Jsou krávy víc než ženy? Za znásilnění hrozí v Indii 20 let vězení, za zabití zvířete doživotí

Fotograf Sujatro Ghosh upozorňuje na jeden z nejpalčivějších problémů Indie.
Ženy na snímcích indického fotografa Sujatra Ghoshe pózují s latexovými kravskými maskami na hlavách.
A to v různých situacích, například se svými příbuznými...
... před indickými památkami...
... nebo ve vlaku.
Foto: Sujatro Ghosh
Hana Vařáková Hana Vařáková
16. 7. 2017 16:00
Zatímco většina Indů uctívá krávy jako posvátná zvířata, ženám se v této zemi takového zacházení často nedostává. Pokud někdo zabije krávu, hrozí mu doživotí. Za to nejbrutálnější znásilnění jde ale pachatel "jen" na dvacet let do vězení. Fotograf Sujatro Ghosh z Kalkaty se tak rozhodl na tento kontrast upozornit sérií provokativních snímků. Ženy si na nich nasazují kravské masky a vydávají se do ulic nakupovat nebo si prohlížet památky.

Kalkata - Mají kravskou hlavu, ale lidské tělo. Posedávají u známých indických památek, plují na loďce, anebo na trhu nakupují maso k večeři.

Ve skutečnosti jde o ženy s obrovskou maskou zvířete, které je v Indii posvátné. A to natolik, že tresty za jeho zabití jsou vyšší i než za to nejbrutálnější znásilnění.

Třiadvacetiletý fotograf a feminista Sujatro Ghosh, který žije v Kalkatě na východě země, se rozhodl na jeden z nejpalčivějších problémů Indie upozornit sérií provokativních snímků s názvem The Cow Mask.

"Hlavním problémem jsou práva žen a jejich ochrana," uvedl Ghosh pro britský list The Guardian. "Nejsem proti ochraně krav, mám rád zvířata. Ale obávám se o společensko-politický vývoj ve své zemi."

"Nechtěl jsem fyzicky bojovat s politiky nebo extremistickými skupinami. Mým hlavním záměrem bylo vytvořit o tomto problému povědomí mezi lidmi," vysvětluje umělec.

Útoků na ženy přibývá

V Indii v posledních letech přibývá případů znásilňování žen, přičemž jejich objasněnost klesá.

Zároveň od doby, co se v roce 2014 dostala k moci nacionalistická hinduistická vláda Nárendry Módího, přibývá násilných činů, jejichž motivem je právě dobytek. Výjimkou není ani vraždění lidí za to, že údajně snědli hovězí maso.

Zatímco za znásilnění ženy může útočník v Indii skončit ve vězení na sedm až 20 let, za zabití krávy hrozí pachateli doživotí. Ke zpřísnění trestu došlo právě za Módího vlády.

Foto: Sujatro Ghosh

Z analýzy společnosti IndiaSpend ale vyplývá, že i přesto se za posledních osm let 97 procent útoků kvůli dobytku odehrálo až po roce 2014.

Krávy jsou pro hinduisty, kteří tvoří většinu obyvatelstva Indie, posvátné. Nikoliv však pro místní muslimy. Podle zmíněného průzkumu jsou kvůli tomu právě oni nejčastějším terčem útoků. Po roce 2010 tvořili muslimové 86 procent obětí, které zemřely kvůli násilí spojenému s krávami v Indii.

Čísla se nelepší

Mnoho lidí v posledních letech v Indii doufalo, že se situace ohledně násilí páchaného na ženách změní. V roce 2012 například vyvolal po celé zemi vlnu odporu případ z Dillí, kde skupina mužů hromadně znásilnila a zavraždila třiadvacetiletou studentku.

O téměř pět let později ale policejní statistiky ukazují, že se problém nevyřešil.

Foto: Sujatro Ghosh

Například ve zmíněném roce 2012 bylo za sexuální trestné činy odsouzeno zhruba 50 procent útočníků. Loni to přitom bylo méně než třetina, uvádí list Hindustan Times.

I počet nahlášených případů znásilnění a obtěžování v Dillí je stále vysoký. Loni tu ženy oznámily denně šest znásilnění a dvanáct obtěžování. Ještě více případů ale zůstává neohlášených, a tedy nepotrestaných.

Na vině jsou hluboce zakořeněné patriarchální postoje ve společnosti, ale taky nedostatečně vyškolená nebo někdy dokonce lhostejná policie. Lidé zároveň volají po lepším pouličním osvětlení a kamerách, které by mohly násilníky usvědčit.

Ihned po zveřejnění prvních fotografií z projektu The Cow Mask na sociálních sítích se fotografovi Sujatro Ghoshovi ozvala spousta žen, které se chtěly do projektu také zapojit.

Foto: Sujatro Ghosh
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy