Nové Dillí - Novým indickým prezidentem byl zvolen Rám Náth Kóvind, kandidát vládnoucí Indické lidové strany (BJP) premiéra Naréndry Módího.
V hlasování obou komor parlamentu a regionálních zákonodárných sborů získal téměř 66 procent hlasů, uvedla agentura DPA s odkazem člena volební komise.
Kóvind pochází z nejnižší indické kasty, kterým se přezdívá "nedotknutelní", připomněl server The Guardian. Nedotknutelní jsou považováni za nejchudší indickou společenskou skupinu, za "nečisté". Léta proto museli čelit útlaku ostatních.
V Indii, druhé nejlidnatější zemi světa, je místní tradiční společenský systém pevně zakořeněný. Dosazení člena nedotknutelných do funkce prezidenta jím může otřást. Přesto to ale není poprvé, kdy někdo takový zastává nejvyšší funkci. Mezi lety 1997 a 2002 ji vykonával "nedotknutelný" Kočeril Nárájanan.
Hlavním favoritem byl bývalý guvernér
Právě Kóvind, bývalý guvernér státu Bihár na severovýchodě země, byl hlavním favoritem voleb.
Vládnoucí Indická lidová strana (BJP), za kterou kandidoval, totiž drží většinu v národním parlamentu i v regionálních zákonodárných sborech, které v Indii prezidenta volí. Strana premiéra Módího tak disponovala dostatkem hlasů na to, aby Kóvinda do funkce dosadila.
Jednasedmdesátiletý Kóvind se již dříve vzdal funkce bihárského guvernéra, aby mohl usilovat o křeslo hlavy státu. "Od té doby, co jsem se vzdal funkce guvernéra, nemám žádnou politickou moc. Indický prezident musí být nadpolitický," řekl nedávno Kóvind týdeníku Newsweek.
Podporu Kóvindovi vyjádřil také premiér Módí. "Jsem si jistý, že Rám Náth Kóvind bude výjimečným prezidentem a bude pokračovat v boji za práva chudých a utiskovaných," napsal Módí na svém účtu na Twitteru.
I am sure Shri Ram Nath Kovind will make an exceptional President & continue to be a strong voice for the poor, downtrodden & marginalised.
— Narendra Modi (@narendramodi) June 19, 2017
Opozici se nelíbí přehnaný nacionalismus
Proti Kóvindovi stála 72letá Míra Kumárová, bývalá diplomatka, která stejně jako vítěz voleb pochází z nejnižší indické kasty, o jejíž přízeň oba hlavní prezidentští kandidáti usilovali.
Podle Kumárové kastovní systém urazil spoustu Indů, které doslova zmrzačil.
Neúspěšná prezidentská kandidátka také kritizuje vládnoucí garnituru za přehnaný hinduistický nacionalismus. Sama kandidovala za opoziční stranu Indický národní kongres (INC).
"Předešlé generace nás naučily, že máme žít v harmonii a nešířit nepřátelství. Měli bychom respektovat všechna náboženství. Indie je multikulturní země a měla by být udržovaná neporušeně jako vlákno," řekla Kumárová na tiskové konferenci ohledně své kandidatury, uvedl web The Indian Express.
Kóvind byl v minulosti členem Národního svazu dobrovolníků (RSS - Ráštríj Svajamsévak Sangh). Jde o extremistické hinduistické násilnické bojůvky napojené na BJP, jež byly v minulosti třikrát zakázané, připomněla ČTK. Patřil k nim i nynější premiér Naréndra Módí.
Prezident se v největší demokracii světa volí nepřímo hlasy poslanců obou komor národního parlamentu i komor jednotlivých svazových států. O tom, kdo se v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel stane indickým prezidentem, rozhoduje necelých pět tisíc lidí.
Volby probíhaly nepřímo, pomocí speciálně navržených inkoustových per s jedinečným sériovým číslem.
Indický prezident má v tamním právním řádu spíše reprezentativní úlohu.