí ze sedačky vnikla hluboko do Heydrichových zad.
Rotmistr Jan Kubiš a rotmistr Josef Gabčík na snímku pořízeném během pobytu ve Velké Británii.
Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
27. 5. 2020 10:33
Přesně 78 let uplynulo od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který podnikli českoslovenští parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš. Podívejte se na tváře dalších hrdinů odboje, výsadkářů, vyslaných do Československa bojovat proti nacistické zvůli.
 

Právě se děje

Další zprávy