Nejdelším mostem světa oživíme ekonomiku, oznámil Řím

Martin Novák Martin Novák
12. 3. 2009 9:26
Stavba má spojit italskou pevninu se Sicílií. Má ale mnoho kritiků

Řím - Italská vláda se rozhodla razantním krokem předejít nezaměstnanosti a podpořit ekonomiku, která se podle analýz letos propadne o tři procenta.

Kabinet vyčlení přes osmnáct miliard eur do rozvoje infrastruktury, což znamená kromě jiného výstavbu dálnic, nových škol nebo dokončení systému, který má Benátky chránit před záplavami.

Symbolem těchto opatření, které mají vytvořit nových 140 tisíc pracovních míst, je oprášení několikrát odloženého gigantického projektu.

Berlusconiho nenaplněný sen

Premiér Silvio Berlusconi chce konečně postavit most přes Messinskou úžinu, který poprvé spojí italskou pevninu se Sicílií. S délkou přes tři kilometry se stane - pokud bude dokončen - nejdelším visutým mostem světa.

Silvio Berlusconi.
Silvio Berlusconi. | Foto: Reuters

Plán stavby tohoto monstra vyvolává už mnoho let v Itálii vášnivé debaty. Kritici tvrdí, že v místě častých zemětřesení a extrémně silného větru je podobná konstrukce nezodpovědným hazardem.

Jiní v mostu vidí příležitost pro sicilské mafiány a kalabrijskou 'Ndranghetu, jak přijít k velkým výdělkům prostřednictvím firem, které ovládají nebo ovlivňují. Proti jsou i ekologičtí aktivisté.

Berlusconi už jednou stavbu mostu odklepl, ale v roce 2006 prohrál volby a levicová vláda bývalého předsedy Evropské komise Romana Prodiho projekt zastavila.

Teď nebo nikdy

Loni se ale Berlusconi do premiérského křesla vrátil a teď už si příležitost nechce nechat vzít. Argumentuje tím, že právě teď je ta nejvhodnější doba a stavby jako je most na Sicílii země v krizi potřebuje.

„Naším programem na podporu výstavby nejen vytvoříme 140 tisíc nových pracovních míst, ale zachráníme i dalších 65 tisíc, které by jinak zanikly. První automobily přes most na Sicílii přejedou v roce 2016, stavět se začne na konci letošního roku," řekl deníku Il Messaggero italský ministr veřejných prací Altero Matteoli.

Italský premiér patří k těm politikům, kteří ani v těžkých časech neztrácejí optimismus. Krizi označuje za vážnou, ale ne tragickou. A vyčítá italským médiím, že problémy nafukují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy