Kalendář s nacisty je skandální, říká Hamáček. Vnitro i Praha daly vydavateli výpověď

Martina Heroldová Martina Heroldová
26. 5. 2020 16:07
Nakladatelství Naše vojsko, kritizované za prodej předmětů s nacistickou symbolikou, dostalo výpověď z prostor, kde mělo sklady i svou jedinou kamennou prodejnu. Sklad patří ministerstvu vnitra, prodejna magistrátu. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka byl poslední kapkou kalendář s představiteli třetí říše, který nakladatelství vydalo. Firma už čelí trestnímu oznámení.
Kalendář, který na svých webových stránkách nabízí nakladatelství Naše vojsko.
Kalendář, který na svých webových stránkách nabízí nakladatelství Naše vojsko. | Foto: nasevojsko.eu

"Výpověď smlouvy odeslalo Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra do nakladatelství Naše vojsko dnes (v úterý, pozn. red.) ráno," řekl Deníku N vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj byla výpověď bezprostřední reakcí na kauzu s nacistickým kalendářem. Jeho prodej kritizovali mimo jiné i prezident Miloš Zeman či izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron.

"Když se objevila kauza s těmi hrnky, začal jsem zjišťovat, jak to je," uvedl Hamáček s odkazem na to, že nakladatelství v minulosti čelilo policejnímu vyšetřování i kvůli prodeji hrnků s Hitlerem, Stalinem či Heydrichem. "Ve chvíli, kdy se objevila tahle skandální věc, vydal jsem pokyn nezjišťovat, ale konat," dodal Hamáček. 

"Policie věc šetří, narážíme ale na znalecké posudky, které velmi často říkají, že tento postup není trestný," uvedl Hamáček pro Deník N. Na tom ztroskotalo i zmíněné vyšetřování hrnků či triček s podobiznami nacistických pohlavárů před dvěma lety. Policisté tehdy případ odložili s tím, že české zákony zobrazování nacistických symbolů nijak nereflektují a jde-li o prodej za účelem zisku, nejde o propagaci nenávistné ideologie. Právě tím se i nyní hájí majitel nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po úterním jednání s izraelským velvyslancem Meronem řekl, že ambasador se o případ zajímal. "Informoval jsem ho, že trestní oznámení už bylo podáno a že ministerstvo vnitra už vypovědělo nakladatelství smlouvu na sklad. Takové předměty nemají na pultech českých obchodů co dělat, zlehčují hrůzy nacistického režimu a zvlášť pro Izrael to musí být smutný pohled," uvedl Petříček. Vedle Merona dříve kritizoval kalendář i německý velvyslanec v Česku.

Smlouvu nakladatelství vypověděl koncem dubna také pražský magistrát, který mu pronajímá prostory prodejny na Smíchově. Firma má šestiměsíční výpovědní lhůtu. "Stejně jako jsme přistoupili k výpovědím nepoctivým směnárníkům, stejně jako jsme vypověděli z městských nemovitostí prodejce matrjošek a masek různých diktátorů, tak jsme vypověděli v dubnu letošního roku i tohoto nájemce. Město nechce ve svém majetku trpět podnikatele, jejichž předmět podnikání je eticky rozhodně za hranou," uvedl radní Jan Chabr (TOP 09).

Pomoci by mohla změna zákona

Politici nyní chtějí zákon změnit, aby se podobné excesy nemohly v budoucnu beztrestně opakovat. Změnu zákona požaduje například předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma, který na nakladatelství kvůli kalendáři podal trestní oznámení. "Považuji za zcela neúnosné, že se u nás i v roce 75. výročí porážky nacismu legálně veřejně propagují představitelé nacismu," uvedl Klíma. Další trestní oznámení chystá Federace židovských obcí.

Senátor Václav Láska na svém facebookovém profilu informoval o tom, že již začal pracovat na novele, která by propagaci nacistické symboliky a osobností označila za trestný čin. "Prostudoval jsem si ta rozhodnutí a začal připravovat novelu trestního zákoníku, která učiní trestným takováhle zvěrstva i v případě, kdy jsou páchána čistě jen pro majetkový prospěch. Pokud policie i tuhle věc shodí ze stolu, novelu předložím," uvedl. 

O změně zákona nyní začal hovořit také ministr vnitra Jan Hamáček či lidovecký poslanec Jan Bartošek. "Už delší dobu připravuji pozměňovací návrh, který bude stávající stav řešit," řekl serveru Bartošek s tím, že se v návrhu nejspíš inspiruje německou legislativou. Podat jej chce co nejdříve.

"Není možné adorovat, ať už na hrnečku nebo v kalendáři, tváře nacistických vrahů. Je to absolutně nechutné a nepřijatelné. Je strašné, že si z toho někdo dělá byznys. Netýká se to jenom vyobrazení, ale i nacistických symbolů, kdy zákon bude koncipován tak, že tyto symboly jsou zakázané," shrnul Bartošek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy