Itálie slaví první úspěch v boji s mafií u Neapole

Dominik Jandl
1. 10. 2008 17:05
Tři ze 100 nejhledanějších mužů v zemi zatčeni

Neapol - Italské bezpečnostní složky v úterý zatkly dva podezřelé z vraždy šesti afrických imigrantů.

Zadržení měli vraždu spáchat 18. září v malém městečku Castelvultorno se zhruba 20 tisíci obyvatel nedaleko Neapole.

Dva zadržení jsou tak prvním větším úspěchem, jehož na jihu Itálie dosáhly bezpečnostní složky posílené o 500 vojáků, které do oblasti italská vláda vyslala minulý týden.

Policie při stejné akci zatkla ještě třetího muže, který náleží ke stejnému mafiánskému klanu. Informace o zatčení přinesl zpravodajský server CNN.

Afričtí přistěhovalci byli zastřeleni, když stáli před obchodem a prodávali etnické zboží. Řada imigrantů poté na protest páchala výtržnosti v domnění, že šlo o rasově motivovaný čin.

Podle policie jsou však důvody vraždy jiné. Oběti totiž údajně byly spojeny s místní mafií Camorra, která se zabývá především prodejem drog. Zatčení Alessandro Cirillo, Oreste Spagnuolo a Giovanni Letizia byli na seznamu 100 nejhledanějších mužů v Itálii.

Podle ministra vnitra Roberta Maroniho zvláštní policejní síly v Kampánii setrvají po delší dobu, o dalším působení vojenských jednotek se pak bude jednat v pátek.

Policie v domě zadržených našla několik kusů samopalů Kalašnikov AK-47, které byly podle policie použity k vraždě šestice imigrantů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy