U Říma se objevila vlčí smečka. Šelmy se sem vrátily po více než sto letech

Zahraničí Zahraničí
30. 9. 2017 19:18
V italské přírodní rezervaci Castel di Guido u Říma se objevili vlci. Skryté kamery natočily dvě větší mláďata, jak se prohánějí po lesním podrostu. Podle biologů se po rezervaci toulají nejméně dvě vlčata a dva dospělí jedinci. Vlci se vrátili do bezprostřední blízkosti italského hlavního města po více než sto letech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Řím - Jedním z nejslavnějších symbolů italské metropole je socha vlčice, která podle pověsti odkojila bratry Romula a Rema, zakladatele Říma. A teď mají Římané znovu příležitost vidět živé vlky ve své blízkosti.

Šelmy vyfotily skryté kamery jen kousek od města. Vlci se potulovali po přírodní rezervaci nedaleko rušné tříproudové okružní dálnice.

Rezervace Castel di Guido se nachází nedaleko mezinárodního letiště Leonarda da Vinciho a spravuje ji Italská liga pro ochranu ptáků (LIPU).

Skryté kamery zachytily dvě větší vlčata, jak pijí vodu ze zavlažovače a pak běhají po lesním podrostu v chráněné oblasti.

Podle biologů zde žijí nejméně dvě mláďata a dva dospělí jedinci. Jednomu vlkovi dali vědci přezdívku Romulus.

"Poprvé po více než sto letech se vlci objevili blízko Říma," řekla britskému listu The Telegraph profesorka přírodních věd Alessia De Lorenzisová, která vlčí smečku sleduje. "Jsme velmi rádi, že se vrátili," dodala.

Šelmy by neměly ohrožovat hospodářská zvířata v okolí. Vědci z jejich exkrementů zjistili, že vlčí rodina loví výhradně divočáky, kterých je v okolí dostatek.

"Myslíme si, že sem přišli z oblasti kolem jezera Bracciano severně od Říma. Vždycky tam žili, a to i v době, kdy vlci málem vymřeli," vysvětluje profesorka De Lorenzisová.

Lovení těchto šelem bylo v Itálii populární až do začátku 70. let minulého století. V té době jich na Apeninském poloostrově žilo jen něco kolem stovky. V roce 1971 se však vlci stali chráněnými zvířaty a jejich populace se v Itálii znovu rozrůstá.

Nyní jich v Apeninách a na severu země v Alpách u hranic s Francií žije asi patnáct set až dva tisíce.

Vlci ale neuznávají hranice, a tak se v posledních letech vydali také dál na sever. Francouzští farmáři a pastýři z nich - na rozdíl od ochránců přírody - nejsou nadšení. Hlavně proto, že divoké šelmy často útočí na ovce.

Po sto letech se vlci objevují v severozápadních Čechách, říká František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, a vyvrací představu, že vlk není schopný existovat u lidských sídel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy