Kalendář s nacisty je skandální, říká Hamáček. Vnitro i Praha daly vydavateli výpověď

Martina Heroldová Martina Heroldová
26. 5. 2020 16:07
Nakladatelství Naše vojsko, kritizované za prodej předmětů s nacistickou symbolikou, dostalo výpověď z prostor, kde mělo sklady i svou jedinou kamennou prodejnu. Sklad patří ministerstvu vnitra, prodejna magistrátu. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka byl poslední kapkou kalendář s představiteli třetí říše, který nakladatelství vydalo. Firma už čelí trestnímu oznámení.
Kalendář, který na svých webových stránkách nabízí nakladatelství Naše vojsko.
Kalendář, který na svých webových stránkách nabízí nakladatelství Naše vojsko. | Foto: nasevojsko.eu

"Výpověď smlouvy odeslalo Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra do nakladatelství Naše vojsko dnes (v úterý, pozn. red.) ráno," řekl Deníku N vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj byla výpověď bezprostřední reakcí na kauzu s nacistickým kalendářem. Jeho prodej kritizovali mimo jiné i prezident Miloš Zeman či izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron.

"Když se objevila kauza s těmi hrnky, začal jsem zjišťovat, jak to je," uvedl Hamáček s odkazem na to, že nakladatelství v minulosti čelilo policejnímu vyšetřování i kvůli prodeji hrnků s Hitlerem, Stalinem či Heydrichem. "Ve chvíli, kdy se objevila tahle skandální věc, vydal jsem pokyn nezjišťovat, ale konat," dodal Hamáček. 

"Policie věc šetří, narážíme ale na znalecké posudky, které velmi často říkají, že tento postup není trestný," uvedl Hamáček pro Deník N. Na tom ztroskotalo i zmíněné vyšetřování hrnků či triček s podobiznami nacistických pohlavárů před dvěma lety. Policisté tehdy případ odložili s tím, že české zákony zobrazování nacistických symbolů nijak nereflektují a jde-li o prodej za účelem zisku, nejde o propagaci nenávistné ideologie. Právě tím se i nyní hájí majitel nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po úterním jednání s izraelským velvyslancem Meronem řekl, že ambasador se o případ zajímal. "Informoval jsem ho, že trestní oznámení už bylo podáno a že ministerstvo vnitra už vypovědělo nakladatelství smlouvu na sklad. Takové předměty nemají na pultech českých obchodů co dělat, zlehčují hrůzy nacistického režimu a zvlášť pro Izrael to musí být smutný pohled," uvedl Petříček. Vedle Merona dříve kritizoval kalendář i německý velvyslanec v Česku.

Smlouvu nakladatelství vypověděl koncem dubna také pražský magistrát, který mu pronajímá prostory prodejny na Smíchově. Firma má šestiměsíční výpovědní lhůtu. "Stejně jako jsme přistoupili k výpovědím nepoctivým směnárníkům, stejně jako jsme vypověděli z městských nemovitostí prodejce matrjošek a masek různých diktátorů, tak jsme vypověděli v dubnu letošního roku i tohoto nájemce. Město nechce ve svém majetku trpět podnikatele, jejichž předmět podnikání je eticky rozhodně za hranou," uvedl radní Jan Chabr (TOP 09).

Pomoci by mohla změna zákona

Politici nyní chtějí zákon změnit, aby se podobné excesy nemohly v budoucnu beztrestně opakovat. Změnu zákona požaduje například předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma, který na nakladatelství kvůli kalendáři podal trestní oznámení. "Považuji za zcela neúnosné, že se u nás i v roce 75. výročí porážky nacismu legálně veřejně propagují představitelé nacismu," uvedl Klíma. Další trestní oznámení chystá Federace židovských obcí.

Senátor Václav Láska na svém facebookovém profilu informoval o tom, že již začal pracovat na novele, která by propagaci nacistické symboliky a osobností označila za trestný čin. "Prostudoval jsem si ta rozhodnutí a začal připravovat novelu trestního zákoníku, která učiní trestným takováhle zvěrstva i v případě, kdy jsou páchána čistě jen pro majetkový prospěch. Pokud policie i tuhle věc shodí ze stolu, novelu předložím," uvedl. 

O změně zákona nyní začal hovořit také ministr vnitra Jan Hamáček či lidovecký poslanec Jan Bartošek. "Už delší dobu připravuji pozměňovací návrh, který bude stávající stav řešit," řekl serveru Bartošek s tím, že se v návrhu nejspíš inspiruje německou legislativou. Podat jej chce co nejdříve.

"Není možné adorovat, ať už na hrnečku nebo v kalendáři, tváře nacistických vrahů. Je to absolutně nechutné a nepřijatelné. Je strašné, že si z toho někdo dělá byznys. Netýká se to jenom vyobrazení, ale i nacistických symbolů, kdy zákon bude koncipován tak, že tyto symboly jsou zakázané," shrnul Bartošek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy